התפתחות בריאה של מפרק הירך


שמירה על התפתחות בריאה של מפרק הירך במנשאי תינוקות, מושבי בטיחות לרכב, הליכונים וציוד אחר

הצהרה של המכון הבינלאומי של פריקת מפרק הירך IHDI

המאמר והאיורים לקוחים מאתר המכון הבינלאומי של פריקת מפרק הירך International Hip Dysplasia Institute

קישור למאמר המקורי

תרגום והערות: אורית סופר [הערות מסומנות בנפרד מהטקסט המקורי]

 

תמצית:

ועדת היעוץ הרפואי של IHDI איננה ממליצה או מתנגדת לשום סוג של מנשא תינוקות או ציוד אחר. מטרת ההצהרה היא לספק מידע לגבי התפתחות בריאה של הירך על מנת להדריך יצרנים כיצד לעצב מוצרים בטוחים לתינוקות, וכדי לסייע להורים לקבל החלטה מושכלת לגבי המוצרים שהם בוחרים עבור התינוקות שלהם. מומלץ להורים ומטפלים  לבחור מנשא תינוקות שמאפשר תנוחה בריאה של הירך, בנוסף לשיקולי בטיחות אחרים. כשתינוקות נישאים במנשא, הירכיים צריכות להיות מפושקות ותמוכות והברכיים צריכות להיות כפופות.

 

הצהרה:

IHDI ממליץ לשמור על תנוחה נכונה להתפתחות תקינה של מפרק הירך אצל כל התינוקות. בתוך הרחם התינוק מבלה זמן רב מכורבל בתנוחה עוברית, בה גם הירכיים וגם הברכיים כפופות (ראו איור מצורף).

איור של מפרק הירך ברחם

לאחר הלידה, חולפים כמה שבועות עד שהמפרקים מגיעים באופן טבעי למנח הבשל שלהם. אצל תינוקות שנולדו במנח עכוז מדובר בפרק זמן ממושך יותר. מפרק הירך הוא חיבור של מכתש ועלי. במהלך חודשי החיים הראשונים המכתש נוטה להיות משוחרר בתוך העלי כיוון שתינוקות הם גמישים באופן טבעי ובגלל ששולי המכתש עשויים סחוס רך בדומה לסחוס שיש באוזן. אם מאלצים את הירכיים להתישר בשלב מוקדם מדי, העלי עלול לעוות את צורת המכתש (דיספלזיה- פריקה של מפרק הירך) או להחליק לגמרי החוצה ממנו (דיסלוקציה- תת פריקה של מפרק הירך). פריקה או תת פריקה של מפרק הירך אצל תינוקות אינן מכאיבות ולכן ניתן שלא להבחין בהן עד גיל הליכה, והן עשויות לגרום לדלקת מפרקים מלווה בכאבים בגיל מבוגר.


הערת המתרגמת: בישראל כל התינוקות עוברים בדיקה קלינית לאיתור פריקה או תת פריקה של מפרק הירך לאחר הלידה ובמהלך ביקורת שגרתית של רופא התפתחות בטיפת חלב. רוב התינוקות מופנים גם לבדיקת אולטרא סאונד בגיל שישה שבועות. לכן בישראל היום קשה להגיע למצב של פריקה או תת פריקה שלא אובחנו בשלב מוקדם.


הסיכון לפריקה או תת פריקה של מפרק הירך גבוה יותר בחודשי החיים הראשונים. בגיל שישה חודשים רוב התינוקות כבר הכפילו את משקלם בקירוב, הירכיים יותר מפותחות והרצועות חזקות יותר ולכן פחות מועדות לפתח פריקה של המפרק.

התנוחה המסוכנת ביותר עבור הירכיים בינקות היא כאשר הרגליים נמצאות באקסטנציה: מפרקי הירכיים והברכיים מיושרים והרגליים קרובות לזו לזו, כלומר המצב ההפוך מתנוחת העובר. הסיכון לירכיים גדול יותר כאשר התינוק נמצא בתנוחה לא בריאה זו לפרק זמן ממושך. כדי לשמור על מיקום נכון של מפרק הירך יש להמנע מתנוחות שעלולות לגרום או לעודד פריקה או תת פריקה של המפרק. התנוחה הבריאה ביותר למפרק הירך היא כאשר הירכיים תמוכות ומפושקות לצדדים באופן טבעי, ומפרקי הירך והברך כפופים. תנוחה זו מכונה תנוחת רוכב, תנוחת פישוק, תנוחת צפרדע, תנוחת כריעה או תנוחה אנושית. תנועה חופשית של הירכיים מבלי לאלץ אותן להתקרב זו לזו מעודדת התפתחות טבעית ותקינה של המפרק.

כמה סוגים של מנשאי תינוקות ומתקנים אחרים לתינוקות עלולים לעודד מנח לא תקין של מפרק הירך, בפרט כאשר משתמשים בהם לפרקי זמן ארוכים, כגון: סוגים מסוימים של מנשאי תינוקות, מושבי בטיחות, הליכונים, נדנדות, מושבים ועוד. יש להתיחס לכל מתקן אשר מאלץ את רגלי התינוקות להכנס למנח לא תקין כגורם סיכון פוטנציאלי להתפתחות לא תקינה של מפרק הירך. חשוב גם  להעריך את מידת התינוק ולהתאים את המתקן והמנשא למידת התינוק באופן שיאפשר מנח נכון של מפרק הירך בעת השימוש. מומלץ להורים לבדוק את הבטיחות והסיכונים בכל מתקן שהם בוחרים להשתמש בו. במקרה של ספק אנו ממליצים לערב את הגורם המטפל שלכם בכל החלטה שעשויה להיות בעלת השלכות רפואיות.


הערת המתרגמת: גם במנשא פיזיולוגי המאפשר לשאת תינוקות בצורה נכונה שמעודדת התפתחות תקינה של מפרק הירך, בהעדר הדרכה לשימוש נכון במנשא, אפשר בטעות למקם את התינוק בתנוחה לא נכונה מבחינת מפרק הירך. לכן חשוב לודא בכל מקרה שאתם משתמשים במנשא שלכם בצורה נכונה.


בסדרת איורים זו ניתן לראות מתקנים אופיניים המאפשרים מיקום תקין של מפרק הירך בהשוואה לכאלו שאינם מאפשרים זאת:

שימוש מומלץ ולא מומלץ במושב בטיחות ברכב

איור של הושבה נכונה ולא נכונה במושב בטיחות

נשיאה נכונה ולא נכונה במנשא- נשיאה בתלייה ברגליים ישרות לעומת נשיאה בפישוק

איור של נשיאה נכונה ולא נכונה במנשא מבחינת מפרק הירך

הערת המתרגמת: פישוק במנשא מומלץ וחשוב לבריאות מפרק הירך כבר מלידה

 

מנח מומלץ ולא מומלץ של מפרק הירך

איור של מנח נכון ולא נכון של מפרק הירך

הערת המתרגמת: כאשר הרגל ישרה, המפרק נמצא בסיכון לפריקה

 

נשיאה נכונה ולא נכונה במנשא- נשיאה בערסול ברגליים ישרות לעומת נשיאה בפישוק

איור של ערסול לא נכן ברגליים ישרות ונשיאה נכונה בפישוק

הערת המתרגמת: ערסול ברגליים ישרות וצמודות אינו ערסול נכון! בערסול נכון אפשר וחשוב להקפיד על רגליים מפושקות.

 

 


Call Now Button
Loading...
×
×

עגלת קניות

×