נשיאה פיזיולוגית- עד מתי?


נשיאה פיזיולוגית- עד מתי חשוב להקפיד על כך?

התינוק שלך כבר לא ניובורן, ובא לך לעבור למנשא מובנה ופשוט- אבל לא פיזיולוגי (מה זה מנשא פיזיולוגי? מנשא שמאפשר פישוק וגב עגול. הסבר מפורט וחפירה יסודית נמצאים במאמר מה זה מנשא פיזיולוגי).

כן, יש בחנויות מנשאים מובנים וקלים לתפעול ולפעמים גם במחירים ממש נמוכים, ואולי כבר יש לך בבית איזה מנשא, לא הכי פיזיולוגי, ולא ברור למה ואם יש טעם בכלל להשקיע במנשא חדש רק כי הוא מאפשר פישוק מספיק רחב וברכיים גבוהות כמו שאנחנו אוהבות.

אז עד כמה, ובעיקר עד מתי, חשוב להתעקש על מנשא פיזיולוגי?
האם יש גיל שבו כבר לא צריך להקפיד על מנח פיזיולוגי מושלם? או פחות צריך?

בואו נדבר קצת על הרציונל מאחורי ההמלצות שלנו ואחר כך יהיה לך יותר קל לענות על השאלה הזאת לעצמך. כמו שאנחנו אומרות תמיד, אין פה תשובה אחת שנכונה לכולם- כל תינוק והוריו והתשובה שנכונה להם. התאמה אישית וכל זה, כן כן.

 

למה הפישוק חשוב?

אם עוד לא ברור לך למה הכרחי לשמור על פישוק בחודשים הראשונים, כנראה שלא חפרנו על זה מספיק, או שעוד לא הספקת לקרוא יותר ממאמר או שניים במגזין 🙂

בחודשי החיים הראשונים יש חשיבות רבה לשמירה על פישוק עם תמיכה בירכיים וברכיים גבוהות מהאגן כדי לשמור על התפתחות תקינה של מפרק הירך. אפשר לקרוא על כך בהרחבה במאמר שתרגמתי מאתר המכון הבינלאומי לשמירה על מפרק הירך IHDI.

אבל גם כשמדובר בתינוק גדול, בריא שנמצא במעקב ט״ח שגרתי ועבר א״ס פרקי ירכיים תקין, עדיין יש סיבה מצוינת להמשיך להתעקש על הפישוק: תמיכה בגב שלך.

כמו שהסברתי במאמר על תמיכה בגב, כשהרגליים של התינוק שמוטות למטה ומטלטלות ובועטות בירכיים שלך, הגב שלך עובד הרבה יותר קשה כדי להתמודד עם העומס שלהן.

בגיל שבו מפרק הירך כבר מתקבע במקום הנכון ואפשר להפסיק לדאוג לו, זה גם הגיל שבו התינוק כבר כבד וסוגיית התמיכה בגב שלך מתחילה להיות יותר משמעותית.

כשמקפידים לשאת בפישוק, כשהרגליים של תינוק מחבקות אותך ותמוכות, זה פשוט יותר נוח.

ככה אפשר להמשיך להנות מהנשיאה גם כשנושאים תינוק כבד ואפילו פעוט, וגם לפרקי זמן ארוכים- כמה שמתאים לך.

 

למה שמירה על גב עגול חשובה?

נשיאה בגב עגול מאפשרת לתינוק להשאר יותר זמן במנח המעוגל והעוברי שהוא נקודת המוצא האופטימלית להתפתחות המוטורית.

רוב התינוקות יתפתחו מצוין, לא משנה איך ואם בכלל נישא אותם. אבל אחוז קטן מהתינוקות הבריאים שמתפתחים בטווח הנורמה- מתפתחים קצת יותר לאט. הם מתמודדים עם קושי כלשהו. ואלה בדיוק התינוקות שירוויחו מאד מהקפדה על כל כללי הטקס של הנשיאה הפיזיולוגית.

הענין הוא שבחודשים הראשונים לא תמיד יודעים האם התינוק שייך לרוב שמתפתח בצורה 100% תקינה, או במיעוט שקצת יותר קשה לו.

ההמלצה שלנו היא ללכת מראש על בטוח, ולהקפיד לפחות בחודשים הראשונים על נשיאה פיזיולוגית, כדי לתת לתינוק את נקודת הפתיחה הכי מוצלחת שאפשר.

אז כן, כשהתינוק מתחיל לעשות סימנים של זחילה, מפרק לך את ארון הפלסטיקים במטבח ומריץ אותך אחריו בכל רחבי הבית בריצה על שש, כבר אין צורך להקפיד על תנוחה עוברית כדי לקדם התפתחות מוטורית.

אבל גם בגיל חצי שנה ויותר כדאי להשתמש במנשא פיזיולוגי כדי לאפשר לתינוק להרגע, להתכנס ולשחרר את השרירים ולתת לו גם קצת להשתעמם.

כשהתינוק נישא שעות ארוכות כל יום עם הפנים החוצה ונחשף לאינסוף גירויים, פלא שאחר כך צריך להשקיע ביעוץ שינה כדי ללמד אותו להוריד הילוך בלילה ולהרגע?

נשיאה פיזיולוגית תמוכה ומעוגלת עם הפנים להורה מעודדת רגיעה ושינה טובה, ואת היכולת להרגע ולהרדם התינוק ילמד ליישם בהמשך גם מחוץ למנשא.

 

אז עד איזה גיל חשוב להקפיד על נשיאה פיזיולוגית?

בחודשים הראשונים- חשוב להקפיד על מנשא פיזיולוגי. אני ממליצה חד משמעית לא להתפשר על זה.

כשמדובר בתינוק בריא בהתפתחות תקינה, איפשהו סביב גיל חצי שנה פלוס מינוס אפשר להתחיל להתפשר על המנח הפיזיולוגי. מתי וכמה- זה כבר תלוי בך, בתפיסת העולם שלך, ובמינון הנשיאה שמתאים לך.

 

כלל אצבע פשוט:

  • ככל שהתינוק יותר במנשא- מנשא פיזיולוגי ישמור יותר טוב על הגב שלך ועל היכולת שלו להיות נינוח ורגוע.
  • ככל שהתינוק פחות במנשא, פחות חשוב באיזה מנשא מדובר.

שורה תחתונה? אין פה חוקי ברזל.
התפקיד שלך הוא לקחת מההמלצות את מה שמתאים לך ולתינוק שלך.

איפה כדאי לקנות מנשא פיזיולוגי?

הדרך הטובה ביותר לבחור מנשא פיזיולוגי היא להעזר במדריכת מנשאים, שתציע לך מראש רק מנשאים שמאפשרים את מה שאנחנו מגדירות כנשיאה פיזיולוגית.

אצל המדריכות שלנו ברחבי הארץ יש מבחר גדול של מנשאים פיזיולוגיים שמתאימים לכל גיל ולמגוון צרכים- בלי קשירות או עם, מבד אלסטי או אריג, עם ריפוד או בלי.

אפשר להגיע למדריכה לצורך מדידה והשוואה של כמה סוגים, עם אופציה להתנסות במנשא לשבוע ולהחליף או להחזיר במקרה הצורך.

אם יותר נוח לך לקנות מנשא אונליין, אפשר למלא שאלון שיעזור לנו לתת לך המלצה נקודתית על המנשא הפיזיולוגי המתאים לך ביותר בהתחשב בנתונים שלך ושל התינוק.


כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.Loading...
×
×

עגלת קניות