ריפלוקס אצל תינוקות וקרניוסקרל


פוסט אורח מאת דנה שלזינגר, מטפלת בשיטת קרניוסקרל, מורה לטאי צ׳י ואמא לשני ילדים. דנה מטפלת באזור רחובות והסביבה, ומציעה גם ביקורי בית. ליצירת קשר עם דנה:  054-6543030 |  הדף של דנה בפייסבוק  |  בידיים טובות – האתר של דנה

מהו ריפלוקס אצל תינוקות?

תופעת הריפלוקס (GERD: Gastroesophageal Reflux Disease) בתינוקות הוא מצב בו תוכן חומצי של הקיבה עולה בחזרה אל הוושט ולעיתים גם יוצא כפליטה או הקאה. במקרים מסוימים עליית תוכן הקיבה לוושט גורמת לתחושת צריבה בחזה ובגרון. החומצה צורבת את רירית הוושט וגורמת לתינוק סבל רב. ריפלוקס יכול לבוא לידי ביטוי בסימנים הבאים: פליטות/הקאות מרובות, בכי רב לאורך היום, חוסר שקט וביטויי כאב, הקשתת הגוף והצוואר סביב ההאכלה, עיכוב בעליה במשקל, ובמקרים חריפים אף בהפרעות בנשימה, אנמיה ודלקות ריאה חוזרות. בריפלוקס שהוא סמוי, חומצת הקיבה עולה לוושט וחוזרת חזרה ולכן בדרך כלל אינה מלווה בפליטות. ריפלוקס סמוי קשה יותר לזיהוי בגלל העדר הפליטות וכיוון שהעליה במשקל לא נפגעת.

 

איך זה נגרם?

בין הקיבה לוושט נמצא שסתום חד כיווני שתפקידו למנוע עליה של מזון. אצל תינוקות רבים, ובעיקר כאלה שנולדו טרם הזמן או בלידה קשה, שריר השסתום בין הקיבה לוושט לא מתפקד בצורה אופטימלית. כמו כן, בלידה ובימים הראשונים התינוק עובר מצבים רגשיים-טראומטיים וקשיי הסתגלות שיכולים להשפיע על פעולת מערכת העיכול. ריפלוקס עלול להופיע גם עקב רגישות לחלב פרה, קפאין ומזונות נוספים, עישון פסיבי, בקע סרעפתי מולד, ועוד.

 

איך יודעים שזה ריפלוקס?

לא כל תינוק שסובל מבכי וחוסר שקט לוקה בריפלוקס. חוסר שקט עשוי להגרם גם מתופעת הקוליק (חוסר נוחות בדרך כלל בשעות הערב) ומסיבות אחרות נוספות. כמו כן, יש תינוקות שסובלים מחוסר שקט ופליטות מרובות שמקורן בריבוי חלב של האם ובטעות מיוחס להם ריפלוקס. אנשי/נשות מקצוע בתחום ההנקה ידעו לזהות את ההבדל.

 

דרכים להקלה וטיפול

ראשית, יש לפנות ליעוץ רפואי על מנת לאבחן ולקבל את הטיפול הרפואי המתאים בהתאם למצבו.

 

מעבר לזה יש מספר פעולות שיכולות להקל על התינוק וההורה כשיש ריפלוקס בתמונה:

  • להיניק בתנוחה מאונכת (שוב, מומלץ להתיעץ עם יועצת הנקה על מנת לבדוק איך נכון עבורך לנהל את ההנקה עם ריפלוקס).
  • לשאת את התינוק במנשא בתנוחה אנכית.
  • לספק לתינוק שפע של מגע עור-לעור עם ההורה, בפרט אצל תינוקות רכים, מה שמעודד גם הבשלה של מערכות הגוף.
  • יש להתיעץ עם הגורם הרפואי המתאים לגבי בחירת המזון המתאים ביותר לתינוק.
  • הרופא עשוי להציע תרופות סותרות חומציות, שאמורות להקל על תופעת הצריבה, ותוספים שמסמיכים את החלב.
  • הרפואה המשלימה מציעה מגוון פתרונות לריפלוקס. אחד הפתרונות היעילים הוא טיפול בשיטת קרניוסקרל.

 

מה זה קרניוסקרל?

תרפיית הקרניוסקרל (cranio-sacral) היא שיטה עדינה המעצימה את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ולכן היא מתאימה מאד לתינוקות.

המערכת הקרניוסקרלית כוללת את הגולגולת ועמוד השדרה ואת הנוזל שעובר בתוכם. מטפל מיומן יודע להקשיב לזרימה של המערכת הקרניוסקרלית, ובאמצעות מגע עדין בצמתים שונים בגוף המטפל יכול לשחרר חסימות, לשפר תפקוד מערכות שונות בגוף, לאזן את מערכת העצבים ולהחזירה למצב אופטימלי.

 

טיפול קרניוסקרל בריפלוקס

בזמן ההריון שוהה העובר זמן רב בתנוחה מסוימת, לעיתים כזו היוצרת דחיסה של עצמות ורקמות חיבור. המעבר בתעלת הלידה אף הוא עלול ליצור מתח רב וחוסר איזון בגוף. חווית הלידה עלולה לגרום בין השאר לפגיעה במעבר העצבי אל מערכת העיכול, ובמיוחד ב”עצב התועה” (עצב הוואגוס) שמעצבב את הקיבה.

 

במקרים רבים, הכאב שנלווה לתופעת הריפלוקס גורם לתינוק לכיווץ ומתח שרירים באזור הבטן והסרעפת. טיפול קרניוסקרל מווסת ומרגיע את מערכת העצבים, משחרר אזורים דחוסים, מאזן ועוזר לגוף לארגן את עצמו מחדש.

 

הטיפול מעודד את חיזוק מערכת העיכול והבשלת השסתום בין הוושט לקיבה, עוזר בהפחתת מקרי הפליטות, מוביל לשיפור במצבו הכללי של התינוק ובעקבות כך גם בהפחתה של תסמיני כאב ובכי ושיפור בעליה במשקל.

 

לשיטת קרניוסקרל הצלחות רבות בטיפול בריפלוקס. הטיפול מסייע בפתרון הבעיה מן השורש ומביא בדרך כלל לרגיעה גם במישורים נוספים: אמהות רבות מדווחות גם על הפחתה בגזים ושינה טובה יותר של התינוק.

 

כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.


Loading...
×
×

עגלת קניות