המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - מנשא לתאומים
דף הבית >> איך לבחור מנשא >> מנשא לתאומים

בחירת מנשא לתאומים

מנשא? לתאומים? זה אפשרי?

בודאי. גידול תאומים היא משימה לא קלה ומנשא מתאים, כמו כל אביזר עזר להורות - יכול להקל מאוד על ההורה, במיוחד אם מדובר בהורה שאמור להסתדר לבדו עם שניהם.

 

לשאת שניים או לשאת אחד?

 

קודם כל חשוב להבין- הכל אפשרי.

אפשר לשאת שני תאומים ביחד על אותו הורה.

ואפשר לשאת תינוק אחד, ולשחרר את הידיים לתינוק השני.

 

פגים

תאומים רבים נולדים טרם זמנם. תינוקות כאלה זקוקים במיוחד למגע ונשיאה במנשא (במיוחד תוך מגע גוף לגוף ללא חציצה של בגדים) מסייעת להתפתחות שלהם.

כל האמור במאמר זה מתיחס כמובן לתינוקות בריאים שאינם בטיפול והשגחה בפגיה. לגבי פגים ותינוקות עם בעיות בריאות יש להתיעץ עם איש מקצוע. בכל מקרה חשוב להיות מודעים לכללי הבטיחות.

מנשא מתאים יכול להיות גם כלי טיפולי לבעיות פיזיות שונות הנובעות מהפגות. יש להתאים את המנשא והתנוחה לפי הבעיה ודרכי הטיפול בה, עם יעוץ של איש מקצוע.
 

לשאת תאום אחד

 

כשתינוק אחד במנשא הידיים פנויות לטפל בתינוק השני, והחיים נראים אחרת. נשיאת תאום אחד אינה שונה מנשיאה של תינוק יחיד, ובחירת המנשא צריכה להתבסס על השיקולים הרגילים של כל הורה בבואו לבחור מנשא. הורים לתאומים מעדיפים לרוב מנשא קל לתפעול ללא קשירות, כדי להקל על עצמם ככל האפשר, אם כי זה איננו שיקול הכרחי, או להשתמש במנשא גב מגיל צעיר כדי להקל על ההתנהלות עם התינוק השני.

 

מנשא לאבא ומנשא לאמא?

 

עוד דרך לשאת תאומים היא להתחלק- תינוק אחד על כל הורה. אם כבר בוחרים 2 מנשאים, כדאי לבחור שניים שכל אחד מהם יתאים לשני ההורים, כדי שיהיה אפשר להתחלף, ועוד יותר טוב- לבחור  2 מנשאים שאפשר להשתמש בהם בו זמנית גם על הורה אחד.

 

לשאת שני תאומים בו זמנית

 

כשנושאים שניים, גם אם הם קטנים וקלים יחסית לגילם (נפוץ אצל תאומים) יש לזכור כי מדובר בשניים, והמשקל המצטבר של שניהם יהיה גדול. חשוב להקשיב לגופכם, ולבחור מנשאים מתאימים המאפשרים חלוקת משקל טובה ככל האפשר.

מה האפשרויות לנשיאת שניים בו זמנית?

מגוון האפשרויות לנשיאת שני תאומים הוא רחב מאד. קיימת אפשרות לשאת שני תינוקות במנשא אחד, או לשאת שני תינוקות בשני מנשאים על הורה אחד.

עם זאת, כשמדובר בתאומים, ההתאמה האישית משמעותית הרבה יותר ביחס לתינוק יחיד, ולכן אנחנו ממליצים בחום להתיחס למאמר זה ככר פורה לרעיונות, אך לבדוק ולהתאים לעצמכם במדויק את הפתרון האישי שלכם.

 

נשיאת תאומים במנשא אחד

מנשא אחד שנושא שני תאומים- אפשרי? בהחלט, אם כי זו אינה האופציה היחידה, ויש לה מגבלות רבות.
 

1. מנשא בד אלסטי- עד 3.2 ק"ג

אפשר לערסל שני תינוקות בו זמנית בסוגים מסוימים של מנשא כריכות. הנשיאה פשוטה - מערסלים תינוק אחד בכל אחת מהרצועות. חשוב לפרוש מעל התינוק השני את הרצועה האופקית לאבטחה. נשיאה כזאת אפשרית רק כשהתינוקות קטנים מאוד, והתינוק הממוקם ברצועה החיצונית שוקל פחות מ 3.2 ק"ג, כששניהם אוהבים להתערסל, ורק במנשאים שיריעת הבד שלהם רחבה וחזקה מספיק לתמוך בשני תינוקות, וכולליםרצועה אופקית לאבטחת התינוק הממוקם ברצועה החיצונית. מותגי מנשאי כריכות המתאימים לנשיאת שני תינוקות: שרון דרור, תינוכיס, מנשארי, לופי. (המותג המוכר יותר, לופיקס אינו מתאים לנשיאת שניים מכיוון שחסר בו אבנט).

תאומים במשקל כ- 2.5 קילו במנשא שרון דרור

 

2. מנשא בד ארוך ארוג- למיטיבי לכת

מנשא בד ארוך ארוג יכול לשמש לנשיאת תאומים, גם כשהם גדולים יותר. מדובר במנשאים עשויים אריג ייעודי לנשיאת תינוקות, ומגיעים בצורת יריעה באורכים משתנים. היריעה נקשרת במגוון דרכים ומאפשרת לשאת תינוק אחד או שניים בו זמנית במגוון תנוחות. חשוב לקבל הדרכה יסודית על מנת לודא שאתם יודעים לקשור את המנשא נכון בצורה בטוחה.

 

3. מנשא יעודי לתאומים- קיים, אך לא מומלץ

ישנם מנשאים המתאימים לנשיאת שני תאומים, אך מדובר במנשאי תליה מערביים המיועדים בעיקר לנשיאה קדמית. מדובר במנשאים שאינם פיזיולוגיים וככאלה אינם מומלצים בשום גיל.

הנה דוגמא למנשא תאומים ייעודי- שימו לב לתנוחה הבעייתית עם הפנים החוצה ולתמיכה המינימלית בגב התינוק. המלצתינו: להתרחק.
 

נשיאת תאומים בשני מנשאים על אותו הורה

הורים הרוצים להשתמש בשני מנשאים לנשיאת שני תינוקות בו זמנית ישמחו לשמוע שמגוון השילובים בין סוגי מנשאים הוא כמעט אינסופי. כמעט כל הורה לתאומים ממציא לעצמו את השילוב המנצח שלו. כמעט בלתי אפשרי לפרט במאמר אחד את כל סוגי השילובים, אך נציג בפניכם כמה עקרונות בסיסיים לשילוב מוצלח של מנשאים, ומשם- השמיים הם הגבול.
 

1. שני מנשאים קדמיים

כשלא רוצים לשאת את אחד התאומים על הגב בגיל רך, אפשר להשתמש בשני מנשאים קדמיים, כאשר התינוקות ממוקמים זה לצד זה על בטן ההורה,כששניהם בתנוחה אנכית. זוהי דרך מסורבלת מעט, אך אפשרית ומתאימה עד גיל חצי שנה בערך.

שילובים אפשריים של שני מנשאים קדמיים שמתאימים לתינוקות מגיל לידה:

מנשא כריכות + מנשא סיני
מנשא כריכות + מנשא צד 


דוגמה לשילוב של מנשא סיני ומנשא כריכות, כאשר התינוקות נישאים שניהם בתנוחה זקופה


2. מנשא קדמי ומנשא גב

הדרך הפשוטה ביותר לשאת שני תינוקות, בכל גיל, ובפרט כשהם גדולים וכבדים, היא לשלב שני מנשאים, אחד מלפנים ואחד על הגב. אפשרויות השילובים מרובות ומגוונות ולא נוכל לפרט את כולן, אך נציע שני שילובים מוצלחים במיוחד:

 

לנשיאת תאומים בגיל רך: מנשא צד או מנשא כריכות מלפנים, ומנשא סיני מאחור. בשילוב שני מנשאים יש יתרון משמעותי למנשאים קלילים ודקים עם מעט ריפוד ומעט בד, כדי לצמצם את הסרבול למינימום. מנשא צד הוא המנשא הקליל ביותר שיש. בשילוב עם מנשא סיני, מדובר בשני מנשאים ששניהם מתאימים לשימוש מלידה ללא הגבלה, ביחד או לחוד.דוגמה לשילוב של שני מנשאים לנשיאת תאומים החל מלידה: מלפנים מנשא לופיקס, מאחור מנשא סאפי מאי

לנשיאת תאומים גדולים: שני מנשאי ילקוט, אחד מאחור ואחד מלפנים. קלות התפעול ונוחות הנשיאה במנשא ילקוט הופכות אותו לאופציה המתאימה ביותר לנשיאת תאומים משותפת לטווח ארוך.

דוגמה לשילוב של שני מנשאים לנשיאת תאומים גדולים: מלפנים מנשא סיני, מאחור מנשא יאמו. באדיבות עינב שקד

 

3. שני מנשאי צד

שילוב שמתאים לפעוטות שאוהבים לצאת ולהכנס מהמנשא לעתים קרובות. אפשר להרכיב שני תאומים על המותן, אחד מכל צד במנשא צד משלו. נשיאה כזאת משאירה את גוף ההורה מאוזן (לא נוטה לאחד הצדדים או לפנים) וגם מאפשרת הכנסה והוצאה של אחד הילדים בלי תלות בשני (כל אחד מהמנשאים עצמאי).
 

 

מבולבלים משפע האפשרויות?

גם אם השילובים הללו נראים מורכבים במבט ראשון - כדאי לזכור שהדרכה פנים אל פנים הופכת את הבחירה לפשוטה בהרבה, ועם הזמן והניסיון זה הופך פשוט. תרגול הוא מילת המפתח.

אנחנו כאן כדי לעזור לכם למצוא את הדרך הנכונה עבורכם לשאת את התאומים שלכם, גם בביתכם.