ללדת בסגר- מדריך ליולדת


לידה היא חוויה שגם כך רב הנסתר בה על הגלוי. להגיע ללידה בתקופה של מגיפה עולמית ובפרט במהלך סגר מוסיף לא מעט סימני שאלה לסיטואציה לא פשוטה מלכתחילה.

שאלנו את העוקבות שלנו על חווית הלידה שלהן בסגר הראשון וריכזנו כאן את המידע שכדאי לדעת לפני לידה בזמן קורונה.

 

ללדת בסגר- טיפים והמלצות- המנשא הנכון
צילום באדיבות צביה לקס

נהלים בחדר לידה ובמחלקת יולדות- קורונה טיים:

  • בחלק מבתי החולים לא ניתן לשהות עם מלווה במיון יולדות (לפני שעולים למחלקה).
  • בחדר הלידה עצמו ההנחיות משתנות בין בתי חולים שונים. בחלקם אפשר מראש להגיע רק עם מלווה אחד, בחלקם אפשר שני מלווים שמתחלפים ביניהם בשהיה איתך בחדר הלידה. כדאי לברר זאת מראש מול חדר הלידה אליו תגיעי ולהערך בהתאם (גם מבחינת צידה למלווה).
  • הצוות והמלווה נדרשים לעטות מסכות- לגבי היולדת כדאי לבדוק את ההנחיות בחדר הלידה שלך.
  • באשפוז כדאי לשקול מלונית כדי לא לחלוק חדר עם יולדת אחרת, או לברר אם בבית החולים שלך נהוג לאשפז יולדות בחדרים נפרדים.
  • ביקורים במחלקה אסורים מעבר למלווה שלך (אבל העוקבות שלנו מסכימות באופן גורף שזה רק יתרון!)
  • התינוקייה סגורה לאימהות ויש חובת עטיית מסכה במסדרונות המחלקה במהלך האשפוז.
  • ביות מלא, אפס הפרדה ושחרור מוקדם הפכו לברירת מחדל ואף להמלצה ככל הנראה ברוב חדרי הלידה.
  • מיתרונות הסגר אחרי לידה שניה ומעלה: כשהניובורן הופך יום ולילה וישן כל היום בשבועות הראשונים, יש המון זמן פנוי שאפשר להקדיש לאחים הגדולים (בין הפיהוקים)
  • אם את בבידוד או חיובית לקורונה חשוב לברר מראש מול בית החולים אליו בכוונתך להגיע מה הנוהל העדכני לגביך לפני, תוך כדי ואחרי הלידה. 

המלצות וטיפים ליולדות במהלך סגר או הגבלות קורונה (ולמי שאיתן)

באדיבות צביה לקס, דולה, מטפלת בזן שיאצו והמדריכה שלנו בהוד השרון ובבקעת אונו

מה עושים כשרק מלווה אחד/ת אפשרי בחדר לידה וגם זה בהגבלות רבות, ואיך אפשר לקבל תמיכה מהדולה שלך כשאת בחדר לידה והיא איתך אבל – טלפונית מרחוק:

 

1. לבסס ערוץ תקשורת קבוע.

חשוב להבין שהתקשורת עם הדולה שלך תהיה הרבה דרך הטלפון אז לדאוג יותר מתמיד למטען ואולי אפילו בנוסף גם למטען נייד.
להבין שברגע מסויים התקשורת איתך לא תוכל להתקיים כי תהיי מרוכזת בתוך עצמך והמלווה יהיה התקשורת בינך לבין הדולה, לכן המלווה בלידה נדרש/ת להמון עירנות וקשב בעיקר אלייך אבל גם לתקשורת מול המיילדת/צוות ולהעברת מידע מדוייק בזמן אמת לדולה כדי לקבל את התמיכה הכי טובה בתנאים הלא אופטימליים האלו.
להכין את המלווה להיות עם המון קשב אלייך, והמון סבלנות והכלה, זה לא תמיד קל לאורך שעות, ודורש הכנה מנטלית לפני. לכן במיוחד מומלץ למלווה למצוא רגע למנוחה כדי לעבור בטוב את השעות האלו שיכולות להיות ארוכות במיוחד אם זו לידה ראשונה.

 

2. לעבור על שלבי הלידה.

לא רק הפיזיים, גם הרגשיים, איך לדעתך תרגישי בצירים לטנטיים (את מכירה את עצמך ויודעת כבר עכשיו מה התגובות שלך ברגעי קושי), מה יקל על כאב בשלב הזה, מתי כדאי לצאת לבית חולים – להעזר באפליקציה לתזמון צירים ולהתייעץ עם הדולה, איך את עלולה להרגיש בשלבי לידה פעילה (כנראה יותר מכונסת בעצמך) ואיזה שיח יחזק אותך.

 

3. להכין מראש ואפילו בכתב, מה המשאבים שאת לוקחת איתך ללידה.

מה יכול לתמוך בך, מילים מחזקות, שיחה עם הדולה, תרגול פיזי, נשימות. כדאי להכין רשימה על דף כי בתוך התנועה וההתרגשות זה עלול להשכח.

 

4. מה יעזור למלווה בכל שלב

להכין עוגנים שיתמכו כמו ייעוץ עם הדולה, מילה טובה ממישהו קרוב, דף הנחיות שכדאי להכין מראש עם מושגים בלידה, עם הנחיות על שימוש בשמנים והומאופתיה שאפשר להעזר בהם, אולי אפילו לקבל מהדולה הנחיות לטיפול פיזי שגם המלווה יכול/ה לבצע.

 

5. להכין מראש תיק עם משהו זמין לאכילה.

לקחת איתכם כריכים גם לשעות ארוכות מכרגיל (אי אפשר לצאת לקנות), חטיף בריא שיתן אנרגיה או שקית עם תמרים ושקדים ובקבוק מים, בקבוק מיץ גם כן לאנרגיה והומאופתיה אם השתמשת לאורך ההריון וההכנה ללידה.

 

6. להכין מראש מספר טלפון של יועצת הנקה.

בעת הצורך תוכלי לקבל עזרה ראשונה מיידית טלפונית.

 

7. למלא את המקפיא מראש.

מרקים ותבשילים מזינים לכל הימים שאחרי הלידה (הטיפ הזה טוב גם לימים בלי קורונה) ולמרות השמחה, לשמור מרחק מהמשפחה המורחבת והחברים לפי הנחיות משרד הבריאות ולנצל את ההגעה הביתה לזמן משפחתי אינטימי והכרות עם התינוק/ת החדש/ה.

 

לטיפים נוספים או כל שאלה ותמיכה נוספת, מוזמנות לפנות לצביה: 054-4270655 צביה בפייסבוק צביה באינסטגרם 


Call Now Button
Loading...
×
×

עגלת קניות

×