המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - מה ההבדל בין יאמו וארגו
דף הבית >> איך לבחור מנשא >> השוואות מנשאים >> מה ההבדל בין יאמו וארגו

49מה ההבדל בין יאמו וארגו?
 המדריך לבחירת מנשא ילקוט

מבחר מנשאי הילקוט בשנים האחרונות רק גדל ובהתאם לכך גם השאלות שלכם ההורים- מה ההבדל בין המותגים השונים? ואיך נדע שבחרנו את המנשא המתאים ביותר עבורינו?
במאמר זה נסביר קודם כל מה זה מנשא ילקוט, למה צריך לשים לב כשמשווים מותגים שונים, ונציג השוואה בין כמה מותגים מובילים- מנשא יאמו, מנשא ארגו בייבי,  ומנשא סאפי ילקוט.

מה זה בכלל מנשא ילקוט?

מנשא ילקוט הוא גרסה מערבית מודרנית למנשאים המסורתיים האסייתים המורכבים מריבוע בד עם רצועות היוצאות מארבע הפינות ונקשרות סביב המותן ומעל הכתפיים של הנושא, כאשר התינוק ממוקם בתוך ריבוע הבד.

בגרסה המודרנית של המנשא המסורתי, במקום הרצועות הארוכות שצריך לקשור, יש רצועות קצרות יותר המתחברות זו לזו בקליפסים ללא קשירות: במתניים יש חגורה עבה ומרופדת ועל הכתפיים רצועות כתפיים צרות יותר.

בנוסף, מנשאי ילקוט מגיעים עם פיצ'רים אופיינים נוספים כגון תוסף לתמיכת ראש התינוק בעת שינה, או כיס לנשיאת חפצים שמחובר למנשא.

מנשא ילקוט מאפשר לשאת את התינוק גם מלפנים על הבטן וגם מאחור על הגב ורוב המותגים מאפשרים גם נשיאת צד.

המאפיין העיקרי של הילקוט הוא חגורת המתניים המאפשרת חלוקת משקל ארגונומית נכונה, וגזרת המנשא המאפשרת תנוחה ארגונומית נכונה עבור התינוק.

מנשאים חסרי חגורת מתניים אינם מנשאי ילקוט, ולא ניתן להשוותם למנשאי ילקוט משום שחלוקת המשקל שלהם שונה. כנ"ל מנשאים מערביים בהם התינוק אינו נישא בפישוק.

מה ההבדל בין מותגים שונים של מנשא ילקוט?

כל מנשאי הילקוט בנויים על אותו עקרון. המותגים השונים נבדלים ביניהם בפרטים הקטנים: צורת הרצועות, רוחב הרצועות, סוג האבזמים, עומק ורוחב החלק שבו ממוקם התינוק, עובי וסוג הריפוד, סוג הבד ועוד ועוד.

ההבדלים עשויים להיות זניחים או מהותיים- כאן נכנס מרכיב ההתאמה האישית.

על מה צריך להסתכל כאשר משווים מותגים שונים של מנשאי ילקוט?

ריפוד רצועות הכתפיים
האם הרצועות מרופדות? הריפוד עבה או דק? רך או קשיח? צר או רחב? מה נוח לכם יותר- כתפיה רחבה ודקה או עבה וצרה? בעלי כתפיים צרות יעדיפו כתפיות צרות ולהפך.

אורך רצועות הכתפיים- לבעלי מידות גדולות או קטנות במיוחד  
בעלי מידות גדולות מהממוצע זקוקים לרצועה ארוכה יותר עם חלק מרופד ארוך יותר, אך בעלי מידות קטנות מהממוצע זקוקים לרצועה קצרה יותר כדי למנוע סרבול. אם אתם אנשים ממוצעים, סביר שכל מותג יתאים לכם.

הצלבה על הגב 
רוב ההורים משתמשים לפות בהתחלה בעיקר בנשיאה קדמית. יש מנשאי ילקוט שבהן ניתן להצליב את הרצועות על הגב בנשיאה קדמית, אך לא בכולם. נשיאה קדמית עם רצועות מוצלבות היא לרוב הדרך הנוחה יותר לשאת תינוק מלפנים במנשא ילקוט. אם אתם מתכוונים לשאת בעיקר מלפנים כדאי לבדוק איך נוח לכם יותר- עם רצועות מוצלבות או מקבילות, ולבחור את המותג בהתאם.

כיוון ההידוק  
כאשר אתם מתכוונים להשתמש במנשא גם לנשיאת גב וגם לנשיאה קדמית יש לשים לב לכיוון אליו מושכים את רצועות הכתפיים לצורך הידוק.
יש מותגים שמגיעים עם אבזמים דו כיווניים שאפשר להדק במשיכה קדימה גם בנשיאה קדמית וגם בנשיאה אחורית. במותגים אחרים האבזמים ניתנים להידוק רק לכיוון אחד, ולכן בנשיאה קדמית/אחורית (תלוי במותג) יש צורך למשוך את הרצועות לאחור כדי להדקן, מה שעשוי להקשות על ההידוק אצל אנשים שלא נוח להם להושיט את הזרועות לאחור.
כדאי לודא שכיוון משיכת האבזמים בתנוחת הנשיאה המועדפת עליכם הוא קדימה. אם אתם רוצים לגוון בתנוחות, אבזמים דו כיווניים הם הבחירה הטובה ביותר.

מידות רוחב חגורת המותן
רוחב חגורת המותן משתנה ממותג למותג. החגורה יכול להיות רחבה וקשיחה מאד או צרה ורכה. יתרונה של חגורה רחבה ביציבות ונוחות, וחסרונה- בתחושת סרבול ואי נוחות. אורך חגורת המותן משמעותי בהתאם להיקף המתניים של הנושא. לבעלי מתניים צרות חשוב לודא שההיקף המינימלי אליו אפשר להדק את החגורה מתאים למידתם.

מידות גב המנשא- אורך, רוחב ומידת הקיעור
זהו החלק בו ממוקם התינוק ולכן יש להתאים אותו לתינוק ולא להורה. גב רחב וארוך יהיה מצוין לנשיאת תינוקות גדולים ופעוטות, אך פחות שימושי למי שמעונין להשתמש במנשא לתינוק צעיר יחסית. גב צר וקצר יחסית יכול לשאת בנוחות גם תינוק צעיר יחסית, ועדיין לספק תמיכה הולמת גם לפעוט גדול שכבר אינו זקוק למנשא תומך ועוטף כמו תינוק צעיר.

גב המנשא יכול להיות יותר שטוח או יותר קעור. כשמשווים שני מנשאים בעלי אותו אורך גב - המנשא הקעור יותר יכיל טוב יותר (יכסה עד גובה רב יותר) ילדים גדולים. מצד שני - תינוקות קטנים "יטבעו" במנשא הקעור ולא יוכלו להציץ החוצה.

כוונון של רוחב הפישוק
במותגים מסוימים יש אפשרות לצמצם את רוחב הגב באזור בו ממוקמות ירכי התינוק על מנת להתאים את רוחב המנשא לרוחב הפישוק של התינוק. כוונון של רוחב הפישוק מאפשר להתחיל להשתמש במנשא מעט יותר מוקדם בחלק מהמקרים.

רצועת בטחון המחברת את הכתפיות
רצועת ביטחון מאפשרת להקל על הלחץ שיוצרות הכתפיות על הגוף, מונעת את המשיכה לאחור של הכתפיים, ואת ההחלקה של הכתפיות מן הכתף. חשוב שהחגורה תהיה מתכווננת ומספיק ארוכה כדי להתאים למשתמשים בטווח רחב של מידות, ושניתן יהיה לשנות את מיקומה בהתאם לגובה הנושא.

אריג המנשא
כשמדובר במוצר שנוגע ישירות בתינוק חשוב כי הבדים יהיו נושמים ולא יכילו חומרים רעילים. יש מותגים המשתמשים בבדי כותנה טבעיים ואחרים העשויים מבדים סינתטיים. בד סינטתי יהיה עמיד יותר לאורך זמן אך עשוי להיות נוקשה יותר, בד טבעי ירגיש יותר רך ועוטף.

אביזרים
תוספת של “תיקים”, פאוצ'ים ומיני כיסים במקומות שונים על גבי המנשא פותרת את הבעייה של היעדר תיק כשהמנשא על הגב. כיס גדול מאפשר לקחת חפצים רכים כמו חיתול להחלפה, כיסים קטנים על החגורה והרצועות מאפשרים לקחת חפצים קטנים כמו מפתחות, טלפון או כסף קטן. חשוב לזכור כי בתוך המנשא יש תינוק ויש להימנע מנשיאת חפצים קשים בכיסים על חלקי מנשא העוטפים את התינוק.

גיל התחלת השימוש
מנשאי ילקוט ככלל אינם מיועדים לתינוקות רכים. כפי שמפורט במאמר על התחלת השימוש במנשא ילקוט, מדובר במנשאים מובנים יחסית שבנויים לנשיאת תינוקות ופעוטות החל מגיל 4-6 חודשים ואינם מספקים תמיכה נאותה לתינוק רך. עם זאת, חלק מהמותגים מציעים תוספים מאפשרים נשיאת תינוק רך. יש לשים לב שהתוסף אינו עבה ומחמם מדי בחודשי הקיץ וכן שניתן להשתמש בו עד שהתינוק באמת מספיק גדול להנשא ללא תוסף, ואינו מוגבל למשקל/גיל נמוכים מדי.

השוואת מנשאים

בצענו לנוחותכם השוואה בין המותגים הפופולריים ביותר: מנשא יאמו, מנשא סאפי ילקוט ומנשא ארגו קלסי.
(הנתונים מתייחסים לדגמי ארגו קלסי/ספורט/מעוצב שנבדלים זה מזה בעיקר בסוג הבד. המידות המצוינות בטבלה נלקחו מדגם ארגו ספורט, אך יתכנו הבדלים קטנים בין הדגמים השונים של ארגו)
הנתונים אינם מתיחסים למנשא ארגו 360, מנשא ארגו פרפורמנס ומנשא ארגו אדאפט, הנתונים שלהם שונים משמעותית מהדגם הקלסי וממנשאי הילקוט האחרים בהשוואה זו.

אנו ממליצים בחום שלא להסתפק בקריאה- כדאי למדוד ולהתנסות במנשאים לפני שאתם בוחרים.

מידות רצועות הכתפיים
יאמו
הכי מומלץ לקטני קומה רוחב 6.5 ס״מ, אורך הריפוד 42 ס״מ, אורך כולל 80 ס״מ, עובי 3 ס״מ
ארגו- רוחב 7.5 ס״מ, אורך הריפוד 57 ס״מ, אורך כולל 100 ס״מ, עובי 2 ס״מ
סאפי ילקוט
הכי מומלץ לגבוהי קומה רוחב 10 ס״מ, אורך הריפוד 49 ס״מ, אורך כולל 123 ס״מ, עובי 1 ס״מ

הידוק רצועות הכתפיים
יאמוהכי מומלץ לרוצים לגוון בין בטן וגב הידוק דו כיווני
ארגו- מתאים יותר לנשיאה קדמית הידוק לפנים רק בנשיאה קדמית
סאפי ילקוט
מתאים יותר לנשיאת גב הידוק לפנים רק בנשיאת גב

הצלבה על הגב- חשוב לנשיאה קדמית נוחה

יאמו- כן 
ארגו- לא בכל דגם
סאפי ילקוט- כן

מידות חגורת המתניים
יאמו
 רוחב 11.5 ס״מ, היקף מינימלי 61 ס״מ, היקף מקסימלי 135 ס״מ
ארגו- רוחב 12 ס״מ, היקף מינימלי 71 ס״מ, היקף מקסימלי 124 ס״מ
סאפי ילקוט
הכי מומלץ למתניים צרות רוחב 10 ס״מ, היקף מינימלי 56 ס״מ, היקף מקסימלי 135 ס״מ

מידות גב המנשא ורוחב הפישוק
יאמוהפישוק הכי קטן רוחב הפישוק 31 ס״מ- לא מתכוונן, רוחב מקסימלי 38 ס״מ, גובה 34 ס״מ
ארגו- רוחב הפישוק 34 ס״מ- לא מתכוונן, רוחב מקסימלי 41 ס״מ, גובה 38 ס״מ
סאפי ילקוט-
 רוחב הפישוק 35 ס״מ- מעט מתכוונן, רוחב מקסימלי 44 ס״מ, גובה 35 ס״מ

אורך רצועת בטחון
יאמו-  עד 28 ס״מ 
ארגו- עד 24 ס״מ
סאפי ילקוט- עד 44 ס״מ

אריג המנשא

יאמו-  98% כותנה, 2% לייקרה
ארגו- תלוי בדגם, מגיע במגוון בדים סינתטיים וטבעיים
סאפי ילקוט100% כותנה

אביזרים ותוספות
יאמו-  כובע מתנתק לתמיכה בראש בעת שינה.
ארגו- כובע לתמיכה בראש בעת שינה, בחלק מהדגמים יש כיס מובנה, ניתן לרכוש בנפרד אביזרים נוספים.
סאפי ילקוט- כובע לתמיכה בראש בעת שינה, פאוץ׳ מתנתק הנתלה על חגורת המתנים, ניתן לרכוש בנפרד אביזרים נוספים.

תוסף לניובורן

יאמו-  לא
ארגו- כן, נמכר בנפרד
סאפי ילקוטלא

מחירים (עדכניים למאי 2017)
יאמו-  490 ש״ח
ארגו- החל מ 599 ש״ח
סאפי ילקוט580 ש״ח