המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - בחירת מנשא לתינוק גדול
דף הבית >> איך לבחור מנשא >> מדריך לבחירת מנשא לפי גיל >> בחירת מנשא לתינוק גדול
בחירת מנשא לתינוק גדול

מה זה תינוק גדול?

הכוונה בתינוק גדול היא תינוק בן בן 4 חודשים או יותר, שכבר נפרד לחלוטין מהשלב העוברי והמכונס של תחילת חייו.
תינוק גדול פורש את גפיו ומרחיק אותם ממרכז הגוף, מחזיק את פלג גופו העליון בשליטה ההולכת וגוברת מדי יום, מתחיל להיות עצמאי מבחינה מוטורית ולגלות סימנים ראשונים של ישיבה עצמאית.
העולם מתחיל לסקרן אותו, הוא מבקש להרחיב את שדה הראיה וכבר אינו זקוק לתמיכה המלאה לה נזקק בחודשים הראשונים לחייו.

תינוקות גדולים רוצים להנשא "כמו גדולים" בתנוחה זקופה, עם שדה ראייה רחב ואפשרות להניע את הידיים והרגליים, אך עדיין חשוב לאפשר להם גם להתכנס, להניח ראש ולהסתתר מגירויים כשהם זקוקים למנוחה ורוצים לישון.

תינוקות גדולים מתחילים להיות כבדים והם שוקלים בדרך כלל 7-8 קילו ומעלה.

מה חשוב בבחירת מנשא לתינוק גדול?

הדבר החשוב ביותר הוא התאמה של המנשא למשקלו הגבוה יחסית של התינוק.

אפשר לומר שכל סוגי המנשאים מאפשרים, טכנית, נשיאה של תינוקות גדולים, אך לא כולם נוחים. על רוב המנשאים בשוק מצוין שהם מתאימים עד משקל של 12/15/18 ק"ג ואף יותר.  משמעות ציון זה היא שהמנשא מסוגל לשאת משקל כזה וכזה מבלי להקרע. אין בציון המשקל המקסימלי שום ערובה לכך שלך, ההורה, יהיה נוח לשאת תינוק במשקל 12/15/18 ק"ג באותו מנשא.

כיצד תדעו שהמנשא מאפשר לשאת תינוק גדול בנוחות?

יש 4 קריטריונים פשוטים למנשא המתאים לנשיאת תינוק גדול:

1. המנשא עשוי מבד לא נמתח

2. המנשא מחלק את המשקל באופן סימטרי על שתי הכתפיים

3. המנשא מאפשר נשיאה בתנוחה פיזיולוגית (בפישוק ועם הפנים פנימה)

4. המנשא כולל חגורת מתניים (מובנית או כזאת שנוצרת באמצעות קשירה)

מנשא שלא כולל את כל המאפיינים האלו, אינו מתאים לנשיאת תינוקות גדולים, או מתאים לנשיאות קצרות בלבד.

מנשאים שעונים על כל הקריטריונים ומומלצים לנשיאת תינוקות גדולים הם: מנשא גב לסוגיו- מנשא ילקוטמנשא מסורתי סיני או מנשאי אחרים.

יוצא מכלל זה מנשא צד, שאין לו חגורת מתניים ואינו סימטרי, אך הוא יכול להיות שימושי מאד לנשיאות קצרות כאשר הפעוט נמצא בגיל בו הוא רוצה להכנס ולצאת מהמנשא לעתים תכופות, ואתם זקוקים לפתרון לסיטואציות נקודתיות כגון מעבר מהבית לתוך האוטו, מעבר מהאוטו לגן של הגדול וכדומה.

אלו תנוחות מתאימות לנשיאת תינוקות גדולים?

ככל שהתינוק כבד יותר, מוטב להעביר אותו לגב שלכם מוקדם יותר. בנשיאת גב אפשר לשאת בנוחות גם פעוטות במשקל 15 ק"ג ויותר, בעוד בנשיאה קדמית אפילו במנשאים ארגונומיים ומתאימים לפעוטות קשה לשאת מעבר ל 10-12 ק"ג.

אם אתם לא מעונינים בנשיאת גב, התנוחה הנכונה לנשיאת תינוק כבד מלפנים היא בטן לבטן עם רגליים בחוץ, כשהרגליים כפופות והברכיים גבוהות מהטוסיק, והמנשא תומך בירכי התינוק ואינו מאפשר לרגליו להשתלשל למטה כשהן ישרות. תנוחה שימושית נוספת היא נשיאת צד, כשהתינוק רוכב על המותן.

מה לגבי מנשא עם הפנים החוצה?

הורים רבים מעונינים לשאת את התינוק עם פניו החוצה בשלב זה. בחירה זו מגבילה את ההורה למספר מצומצם של מנשאים שרובם אינם מתאימים לנשיאה נוחה של תינוק כבד. כן, תינוקות הם סקרנים, ותינוקות גדולים הם הכי סקרנים. אבל לא- זה לא אומר שכדאי לשאת אותם עם הפנים החוצה. ההפך הוא הנכון- ככל שהתינוק גדול וכבד יותר, התנוחה פחות מומלצת לו ולכאבי הגב של ההורה. להרחבה קראו את המאמר שלנו בנושא מנשא עם הפנים החוצה.

אין צורך לחשוש מהגבלת טווח הראייה של התינוק. בתנוחת בטן לבטן תינוק גדול יכול לסובב את ראשו בקלות וגם להוציא ידיים אם צריך, כדי להסתובב כמעט ב 180 מעלות ולראות מה קורה מאחוריו.

אלו מנשאים מתאימים לנשיאת תינוקות גדולים ופעוטות?

מנשא ילקוט

הבחירה הקלאסית והפופולרית ביותר לנשיאת תינוקות גדולים. מנשא ילקוט משלב חלוקת משקל אופטימלית וקלות לבישה, ללא קשירות כלל, שילוב שהופך אותו לבחירה המבוקשת ביותר.
מנשא ילקוט מאפשר נשיאה בטן לבטן, נשיאת גב, ואם רוצים הוא יכול לשמש גם כמנשא צד לעת מצוא. בהיותו מנשא בד הוא קליל וקומפקטי וניתן לקחת אוות בקלות לטיולים ולטיסות ללא סרבול, גם אם מדובר בפעוט גדול שלא נזקק למנשא רוב הזמן.

מנשא ילקוט מומלץ לכל הורה ולכל תינוק שרוצים להנות מנשיאה נוחה ולבישה קלה של המנשא, בין אם לנשיאות ארוכות ויומיומיות ובין אם לטיולים מזדמנים בלבד.

מנשא סיני

לא משנה בן כמה התינוק או כמה הוא שוקל, מנשא סיני הוא מנשא שמתאים לכל גיל ולכל משקל. מנשא סיני מאפשר נשיאה בטן לבטן, נשיאת גב, ואם רוצים הוא יכול לשמש גם כמנשא צד לעת מצוא.
מנשא סיני מאפשר לשאת תינוקות גדולים בנשיאה קדמית בנוחות, למי שאוהב להתחבק עם הפעוט שלו מלפנים, וזהו מנשא רך, מחבק ועוטף יותר ממנשאי הילקוט.

מנשא סיני מומלץ להורים שחשובה להם חווית נשיאה מושלמת מבחינת נוחות, ואינם חוששים מפני קשירות.

מנשא צד

מנשא צד מאפשר לשאת תינוקות גדולים ופעוטות כשהם רכובים על המותן, ומצוין כפתרון לנשיאות קצרות ולמעברים בין מקומות. זהו מנשא קליל וקומפקטי, שאינו תופס כמעט מקום ולכן נוח לקחת לכל מקום, וכשאינו בשימוש לנשיאת התינוק אפשר להשתמש בו למטרות אחרות- הצללת הטיולון, שמיכה, משטח החתלה או כיסוי הנקה.

מנשא צד מומלץ כמנשא משלים למנשא ילקוט, או להורים המעונינים במנשא להליכות קצרות וגיבוי בלבד.

מנשא בד ארוך ארוג

מנשא בד ארוך ארוג נחשב לאחד המנשאים הנוחים ביותר לנשיאת תינוקות גדולים ופעוטות. מנשאי בד ארוג מתאימים לכל גיל ומאפשרים להתאים בכל גיל את התנוחה ואת הקשירה המתאימה ביותר עבורכם ועבור התינוק שלכם. לא משנה מתי תתחילו להשתמש בו, הוא יוכל לשמש אתכם מאותו רגע ועד שלא תרצו יותר להשתמש ביותר במנשא, אי שם בגיל 3-4 שנים או יותר.

מומלץ לבחור במנשא בד ארוג אם אתם לא חוששים להתמודד עם קשירות, אם אתם רוצים מנשא אחד שיתאים בכל שלב, לכל משקל ולכל גיל.

השוואה זריזה בין מנשאים לתינוקות גדולים
 

 • בטן לבטן- כן
 • נשיאת גב- כן
 • נשיאת צד- כן
 • ללא קשירות- לא
 • חגורת מתניים- כן
 
 • בטן לבטן- כן
 • נשיאת גב- כן
 • נשיאת צד- כן
 • ללא קשירות- כן
 • חגורת מתניים- כן
 

מנשא צד

 • בטן לבטן- כן
 • נשיאת גב- לא
 • נשיאת צד- כן
 • ללא קשירות- כן
 • חגורת מתניים- לא
 •  
מנשא בד ארוג
 • בטן לבטן- כן
 • נשיאת גב- כן
 • נשיאת צד- כן
 • ללא קשירות- לא
 • חגורת מתניים- לא