עיסוי תינוקות


פוסט אורח מאת נילי רש״ל, מדריכת עיסוי תינוקות בקליניקה במושב כמון (גם דרך קופת חולים), המציעה גם מבחר טיפולים נוספים לתינוקות ונשים אחרי לידה. ליצירת קשר עם נילי:  050-2794450  |  נילי בפייסבוק  |  האתר של נילי

מה חסר לתינוק שלך?

יש לתינוק שלך חלב בשפע, חיתולים, בגדים, בובות פרווה ומשפחה אוהבת.
אבל יש דבר שיתכן מאד שחסר לו: מגע עמוק.

כשאני מדברת על מגע עמוק אני לא מתכוונת לליטופים עדינים ונשיקות.

אני מדברת על מגע שמזכיר אפילו קצת את התחושה העמוקה של עיטוף והחזקה שהתינוק חווה ברחם בסוף ההריון, כשהיה לחוץ בחזקה כנגד דפנות הרחם, כמעט ללא יכולת לזוז.

כידוע, תינוק בשל להוולד לאחר 36 שבועות ברחם. כל המערכות שלו כבר בשלות, ואם יוולד בין שבוע 37-40 הוא ייחשב לתינוק שנולד במועד ולא יזדקק בהכרח לאשפוז בפגיה. הלידה שלו תהיה אפילו קלה יותר, בהיותו מעט יותר קטן.

 

למה הוא בכל זאת נשאר ברחם עוד חודש?

יש סיבה שהטבע מעונין להעניק לתינוק את המגע העמוק והחזק של הרחם המתוח סביב גופו, אפילו במחיר של יסורי החודש התשיעי שאת חווה מבחוץ.

המגע הזה יתן לתינוק נקודת מוצא אופטימלית להתפתחות מוטורית ומסייע לו בלמידת גבולות הגוף שלו.

לאחר הלידה, הנטייה של הורים טריים היא לגעת בתינוק בעדינות מרובה.

להחזיק אותו חזק, או להכניס אותו למנשא מהודק מאד מרגיש כמו ״למחוץ״ או ״למעוך״ אותו, נכון?

האמת היא שהתחושה של להיות מחוץ ומעוך היא תחושה נעימה ומיטיבה, והרבה מהבכי הבלתי מוסבר של תינוקות צעירים נובע דווקא מהעדר התחושה הזאת.

 

איך אפשר להעניק לתינוק מגע עמוק?

דרך אחת היא כמובן מנשא מהודק היטב.

עוד דרך, וכזאת שמסתדרת יופי וגם עוזרת להכניס את התינוק למנשא כשהוא רגוע, נינוח ורפוי- היא עיסוי תינוקות.

 

איזה יתרונות יש לעיסוי תינוקות?

  • בתקופה הראשונה, עיסוי מעניק תחושת נינוחות ורוגע שעוזרת להסתגלות לסביבה החדשה והלא מוכרת.
  • עיסוי יוצר קשר עין ותקשורת אוהבת. ככל שהתינוק יקבל יותר עיסוי, כך יעמיק האמון בקשר בינו לבינך ותיבנה תחושת ביטחון הדדית.
  • העיסוי מאפשר לתינוק להבחין ולחבר בין חלקי גופו השונים, ובכך מקדם התפתחות מוטורית גסה ועדינה.
  • עיסוי יומיומי מקל על גזים: הוא מזרז שחרור אנדורפינים- הורמונים המקלים על כאב, והורמונים משפרי עיכול כמו אינסולין וגלוקוז.
  • עיסוי משפר את מערכת החיסון, מעודד סילוק פסולת מהגוף והפרשת שמנים טבעיים המסככים ומגמישים את העור ועוזרים במניעת דלקות.
  • עיסוי יומיומי מעודד שחרור של הורמוני הגדילה (אחות טיפת חלב תודה לך על זה).
  • עיסוי משפר את זרימת הדם ואת תחושת ה well being של התינוק.
  • עיסוי מרגיע את החושים ומשחרר רשמים שהצטברו במשך היום, העשויים להעמיס על המערכת העצבית וליצור חוסר שקט ובכי לא מוסבר. לכן מומלץ לשלב עיסוי קצר ברוטינת ההכנה לשינה.
  • לקראת גיל שנה, עיסוי כף הרגל מכין אותה לקראת השלב שבו התינוק נעמד, מנסה לשמור על שיווי משקל ולצעוד את צעדיו הראשונים. העיסוי מסייע ליציבה טובה יותר, מגמיש ומחזק את הקרסול ומשחרר מתח שרירי שנוצר מהמאמץ להתייצב ולא ליפול.

הכי חשוב! עיסוי תינוקות הוא גם אחת הדרכים היעילות להתמודד עם סרבנות מנשא.

עיסוי עמוק ויסודי כל יום ובעיקר לפני השימוש במנשא כמעט תמיד יסייע גם לסרבנים ולמקשיתים ללמוד להתכרבל במנשא בנינוחות ובשמחה.

 

טיפ:

בזמן העיסוי קורה שהתינוק בוכה ומעדיף להיות על הידיים. במצב כזה אפשר לעסות אותו כשהוא נשען על הכתף שלך, יד אחת תומכת בו והיד השנייה מעסה. אפשר גם להשתמש במנשא בד תוך כדי העיסוי, כאשר התינוק נמצא בתנוחת בטן לבטן או רגלי צפרדע, ולעסות את התינוק בעודו נתמך ע״י המנשא.


Loading...
×
×

עגלת קניות