מהו מנשא פיזיולוגי


למה מנשא פיזיולוגי?

מנשא פיזיולוגי הוא מנשא רך שמאפשר נשיאה במנח הטבעי לתינוק.
שימוש נכון במנשא פיזיולוגי מעודד התפתחות מוטורית תקינה (או לפחות לא מפריע לה), מאפשר לתינוק להיות רגוע ונינוח, שומר על התפתחות תקינה של מפרק הירך ועל חלוקת משקל נכונה על גוף ההורה.

 

מה זה מנשא פיזיולוגי?

מנשא פיזיולוגי הוא מנשא שמאפשר לשאת את התינוק כשגבו מעוגל, גופו תמוך ורפוי ורגליו בפישוק כשהברכיים בגובה האגן.
מנשא פיזיולוגי יהיה מנשא רך המתאים את עצמו לצורת התינוק ולפיזיולוגיה שלו, בשונה ממנשאים קשיחים שמאלצים את התינוק להתאים את הצורה שלו אליהם.

שימוש נכון(*) במנשא פיזיולוגי,

 • מעודד התפתחות מוטורית תקינה באמצעות שמירה על גב עגול
 • מאפשר לתינוק להשאר רפוי ונינוח
 • שומר על התפתחות תקינה של מפרק הירך
 • מאפשר חלוקת משקל נכונה על גוף ההורה

(*) הדגש הוא על שימוש נכון משום שגם במנשא תינוקות פיזיולוגי אפשר לשאת את התינוק בצורה לא נכונה.
כדי לודא שהשימוש במנשא נכון, אפשר להעזר במדריכת מנשאים.

 

מנשא פיזיולוגי והתפתחות מוטורית

תינוק בא לעולם כשגבו מעוגל. ברחם התינוק מקופל לשניים ככדור קטן. כאשר הוא יוצא לאויר העולם, הוא עדיין נוטה להתכדרר ככדור, לעגל את גבו ולאסוף את גפיו גם אם מנסים לישר אותם עבורו. זהו מנח פלקסורי, בו השרירים הזוקפים (בצד האחורי של הגוף) הם ארוכים וחלשים, ואילו השרירים הכופפים (בצד הקדמי של הגוף) קצרים וחזקים.

כשמניחים תינוק רך על הבטן הוא מקמר את גבו ומבליט את ישבנו כלפי מעלה כשרגליו כפופות. כשמרימים אותו, הוא נוטה לקפל את גפיו ולקרבם למרכז גופו. השרירים הקצרים והחזקים בקדמת גופו לא מאפשרים לו להתישר ולהרחיק את הגפיים ממרכז הגוף.

כבר מיום הלידה מתחיל המעבר של גוף התינוק ממנח פלקסורי למנח זקוף של אדם בוגר. זהו תהליך הדרגתי ואיטי המתרחש לאורך חודשים. כחלק מהתהליך, השרירים בשני צידי הגוף מתארכים ומתחזקים בהדרגה זה כנגד זה.

בתיאוריה- התהליך מתרחש תוך שמירה על איזון בין השרירים הקדמיים והאחוריים כדי לאפשר תנועה יעילה והשגה קלה של אבני דרך מוטוריות.

בפועל- התהליך לא תמיד מתקדם כמו שהטבע תכנן. בימינו, שכיבה מרובה על הגב מאלצת את התינוק להתיישר כבר בימים הראשונים אחרי הלידה. השרירים הקדמיים הקצרים שהיו אמורים להתארך ולהתחזק בתהליך איטי והדרגתי, מתארכים מבלי להתחזק, בעוד השרירים האחוריים זוכים למגע רב יותר מהשרירים הקדמיים וגם מתחזקים יותר.התוצאה עשויה להיות חוסר איזון בין השרירים האחוריים והקדמיים.
במקרה כזה נראה לעיתים תינוקות שהתנועתיות שלהם מוגבלת, לעתים עד כדי קשיים בהשגת אבני דרך מוטוריות.

מנשא פיזיולוגי מחזיר את התינוק לתנוחה מכורבלת למשך פרקי זמן ממושכים, תוך כדי שהתינוק מקבל מגע מלפנים ומאחור בו זמנית. כל זה מסייע להשיב את האיזון בין השרירים האחוריים והקדמיים ולפצות על שכיבה ממושכת על הגב.

 

מנשא שרון דרור - המנשא הנכון
תינוק במנח פיזיולוגי ומעוגל במנשא בד אלסטי (שרון דרור)

שרירים רפויים, תינוק רגוע

תינוק שמאמץ את שריריו שלא לצורך מתקשה בדרך כלל להרגע, להרדם ולינוק באופן אפקטיבי, בוכה הרבה, קשה להרגיע אותו וכל ההתנהלות איתו לא פשוטה.

כשהתינוק סובל מגזים, כאבי ריפלוקס וכאבים אחרים, עוד יותר קשה להרגיע אותו כששריריו מתוחים. כמו בלידה, כשלימדו אותך לנשום ולהרגע כדי להתמודד עם הכאב, גם לתינוק יהיה קל יותר להתמודד עם כאבי גזים או ריפלוקס כשהוא רפוי ונינוח.

תינוק ששריריו מתוחים ומאומצים שלא לצורך יהיה בעל טווח תנועה מוגבל יותר (נסו להושיט יד רחוק כשאתם ״עושים שריר״, ונסו שוב כשהיד רפויה. מתי הצלחתם להושיט את היד רחוק יותר?). כדי להשיג אבני דרך מוטוריות חשוב שטווח התנועה של התינוק יהיה רחב ככל האפשר.

מנשא פיזיולוגי הוא המקום המושלם לשחרר שרירים מאומצים. עצם הקרבה של גוף לגוף מרגיעה כשלעצמה ומסייעת בהרפיה.השמירה על גב מעוגל ותנוחה מכונסת ועל פישוק שתומך בירכיים מברך לברך מאפשרת ומעודדת את התינוק להרפות את שריריו לחלוטין ולהיות רגוע ונינוח יותר.

מנשא בד-מנשא לופיקס-המנשא הנכון
תינוק במנח רפוי ונינוח במנשא בד (לופיקס)

שמירה על מפרק הירך

הורים רבים סבורים בטעות כי יש להמנע מתנוחת פישוק אצל תינוקות, בעיקר בחודשים הראשונים. ההפך הוא הנכון!

פישוק, כאשר מפרקי הירכיים והברכיים כפופים והירכיים תמוכות, הוא התנוחה הבריאה והיחידה המומלצת עבור תינוקות, במיוחד בחודשים הראשונים. הסיבה העיקרית לכך היא שמירה על מיקום נכון של מפרק הירך ומניעה של פריקה של מפרק הירך. להרחבה מומלץ לקרוא על התפתחות בריאה של מפרק הירך.

מנח המאלץ את התינוק לישר את רגליו ולקרב את הירכיים זו לזו, כפי שקורה במנשאים שאינם מאפשרים פישוק פיזיולוגי, מגביר את הסיכון לפריקה של מפרק הירך.

מנשא פיזיולוגי מאפשר לתינוק להנשא מגיל לידה ברגליים מפושקות, כאשר הברכיים כפופות ורחוקות זו מזו, והירכיים תמוכות.יש חשיבות כמובן להתאמת רוחב הפישוק למידת התינוק, ולכן מנשא פיזיולוגי הוא כזה שניתן להתאים למידת התינוק.

טולה ftg מנשא ילקוט יעודי מלידה, ללא מתאם- המנשא הנכון
תינוק רך בפישוק פיזיולוגי במנשא ילקוט יעודי לניובורן (טולה פרי טו גרו)

חלוקת משקל נכונה

ככל שהתינוק מתקרב לגיל שנה, חשיבות הבחירה במנשא פיזיולוגי פחות קריטית בכל הקשור להיבטים ההתפתחותיים, מכיוון שאבני הדרך המוטוריות הושגו, הגזים חלפו ומפרק הירך שלו מקובע לבטח במקום הנכון.

בשלב הזה עדיין כדאי לבחור במנשא פיזיולוגי משיקולים אחרים:

 • החזר ורידי: למרות שפריקה של מפרק הירך מתרחשת בעיקר אצל תינוקות בחצי השנה הראשונה לחייהם, גם אצל תינוקות גדולים מומלץ להמשיך לשמור על פישוק. כאשר התינוק תלוי מהמפשעה ורגליו משתלשלות כלפי מטה ללא תמיכה עלול להווצר לחץ מתמשך על כלי הדם הממוקמים בחיבור של הירך והמפשעה, באופן שיגרום לירידה בהחזר הורידי (או במלים פשוטות- הרגל של התינוק “נרדמת”).
 • שמירה על הגב שלך: מרכז הכובד של גוף ההורה נמצא על הגב, בערך בגובה הטבור. כשאנחנו נושאים משקל כבד, השאיפה היא להשאיר את המשקל קרוב ככל האפשר למרכז הכובד שלנו. כשמדובר בנשיאת פעוט, נשיאה ברגליים ישרות ללא פישוק משמעה הרחקה של המשקל ממרכז הכובד של ההורה, או במילים פשוטות- יותר עומס על הגב שלך. 
  הסבר מפורט נמצא במאמר על מנשא עם תמיכה בגב

בחירה במנשא פיזיולוגי שמאפשר פישוק גם אצל פעוטות היא הבחירה העדיפה להורה המעונין לשאת לטווח ארוך וגם להנות מזה.

 

מנשא ארגו קלסי - המנשא הנכון
פעוט נישא בפישוק עם תמיכה טובה בגב ההורה במנשא ילקוט פיזיולוגי (ארגו קלסי)

מה לגבי נשיאה עם הפנים החוצה?

בגיל כמה חודשים התינוקות מתחילים לגלות ענין בסביבה, ודורשים לאפשר להם אינטראקציה עמה. זה השלב בו הורים רבים חשים שהמנשא המתאים הוא מנשא מערבי קשיח, שהתינוק נישא בו בתנוחה זקופה, וניתן גם לסובב אותו עם הפנים החוצה.

כדאי לדעת שבתנוחה עם הגב להורה, גבו יהיה מיושר או מוקשת וגופו במנח שמזמין אימוץ וזקיפה של שרירי הגב, במקום הרפייה ומנוחה.

במלים אחרות, מנח עם הפנים החוצה אינו מנח פיזיולוגי.

ככל שהתפתחות התינוק מתקדמת והתינוק מתקרב לשלב בו הוא מסוגל לזקוף בכוחות עצמו את עמוד השדרה שלו, נשיאה במנח המאלץ זקיפה של הגב הופכת פחות בעייתית.

אבל לתנוחת “תינוק רואה עולם” יש חסרונות גם מנקודת המבט של הנושא. החסרון העיקרי הוא עומס גדול מדי על גב ההורה שמגביל את השימוש בתנוחה למשקלים נמוכים. בנוסף, בחירה בנשיאה עם הפנים החוצה מצמצמת משמעותית את מבחר המנשאים העומדים לרשותך.

גם לתינוק גדול וגם להורה שנושא אותו עדיף לבחור תנוחה פיזיולוגית (עם הפנים להורה) במנשא פיזיולוגי.

אפשר ורצוי להנות מנשיאה נוחה עם שדה ראיה רחב ופתוח גם כשהתינוק גדול וסקרן- למשל באמצעות נשיאה על הגב.

 

לקריאה נוספת:

מנשא ארגו קלסי - המנשא הנכון
נשיאה על הגב- הפעוטה הסקרנית נהנית מהנוף, והגב שלך נהנה מחלוקת משקל מושלמת

איך יודעים שהמנשא פיזיולוגי?

אנחנו ממליצות להעדיף בכל שלב מנשאים אשר בהם מתקיימים בהם התנאים הבאים:

 • התינוק נישא בפישוק (ברכיים רחוקות זו מזו, כפות רגליים פונות החוצה)
 • הגב מעוגל
 • משקל התינוק נשען על גוף הנושא (ולא נתלה או נוטה רחוק ממנו)
 • הברכיים של התינוק בגובה האגן או גבוהות יותר
 • הירכיים של התינוק תמוכות עד הברך
 • גוף התינוק ממוקם בין הטבור ועצם הבריח של ההורה.

נשיאה נכונה במנשא פיזיולוגי מאפשרת לתינוק בכל גיל להזדקף בהתאם לגילו, יכולתו ורצונו.
התינוק יכול להנות מאינטראקציה עם העולם כשהוא ער ומעונין בכך, ולהתכנס כאשר הוא זקוק למנוחה ושינה.

בחירה במנשא פיזיולוגי מאפשרת להורה להנות בכל עת מנשיאה נוחה, גם בגיל מתקדם, גם בנשיאות ממושכות.

 

כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.


Call Now Button
Loading...
×
×

עגלת קניות

×