מנשא אחרי ניתוח קיסרי


פוסט אורח מאת שני יעקב, אמא לשני קיסרים, מלווה התפתחותית בשיטת צעד ראשון, מתמחה בטיפול בתינוק לאחר קיסרי. ליצירת קשר עם שני:  054-5592380

את המאמר הזה אני כותבת גם כאמא לשני קיסרים וגם מניסיוני האישי כמלווה התפתחותית לאימהות ותינוקות.

אחת התחושות הכי קשות שליוו אותי גם בניתוח וגם אחריו היתה תחושת הלבד.

לבד בניתוח, לבד בחדר ההתאוששות, לבד בלילות הארוכים במחלקת יולדות.

החשש להישאר עם התינוק לבד, שאולי לא אצליח לתפקד מהכאב.

הלבד בבושה שהגוף שלי לא יודע ללדת, שהגוף שלי איכזב אותי.

הלבד בתחושת הניכור כלפי התינוק שלי.

המון לבד היה שם.

אני כאן קודם כל כדי להגיד לך שאת לא לבד! כ 30% אחוז מהיולדות בישראל יולדות בניתוח קיסרי. 

 

מה ההבדל בין לידה רגילה ללידה קיסרית מבחינת החוויה של התינוק?

הפן הרגשי

לידה קיסרית היא ניתוח. מי לא זוכרת את הרגע בו את מובלת על מיטה, על הגב, לעבר הלא נודע, במסדרון שאינו נגמר, הפרוז’קטורים בתקרה רצים מעליך… החרדות והבהלה שמלווים אותך: האם התינוק בסדר? מתי אשמע אותו בוכה? האם אני אהיה בסדר? כולך מוצפת סטרס (ובצדק!) ולא רק את… העובר ברחם הוא חלק ממך. ביחד הייתם שלם אחד.

 

הפן הסביבתי

חדר ניתוח. אורות בוהקים. קור אימים. רעש. המולה. חבורה גדולה של רופאים ואחיות. זו הסביבה שציפתה לתינוק שלך שניה אחרי שנשלף מרחם חמים, שקט וחשוך.

 

הפן התחושתי

בשונה מלידה רגילה, בניתוח קיסרי התינוק נשלף החוצה מבלי לעבור בתעלת הלידה. המעבר בתעלה אמור לספק לתינוק את המגע העמוק הראשון בחייו שמסייע למוח לשרטט ולתחום את גבולות הגוף ולהכין אותו אל המעבר לאויר העולם ולשליטת כוח המשיכה. בניתוח קיסרי העובר נשלף לאוויר העולם בבת אחת, וגופו נאלץ להתמודד עם המעבר ללא הכנה.

 

הפן הגופני

חווית הלידה היא חוויה מבהילה באשר היא. המעבר מרחם סגור, עוטף ומוגן שמאפשר לחוות מגע תנועה וקול אחידים ומתונים בעוצמתם, לעולם שופע גירויים בעוצמות משתנות וללא עקביות, היא חוויה מאתגרת, ותינוקות רבים חווים אותה כמבהילה ומביעים את בהלתם בהסתגלות קשה ואיטית יותר לעולם, בכי מרובה ואי שקט.
תינוק שנולד בניתוח קיסרי חווה את המעבר כמבהיל בכמה רמות יותר בגלל אופן היציאה מהרחם. השליפה המהירה שלו החוצה מגרה מאוד את רפלקס מורו (רפלקס הבהלה- המושפע מאורות ורעשים פתאומיים וחזקים) והתינוק הקיסרי עשוי לחוות את ההסתגלות לעולם כקשה יותר מהתינוק הממוצע.

 

הפן האישי

הנחה של התינוק על אימו מיד לאחר הלידה עוזרת לתינוק להתמודד עם חווית הלידה ולחוות רגיעה והקלה.

מלבד תינוקות שנולדו בקיסרי.

…תינוק שנולד בקיסרי לא זוכה לחיבור החשוב ביותר איתך בשעות הראשונות שלאחר הלידה. גם בימינו, עם המודעות הגבוהה לחשיבות אי ההפרדה, לאחר ניתוח קיסרי מדובר לעתים קרובות באילוץ רפואי, והניתוק בין התינוק ואמו יכול להגיע  ל 6-12 שעות.
הפגישה לאחר שעות ההפרדה היא לא פשוטה. ההורמונים והטבע פועלים כאן נגדך ומקשים עליך לייצר את תחושות האהבה והחיבור שציפית להן. הקושי להתחבר לתינוק אחרי ניתוח קיסרי הוא קושי מוכר, מובן ולגיטימי!
הכאב הגופני שלך בכל פעם שאת מרימה את התינוק או מנסה להרגיע אותו מקשה עוד יותר על החיבור עם התינוק. התחושה שהתינוק שלך מכאיב לך היא תחושה קשה מאד.

 

מה מצפה לך אחרי לידה קיסרית?

סביר לצפות שתינוק אחרי לידה קיסרית יהיה מבוהל, מכווץ, מתוח, הוא עשוי לסבול יותר מגזים ויהיה יותר בכי ואי שקט. אבל עכשיו כשהבנת שהוא זקוק לטיפול אחר, יש לך את היכולת להקל עליו ולשפר עבורו את חווית ההסתגלות לעולם.

 

איך מנשא יכול לעזור?

אנטי סטרס

נשיאה של התינוק במנשא כמה שיותר סמוך ללידה היא דרך נהדרת לאפשר לו להטען בהמון אוקסיטוצין- הורמון האהבה, המופרש בעת מגע גופני ומאפשר רגיעה והרפייה. המנשא יכול גם לסנן גירויים מיותרים ולייצר עבור התינוק חוויה של מוגנות וקרבה כפיצוי על שעות הסטרס שחווה לפני, תוך כדי ואחרי הלידה.

 

מגע עמוק חלופי

מנשא עוטף ומהודק היטב מספק לתינוק חוויה של מגע עמוק שאמנם אינה עוצמתית כמו מעבר בתעלת הלידה, אך בהחלט מאפשרת לתינוק לחוש את גבולות גופו. המגע העמוק מסייע גם הוא בהרפית שרירים מתוחים ומקל על ההרדמה והשינה. הוא חשוב לכל תינוק ועוד יותר לתינוק אחרי קיסרי.

 

לייצר מחדש את הבונדינג

מנשא מתאים לשניכם- כזה שלא יגרום לך לכאב ולתינוק לאי נוחות, זה בהחלט מנשא שיעזור לכם לייצר בונדינג וחיבור מחדש. מעין פיצוי על הזמן בנפרד.

בשורה התחתונה- מנשא נכון, פיזיולוגי, שמדדת ובחרת במדויק לפי הצרכים שלך, יכול לעזור לך לשאת את התינוק ללא כאב, להתגבר על רגעים של אי שפיות, על לילות קשים ובכי הלא מוסבר. הוא אפילו יכול לאפשר לך לאכול ארוחה מזינה!…

מה חשוב לדעת כשבוחרים מנשא אחרי קיסרי?

אזור התפרים כואב, לרחם לוקח יותר זמן להתכווץ, רצפת האגן עוד לא התאוששה מההיריון, ולתחושת אי הנוחות באיזור הצלקת לוקח לא מעט זמן לעבור. כל אלה אינם מחייבים ויתור על מנשא, אבל כן דורשים ממך תשומת לב רבה בבואך לבחור מנשא.

  • ניתן לבחור מנשא ללא קשירה או חגורה באזור הצלקת. מנשאי בד (כריכות) ללא קשירות הם ההעדפה של רוב האמהות בחודשים הראשונים ויכולים לאפשר נשיאה נוחה גם למי שמעדיפה להמנע מכל קשירה על הבטן.
  • יתכן שתצטרכי להמתין מעט יותר מאמהות אחרות עד שתחושי שגופך התאושש- אבל בעלך ומטפלים אחרים לא צריכים לחכות אפילו יום!
  • כשבוחרים מנשא יש תמיד חשיבות גדולה למדידה והתנסות לפני הקניה. אחרי קיסרי, זה חשוב עוד יותר, כי מספיק כואב לך מהניתוח עצמו, ואת לא צריכה גם כאבי גב. גם שימוש לא נכון במנשא יכול להשפיע משמעותית על מידת הנוחות שלך, ולכן ההמלצה שלנו היא חד משמעית: אחרי קיסרי, לא מוותרים על פגישת הדרכה, למדידה והתאמה של המנשא הנכון, והדרכה מסודרת לשימוש נכון במנשא.

חשוב לדעת: נשיאה על הידיים תמיד יותר מעייפת ומעמיסה על הגוף מאשר מנשא.
לא משנה כמה זמן עבר מאז הקיסרי, אם את כבר עומדת על הרגליים ומסתובבת עם התינוק בידיים, זה הזמן להקל על עצמך באמצעות מנשא.

איפה כדאי לקנות מנשא אחרי ניתוח קיסרי?

בשלב ראשון מומלץ להתיעץ עם הרופא המטפל כדי לודא שאין במקרה שלך המלצה פרטנית להמנע מנשיאת התינוק.

בהנחה שכמו רוב האמהות אחרי קיסרי, אין מניעה שתשאי את התינוק שלך, הדרך הטובה ביותר לבחור מנשא לתינוק אחרי קיסרי היא להתנסות ולמדוד כמה מנשאים מסוגים שונים, עם התינוק, ובעזרת מדריכת מנשאים.

אנחנו נדע להתאים לך מנשא שלא ילחץ על אזור הצלקת ורגיש לך בטוח ותומך, מנסיוננו בהתאמת מנשא לאלפי אמהות שילדו בקיסרי.

ההתנסות פה קריטית, כי רק את תדעי לומר אם המנשא נוח או לוחץ, והאם את מרגישה שהגוף שלך בשל להתמודד עם העומס של המנשא.

אצל המדריכות שלנו ברחבי הארץ יש מבחר מגוון של מנשאים מתאימים לשימוש מלידה, עם או בלי חגורת מתניים.
אפשר להגיע למדריכה לצורך מדידה והשוואה של כמה סוגים, עם אופציה להתנסות במנשא לשבוע ולהחליף או להחזיר במקרה הצורך.

אם יותר נוח לך לקנות מנשא אונליין, אפשר למלא שאלון שיעזור לנו לתת לך המלצה נקודתית על המנשא המתאים לך ביותר בהתחשב בנתונים שלך ושל התינוק.

כאן יש פרטים על פגישות ההדרכה שלנו


כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.


 


Loading...
×
×

עגלת קניות