תנוחת ערסול במנשא תינוקות


האם מומלץ לערסל?

ערסול מחייב הקפדה על דגשי בטיחות רבים על מנת לשמור על בטיחות התינוק.

יישום שגוי של תנוחת ערסול עלול להיות מסוכן.

לכן ההמלצה שלנו היא לוותר על ערסול, אלא אם כן קיבלת הדרכה פנים אל פנים לערסול נכון. 

 

מה זה ערסול פיזיולוגי?

ערסול פיזיולוגי מאפשר לתינוק להשאר במנח עוברי ומכונס הטבעי שלו כל עוד הוא זקוק לכך, ועוזר להכנס למצב של הרפייה המקל על כאבי גזים, קשיי הרדמות ועוד.

 

השאיפה היא למקם את התינוק במנשא כשהוא בתנוחה הטבעית שלו- רגליים כפופות לצידי הגוף וגב מעוגל.

המטרה היא לא לשנות את המנח הטבעי שלו, וכן להקפיד על דגשים שיבטיחו נשיאה נכונה ובטוחה שמאפשר לתינוק להנות מיתרונות הערסול בלי להתפשר על בטיחות.

 

תנוחת ערסול רלוונטית מהלידה ועד מספר שבועות אחריה. מעבר לגיל חודשיים רוב התינוקות יסרבו לערסול ואין סיבה לנסות לערסל אותם מעבר לשלב זה.

 

לאחר שממקמים את התינוק במנשא יש לודא שהוא ממוקם נכון לפי כל הדגשים הבאים.

(אם משהו לא ברור- עדיף לקבוע ישר הדרכה פנים אל פנים– או פשוט לא לערסל.)

 

דגשי בטיחות לערסול

 

1. מנשא מהודק היטב 
יש לודא תמיד שהמנשא מהודק היטב, שהבד מתוח ללא קפלים ואינו מאפשר לתינוק לנוע. מרגיש לך צפוף? מצוין! סימן שהמנשא הדוק כמו שצריך.

 

2. מיקום התינוק במרחק נשיקה
ראש התינוק אמור להיות ממוקם באזור החזה של הנושא כשפניו קרובות לעצם הבריח (אם ההורה הנושא גבוה במיוחד- זה יהיה קצת יותר נמוך).

 

3. פנים גלויות בכל עת!
פניו של התינוק יפנו למעלה ותמיד יהיו גלויות. יש לשמור על קשר עין בכל עת. לעולם לא מכסים פנים של תינוק במנשא, או מאפשרים לו ״לטבוע״ עמוק לתוך המנשא.

 

4. סנטר רחוק מהחזה
יש לשים לב שיש תמיד רווח של אצבע לפחות בין סנטר התינוק והחזה שלו. אם אתם שומעים שהתינוק נושם בכבדות יש לשפר מיד את התנוחה, להטות את הראש לאחור ולהרחיקו מהחזה.

 

5. גב התינוק נתמך לכל אורכו ונשאר עגול.

 

6. ראש בקו האמצע, גבוה מהאגן-
חשוב למקם את התינוק כך שראשו נתמך בקו האמצע בהמשך לגב. הראש צריך להיות גבוה מהחזה והאגן, כלומר התינוק לא במצב שכיבה אלא חצי זקוף.

 

7. ברכיים רחוקות זו מזו וכפות הרגליים פונות החוצה.
אפשר וחשוב לערסל תינוקות כשרגליהם בפישוק על מנת להמנע מפריקה של מפרק הירך. הכוונה לפישוק הטבעי שנוצר כאשר תינוקות מכופפים את הברכיים ומקרבים את הירכיים לבטן, כמו בישיבה מזרחית.

שימו לב- אם אובחנה אצל התינוק שלכם בעיה במפרקי הירכיים יש להתיעץ עם הגורם המטפל בנוגע לשימוש במנשא.

 

8. איזון של שני הצדדים
ערסול היא תנוחה לא סימטרית ומייצרת כפיפה צידית של גוף התינוק בצד הקרוב לגוף ההורה. מומלץ לערסל אותו כל פעם לצד אחר, כדי לא ליצור חוסר איזון בין שני צידי הגוף.
במקרה שקיימת בעיה של א-סימטריה בצוואר התינוק יש להתיעץ עם הגורם המטפל בכל הנוגע לשימוש במנשא.

 

 

איך ערסול אמור להראות?

איור של ערסול נכון ולא נכון

איור של ערסול נכון ולא נכון

איור של ערסול נכון ולא נכון

האם חייבים ערסול?

יש תינוקות שמסרבים להתערסל כבר מגיל רך, מקשיתים את גבם ומיישרים את רגליהם כשמנסים לערסל אותם. אם התינוק רגוע ונינוח, ואינו זקוק לעזרה מיוחדת כדי להרגע ולהרדם, אנו ממליצים להציע לו תנוחות אחרות המתאימות לגילו ולא להתעקש על ערסול.

 

באיזה מנשאים אפשר לערסל?

המנשאים המתאימים ביותר לנשיאה בטוחה במנשא ערסול הם מנשאי בד (כריכות) או מנשא בד ארוך אלסטי רגיל.
יש לשים לב שמנשאים שמגיעים במידה קבועה (כמו לופיקס) מתאימים לערסול אך ורק כאשר משתמשים במידה מספיק קטנה כדי לאפשר את ההידוק הנדרש.

 

לערסל או לא לערסל?

חשוב לדעת שזוהי תנוחה שנויה במחלוקת: יש אסכולות מתחום התפתחות התינוק הטוענות כי ערסול הוא התנוחה היחידה המתאימה לתינוקות רכים, ואסכולות אחרות הממליצות להמנע מערסול באופן גורף.

 

המלצתינו היא לתת עדיפות לתנוחת בטן לבטן בכל גיל.

ניתן לערסל תינוק בריא בהתפתחות תקינה שנולד במועד לאחר הדרכה פרונטלית, במהלכה מדריכת מנשאים הסבירה לך איך לערסל נכון ווידאה שהבנת כיצד לערסל בצורה נכונה.
יש ספק? אין ספק- לא מערסלים.

 

כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.


Call Now Button
Loading...
×
×

עגלת קניות

×