המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - האם הוויז של התינוק שלך פועל?
דף הבית >> האם הוויז של התינוק שלך פועל?
האם הוויז של התינוק שלך פועל?

בחודש אוקטובר השנה התחלתי ללמוד במכללה האקדמית במכון ווינגייט ליווי התפתחותי לתינוקות בשיטת שלהב- Child'Space.

פעם בשבוע אני נוסעת מגבעת ברנר למכון ווינגייט, וכשאני נוסעת באוטו- אני מפעילה waze. את הדרך אני מכירה, כמובן. מי לא יודע איפה זה מכון ווינגייט? אז למה בכל זאת אני מפעילה waze? כמובן, בגלל המסלולים. אני בודקת איך הכי כדאי לנסוע ברגע זה- האם להכנס לאיילון? אולי עדיף מכביש 6? ואולי יש הבוקר איזה קיצור נפתל דרך חולון שיחסוך לי את הפקק הענק בתחילת איילון?

רובינו משתמשים כיום ב waze, לא רק כדי להגיע למקומות שאנחנו לא יודעים היכן הם, אלא גם ואולי אפילו בעיקר כדי להכיר דרכים חלופיות, נוספות ונוחות יותר למקומות שאנחנו כבר מכירים. כשאנחנו לא רוצים לנסוע בדרך שה waze מציע לנו כברירת מחדל, אנחנו לוחצים על האייקון של המסלולים, והוא מראה לנו את כל האפשרויות העומדות בפנינו כדי להגיע ממקום א למקום ב. 

זה בדיוק מה שליווי התפתחותי בשיטת שלהב- Child'Space עושה עבור התינוק שלך: מלמד אותו להגיע למקומות שהוא לא מכיר, ובעיקר מלמד אותו מגוון של דרכים חדשות- להגיע לאותם המקומות.

כל תינוק בריא ילמד להתהפך, לזחול וללכת. לא משנה מה נעשה, ואיך נגדל אותו- בסוף הוא ילך. על זה אין בכלל ויכוח. השאלה היא איזה מגוון של דרכים שונות יעמוד לרשותו לבצע את ההתהפכות, הזחילה וההליכה. כשמלווה התפתחותית בשיטת שלהב עובדת עם תינוק, היא מראה לו דרכים שונות להגיע לאותו מקום. אם למשל הוא כבר יודע להתהפך- היא תראה לו דרך נוספת להתהפך. אחרת. אם הוא מתהפך תמיד דרך צד ימין, היא תראה לו שאפשר גם דרך צד שמאל. אם הוא מתהפך תמיד תוך כדי שימוש ברגליים- היא תראה לו שאפשר גם להעזר בידיים. 

זכור לך איך הסתדרנו לפני waze? הגענו ממקום למקום, נכון? לפעמים זה לקח קצת יותר זמן כי נתקענו בפקק לא צפוי. לפעמים הלכנו לאיבוד. לפעמים אחרנו לפגישות כי פספסנו את הפנייה הנכונה. אבל בסוף הגענו. אותו דבר אצל התינוק שלך: הוא מתוכנת להתקדם, לשאוף לנוע, להגיע ממקום למקום, וכמובן להתרומם. הוא יגיע לזה. אבל עם waze- יהיה לו יותר מגוון של מסלולים להגיע לשם, וכבונוס, הוא גם יהנה מהדרך :-)

אחרי 8 שנים של מפגשים עם אמהות ותינוקות הבנתי שליווי התפתחותי יכול לעשות שינוי משמעותי עבור תינוקות מסוימים, כאלה שקשה להם יותר, וה waze שלהם לא מכיר מספיק מסלולים. השיטה שהכי התחברתי אליה, ואותה בחרתי ללמוד, היתה 
שיטת שלהב- Child'Space, שיטה הוליסטית שמתיחסת לא רק למוטוריקה של התינוק אלא גם לקשרי הגומלין בין ההתפתחות המוטורית, הרגשית, הקוגנטיבית והחברתית- כי הרי הכל קשור ביחד. אם הפוסט הזה עורר בך ענין, אני מזמינה אותך לקרוא עוד על השיטה באתר של ד"ר חוה שלהב, מפתחת השיטה, וכמובן להמשיך לעקוב אחרי הבלוג.
Bookmark and Share
Back