רגליים מחוץ למנשא-ממתי?


״אני שמה את התינוקת שלי בתנוחת רגלי צפרדע והיא דוחפת עם הרגליים ומנסה להעמד. היא בת חודש, האם מותר כבר להוציא את הרגליים?״ שאלה האמא הנחמדה בטלפון.

אמ״לק: כן.

הסימן המובהק ביותר לכך שתנוחה עם הרגליים בתוך המנשא אינה מתאימה היא התנגדות של התינוק.

המיתוס: חייבים לשאת ניובורן עם הרגליים בתוך המנשא.

במיתוס הזה אני נתקלת שוב ושוב בכל מיני גרסאות. לפעמים ״ההמלצה״ היא לשאת עם הרגליים בתוך המנשא עד גיל 3 חודשים, לפעמים 5 ולפעמים 4.

המשותף לכל הגרסאות היא המקור שלהן: המלצות מיושנות שעבר זמנן.

פעם, לפני לא המון זמן (אי שם בתחילת המילניום השלישי) מבחר המנשאים לניובורן היה מאד מצומצם.

היו מעט מאד מנשאים שאפשרו לשאת ניובורן בתנוחת בטן לבטן כאשר רגליו מחוץ למנשא, ולהתאים את רוחב המנשא למידת התינוק.

בתקופה הזאת הבחירה היתה בין מנשא עם מפתח צר, כזה שנראה כמו רתמת צנחן, כשהתינוק נישא בגב ישר ורגליים ישרות שמשתלשלות משני חורים בצידי המנשא, ובין מנשאי בד ארוך או מנשאים בסגנון מסורתי שהיו רחבים מכדי לאפשר לשאת ניובורן עם הרגליים בחוץ.

מכיוון שנשיאה עם רגליים ישרות היא לא פיזיולוגית, לא נוחה ומאד לא מומלצת כשמדובר בהתפתחות בריאה של מפרק הירך, באותה תקופה הבחירה הטובה יותר היתה נשיאה במה שאנחנו מכנות כיום תנוחת רגלי צפרדע והיא דומה מאד למנח העוברי של התינוק ברחם- הרגליים כפופות וצמודות לצידי הגוף, כשכפות הרגליים קרובות לטוסיק.

המציאות: אפשר, אבל ממש לא חייבים להשאיר את הרגליים בתוך המנשא

שוק המנשאים העדכני השתנה לחלוטין. לא משנה באיזה מנשא היית רוצה להשתמש מלידה- מנשא בד אלסטי, מנשא היברידי או מנשא ילקוט יעודי לניובורן– בכל הקטגוריות האלו קל למצוא היום מנשאים שמיועדים לנשיאה של ניובורן בתנוחת בטן לבטן עם הרגליים בחוץ, מלידה.

למעשה, בחלק ניכר מהמנשאים היום אי אפשר לשאת ניובורן עם הרגליים בפנים בכלל.

נשיאה בתנוחת רגלי צפרדע, כשהרגליים מקופלות בתוך המנשא, היא תנוחה שמתאימה לרוב התינוקות לתקופה קצרה בלבד, אם בכלל. 

מיד לאחר הלידה, גפיו של התינוק צמודות לגוף, והשרירים בצד הקדמי של הגוף קצרים ומתוחים מכדי לאפשר התרחקות והתיישרות של הגפיים באופן רצוני. בשלב הזה התינוק אכן עשוי להנות מנשיאה בתנוחת צפרדע שלמעשה מאפשרת לו להשאר בתנוחה הטבעית שלו בלי לשנות כלום.

כבר ביום הלידה גופו של התינוק מתחיל בהדרגה תהליך של התיישרות והתרחקות של הגפיים ממרכז הגוף. התהליך הזה מתרחש בהדרגה והקצב שלו אישי ומשתנה מתינוק לתינוק, אבל ברוב המקרים כבר סביב גיל חודש או חודשיים לכל המאוחר התינוק יסרב למנח העוברי של תנוחת צפרדע, ויתחיל לישר רגליים ולהתנגד להשאיר אותן בתוך המנשא.

יש גם אחוז לא מבוטל של תינוקות שיעדיפו להנשא מלידה עם הרגליים בחוץ, והמנח המכונס של רגלי צפרדע אינו נכון ואינו מתאים להם בכלל.

לכן אנחנו ממליצות רק על מנשאים לניובורן שאפשר לשאת בהם עם הרגליים מחוץ למנשא כבר מלידה- כדי להמנע מנשיאה של התינוק ברגלי צפרדע כשהוא מתנגד ומיישר רגליים.

 

אז מתי נכון להוציא רגליים מהמנשא?

כשאנחנו רואות תינוק צעיר מאד ורפלקסיבי מאד- כזה שאם מרימים אותו, הרגליים שלו אוטומטית מתרוממות מעצמן ונצמדות לצידי הגוף- אנחנו שואפות להכניס אותו למנשא as is, בלי להרחיק את הגפיים מהגוף, עד שזה לא קורה באופן עצמאי.

במקרה כזה תנוחת רגלי צפרדע, שמאפשרת לתינוק לשהות במנח הטבעי שלו באותו רגע, עשויה להתאים, לתקופה קצרה.

בכל מקרה אחר:

  • אם התינוק כבר בן חודש או יותר,
  • אם התינוק כבר אינו בשלב הרפלקסיבי והמכונס והוא מעונין ליישר את הגפיים,
  • אם התינוק מתנגד לנשיאה עם הרגליים במנשא, מיישר רגליים ו״נעמד״ במנשא,
  • אם סתם מלחיץ אותך לשאת עם הרגליים בתוך המנשא, בלי סיבה מיוחדת,

מרגע זה נמליץ לשאת בתנוחת בטן לבטן עם הרגליים מחוץ למנשא, תוך שמירה על מנח פיזיולוגי– כשהרגליים בפישוק, הירכיים תמוכות מברך לברך והברכים גבוהות מהטוסיק, ובמנשא שמאפשר התאמה של רוחב הפישוק למידת התינוק.

תינוקות רבים יעדיפו להנשא כבר מלידה בתנוחת בטן לבטן וידלגו לגמרי על שלב הצפרדע, אחרים ישמחו להנשא בתנוחת צפרדע לתקופה קצרה בלבד. כך או אחרת- אם התינוק שלך דוחף ומיישר רגליים, אין פה בכלל שאלה: הוא כבר לא זקוק ולא צריך להנשא בתנוחת רגלי צפרדע. ממליצה להקשיב לו: זו לא תהיה הפעם האחרונה שהוא יודיע לך מה מתאים ולא מתאים לו.

 

כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.


Call Now Button
Loading...
×
×

עגלת קניות

×