מתי מותר להוציא רגליים מהמנשא?


״אני שמה את התינוקת שלי בתנוחת רגלי צפרדע והיא דוחפת עם הרגליים ומנסה להעמד. היא בת חודש, האם מותר כבר להוציא את הרגליים?״ שאלה האמא הנחמדה בטלפון.

אמ״לק: התשובה היא כן.
הסימן המובהק ביותר לכך שתנוחת רגלי צפרדע אינה מתאימה היא התנגדות של התינוק.

מה מיוחד בתנוחת רגלי צפרדע?

אנחנו מכנות בשם רגלי צפרדע את התנוחה הקרובה ביותר לזו שבו שהה התינוק ברחם. ברחם ומיד לאחר הלידה, גפיו של התינוק צמודות לגוף, והשרירים בצד הקדמי של הגוף קצרים ומתוחים מכדי לאפשר התרחקות והתיישרות של הגפיים באופן רצוני. זו אינה תנוחה רצונית אלא רפלקסיבית.

בשבועות הראשונים מחוץ לרחם גופו של התינוק מתחיל בהדרגה תהליך של התיישרות והתרחקות של הגפיים ממרכז הגוף.

יש תינוקות שלוקח להם כמה שבועות עד שהם יוצאים מהמנח הרפלקסיבי, ואחרים שעוזבים אותו כבר בימים הראשונים לאחר הלידה. כמו רוב שלבי התפתחות, הקצב הוא אישי ומשתנה מתינוק לתינוק.

 

איך זה קשור למנשא?

כשאנחנו רואות תינוק צעיר מאד ורפלקסיבי מאד- כזה שאם מרימים אותו, הרגליים שלו אוטומטית מתרוממות מעצמן ונצמדות לצידי הגוף- אנחנו שואפות להכניס אותו למנשא as is, בלי להרחיק את הגפיים מהגוף, עד שזה לא קורה באופן עצמאי.

במקרה כזה נציע לנסות גם תנוחת רגלי צפרדע, שמאפשרת לתינוק לשהות במנח הטבעי שלו באותו רגע, עד שהוא בשל לצאת ממנו ביוזמתו.

בדרך כלל זו תנוחה שמתאימה רק בשבועות הראשונים אחרי הלידה וגם אז לא תמיד. ברוב המקרים, תוך שבועות ספורים התינוק כבר מבקש להרחיק את הגפיים מהגוף ואינו זקוק למנח המכורבל והמכונס של עובר.

מרגע זה נמליץ לשאת אותו בתנוחת בטן לבטן, שגם היא תנוחה מכונסת ומכורבלת, אך במידה המתאימה לתינוק שכבר אינו עוברי לגמרי, ולא מאלצת אותו למנח מכונס מדי.

כמובן שמדובר על תנוחת בטן לבטן פיזיולוגית כשהרגליים בפישוק, הירכיים תמוכות מברך לברך והברכים גבוהות מהטוסיק, ובמנשא שמאפשר התאמה של רוחב הפישוק למידת התינוק.

תינוקות רבים יעדיפו להנשא כבר מלידה בתנוחת בטן לבטן וידלגו לגמרי על שלב הצפרדע.

אחרים ישמחו להנשא בתנוחת צפרדע לתקופה קצרה בלבד.

כך או אחרת- אם התינוק שלך דוחף ומיישר רגליים, אין פה בכלל שאלה: הוא כבר לא זקוק ולא צריך להנשא בתנוחת רגלי צפרדע. ממליצה להקשיב לו: זו לא תהיה הפעם האחרונה שהוא יודיע לך מה מתאים ולא מתאים לו.

 

 


Loading...
×
×

עגלת קניות