מנשא ילקוט- מגיל לידה או מגיל ישיבה?


בשנים האחרונות מנשאי ילקוט שמיועדים לשימוש מלידה הפכו לבחירה המועדפת על הורים ברחבי העולם החל מגיל שבועות ספורים.

מנשא ילקוט מגיל לידה משלב תמיכה בגב ונשיאה פיזיולוגית עם לבישה פשוטה ומהירה ללא קשירות ולכן הוא קוסם ובצדק לרוב ההורים.

אבל בעוד הורים ותינוקות רבים נהנים מחווית נשיאה מושלמת, חלק מההורים נרתעים מהבחירה במנשא ילקוט מגיל לידה משום שנתקלו בטענה לפיה מנשאי ילקוט אינם מתאימים לתינוקות לפני גיל ישיבה עצמאית.

במאמר הזה אסביר:

  • מהו מנשא ילקוט,
  • מה מייחד מנשאי ילקוט יעודיים מגיל לידה,
  • מה מקור הטענה לגבי הצורך להמתין לגיל ישיבה,
  • ומדוע אין סיבה להמנע משימוש במנשא ילקוט מגיל לידה, ובודאי שאין סיבה להתיחס לישיבה כפקטור.

מה זה מנשא ילקוט?

במאמר מה זה מנשא ילקוט יש הסבר מפורט על המאפיינים של מנשאים מסוג זה. בקצרה, מדובר במנשא מובנה יחסית, עם כתפיות מרופדות, חגורת מתניים קשיחה ותומכת ופאנל שבתוכו ממקמים את התינוק כשרגליו פשוקות (בפישוק פיזיולוגי, כמומלץ ע״י אורתופדים מלידה להתפתחות בריאה של מפרק הירך).

עד לפני כמה שנים כל מנשאי הילקוט היו מעוצבים לנשיאת תינוקות גדולים- כאלה שיכולים להנשא בפישוק רחב ואינם זקוקים לתמיכה בצוואר ובעורף.

רוחב וגובה הפאנל היו קבועים ולא ניתנים לכוונון, וגיל התחלת השימוש היה הגיל שבו התינוק היה מספיק גדול על מנת להתאים למידות הפישוק שהמנשא הכתיב- איפשהו בין 4-6 חודשים ולעתים קצת יותר, בעיקר כשמדובר בתינוקות קטנים במיוחד. זו עדיין ההמלצה שלנו כיום ככל שזה נוגע למנשאי ילקוט מהדור הקודם שמיועדים לתינוקות גדולים.

 

מתי אפשר לעבור למנשא ילקוט? המנשא הנכון

 

מה ההבדל בין מנשא ילקוט רגיל ומנשא ילקוט מגיל לידה?

מנשאי הילקוט הראשונים יצאו לשוק בתחילת שנות ה 2000 (יאמו וארגו היו החלוצים והושקו במקביל סביב 2004). מהר מאד התברר שההורים מצביעים ברגליים (והכתפיים) ומנשאי ילקוט הם הרולס רויס של עולם המנשאים. גם מחקרים וגם נתוני המכירות הראו שמנשאי ילקוט מקבלים את הדירוג הגבוה ביותר של נוחות ותמיכה בגב.

הצורך והרצון של הורים להתחיל להנות ממנשא ילקוט מגיל לידה הוביל חברות מנשאים לחפש פתרונות שיאפשרו להשתמש במנשאי הילקוט גם לנשיאת תינוקות רכים.

 

הפתרונות הראשונים היו מתאמים והתאמות שונות ומשונות, בילט אין או כאלה שנמכרו בנפרד מהמנשא עצמו, שמטרתם היתה לפצות על העובדה הפשוטה שהמנשא לא עוצב לנשיאה של ניובורן. הפתרונות האלה נתנו מענה מאד חלקי, ובדרך כלל סרבלו את השימוש במנשא ולא אפשרו למקם את התינוק בתנוחה אופטימלית בכל שלב.

 

במקביל החל הפיתוח של הדור הנוכחי של מנשאי הילקוט: מנשאים חכמים, שמידות הפאנל שלהם אינן קבועות, וניתן להתאים אותן למידות התינוק ככל שהוא גדל- מנשא ילקוט שמתאים באמת מגיל לידה.

 

בשנת 2016 יצא לשוק מנשא אדאפט מבית ארגובייבי, מנשא הילקוט הראשון שאנחנו במנשא הנכון מצאנו לנכון להכניס לחנות שלנו ולהציע אותו כמנשא ילקוט מגיל לידה, שאיפשר נשיאה נכונה ומומלצת לפי ההגדרה שלנו של נשיאה פיזיולוגית, והודות לאפשרויות הכוונון המדויקות שלו מאפשר התאמה למידת התינוק בכל שלב ונשיאה נוחה ללא סרבול בכל גיל.

במאמר על שימוש במנשא מגיל 0 כתבתי בהרחבה על הקריטריונים שצריכים להתקיים במנשא ילקוט כדי לעמוד בדרישות *שלנו* ממנשא לתינוק רך:

 

 גב מעוגל וארוך
 תמיכה טובה לעמוד השדרה לכל ארכו כולל אזור הצוואר
 נשיאה בתנוחת בטן עם רגליים *מחוץ למנשא*, כאשר מפרקי הברך חופשיים וגבוהים מגובה האגן.

 

כיום אנחנו מציעות בחנות שלנו שני דגמים של מנשא ילקוט יעודי מגיל מלידה שעומדים בכל הקריטריונים הנ״ל, ולדעתנו הם עדיין השניים הטובים ביותר בשוק (אדאפט וטולה ftg), אך המבחר מתרחב ומשתפר מדי שנה.

סקירה השוואתית- מנשא ארגו אדאפט לעומת מנשא טולה ftg

 

למה אומרים שמנשא ילקוט לא מתאים לפני גיל ישיבה?

רגע! יהיה מי שיגיד, אבל הגב לא באמת עגול! רצועות ההידוק מיישרות אותו!

במנשאי הילקוט הכתפיות מחוברות בדרך כלל למרכז הפאנל, והידוק הכתפיות מייצר מנח זקוף ופחות מעוגל ביחס למנשאים רכים או כאלה שבהן הכתפיות אינו מתחברות לצידי הפאנל.

יש גישה הטוענת שנשיאה בתנוחה זקופה ובגב זקוף היא שוות ערך להושבה של התינוק. מכאן מגיעה ההמלצה, שאולי נתקלת בה בשיטוטיך ברחבי הרשת, להמתין לגיל ישיבה לפני שמשתמשים במנשא ילקוט עם חיבור של כתפיות למרכז הפאנל.

השלב של ישיבה עצמאית, ישיבה שהתינוק מגיע אליה בכוחות עצמו, הוא שלב שבו השליטה של התינוק בשרירי הגב שלו מאפשרת לו להשאר זקוף בכוחות עצמו. לכן בשלב הזה הוא יכול להנשא בכל מנשא ואין עוד צורך שהמנשא ימלא את תפקיד השרירים שעודם חלשים מכדי לאפשר זקיפה עצמאית של הגב.

למה אנחנו ממליצות לשאת במנשאי ילקוט גם לפני שלב ישיבה עצמאית?

נכון, מנשא ילקוט הוא בהגדרה מנשא מובנה וככזה לא יאפשר לעולם להגיע למנח המעוגל שמתאפשר במנשאים רכים וחסרי צורה משלהם (כריכות, מנשאי צד, מנשאים בסגנון מסורתי סיני או מנשאי בד ארוך לסוגיהם). הגב של התינוק יהיה זקוף יותר במנשאי ילקוט בהשוואה למנשאים רכים יותר.

אבל האם זו באמת בעיה?

לתפיסתנו, ולגישה הרווחת בקרב אנשי מקצוע מתחום התפתחות תינוקות, הושבה היא מנח שבו התינוק זוקף את גבו בכוחות עצמו ללא תמיכה.

כאשר ננסה להושיב בכיסא תינוק רך שאינו בשל עדיין לישיבה עצמאית (ואני לא ממליצה לנסות את זה) נראה שהוא זקוק לתמיכה מלאה מכל כיוון כדי להשאר זקוף. שרירי הגב שלו אינם מסוגלים לשאת את העומס, ובהעדר תמיכה חיצונית גבו ייטה הצידה ולא ישאר זקוף.

לעומת זאת, כאשר נמקם את אותו תינוק רך במנשא ילקוט מגיל לידה- כזה שאפשר להתאים למידותיו- נראה שהמנשא מספק לו את התמיכה הדרושה מכל כיוון- מלפנים (באמצעות הגוף של ההורה) וגם מאחור ומהצדדים (באמצעות המנשא עצמו). גם כשהתינוק ישן ומרפה לחלוטין את כל שריריו, וגם כשההורה נמצא בתנועה, נראה שהמנח שלו במנשא אינו משתנה- כלומר בלי קשר למידת השליטה של התינוק בגב, המנשא מספק לו תמיכה מלאה ומאפשר לו להיות רפוי ונינוח.

מתי אפשר לעבור למנשא ילקוט?

 

אז מה כן חשוב לדעת כשמתחילים להשתמש במנשא ילקוט מגיל לידה?

כאשר מדובר בתינוק רך שנמצא עדיין בשלב המכונס והעוברי, כשכל הגפיים צמודות למרכז הגוף, אנחנו בהחלט מסכימות שרצוי להמתין עם מנשא ילקוט לשלב מעט יותר מאוחר, כשהתינוק בשל להרחיק את הגפיים מגופו בכוחות עצמו.
בנוסף, כשהתינוק קטן מדי, מנשא ילקוט בהחלט עלול לייצר מצב שבו הגב מיושר מדי או אפילו מוקשת, מה שאכן פחות אידאלי, בפרט אצל תינוק צעיר מאד.

זו הסיבה שההמלצה שלנו לגבי התחלת השימוש במנשאי ילקוט יעודיים לניובורן היא להמתין למשקל 4 קילו לפחות (לעומת המלצת היצרן שהיא בדרך כלל משקל מינימום של 3.2 קילו).

כשמגיעים אלינו למדוד לפעמים ההורים רואים בעצמם שרצוי להמתין אפילו קצת יותר- אבל בטח ובטח לא לגיל ישיבה… התינוק הממוצע משיג שליטת גב המאפשרת ישיבה זקופה אחרי גיל חצי שנה, ומגיע לתנוחת ישיבה בכוחות עצמו דרך עמידת שש בין גיל 9 חודשים לגיל שנה – אבל פשוט אין סיבה לוותר על המנשא הנכון עבורך ולהתפשר על נוחות הנשיאה שלך למשך כל כך הרבה זמן.

אנחנו ממליצות להמתין עד שהתינוק גדול מספיק למלא את המנשא שזה אומר:

  • שתי הרגליים מחוץ למנשא, ושני מפרקי הברך חופשיים וגבוהים מהאגן
  • הראש מבצבץ מעבר לכרית התמיכה (במצבה המקופל)
  • אריג המנשא מתוח על גב התינוק ללא קפלי ועודפי בד והגב ארוך ואינו מוקשת.

כשכל אלה מתקיימים, ככל שמדובר בתינוק בריא בהתפתחות תקינה, מתקבלת תנוחה מספיק מעוגלת ומוארכת על מנת לאפשר את הרפיית השרירים והמנח הנינוח והרגוע שאליו אנחנו שואפות בעת השהייה במנשא, וכמובן את התנוחה הרצויה והמומלצת להתפתחות תקינה של מפרק הירך.

מנשא ילקוט יעודי מלידה, ללא מתאם- המנשא הנכון

 

ואם התינוק שלי לא בהתפתחות תקינה?

פשוט- זה אומר שיש בתמונה גורם רפואי שמטפל/עוקב אחריכם.
הגורם הרפואי שמכיר את התינוק הספציפי שלך ואת התמונה הקלינית המלאה שלו, הוא גם הכתובת הנכונה להתיעץ באשר לבחירת מנשא והשימוש בו.

כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.


Call Now Button
Loading...
×
×

עגלת קניות

×