״קול הקשר״: מוסיקה ותינוקות


״קול הקשר״: הקשר בין מוסיקה ותינוקות

פוסט אורח מאת ריקי דרוקר, מדריכת מנשאים מטעם המנשא הנכון ובעלת ״מקום בלב״ – בית חם לאמהות ותינוקות בגבעתיים.
ריקי היא תומכת לאחר לידה , מנחת סדנאות “בייבי שיר” ומעגלי אמהות ומנחת קורס הכשרת מדריכות בייבי שיר – musical baby bonding ,מדריכת עיסוי תינוקות IAIM, מפעילת חוג מוסיקה בגני ילדים, זמרת וכותבת חומרים לגיל הרך.
ליצירת קשר עם ריקי:  054-7724266  |  ״מקום בלב״ בפייסבוק  |  האתר של ריקי

למוסיקה יש השפעה מיוחדת וחיובית על התינוקות שלך.
היא כלי נהדר שעוזר לתינוקות להירגע ואפילו להירדם.
המוסיקה מסייעת גם ביצירת הקשר הורה – תינוק, ומחקרים רבים בדקו ומצאו שמוסיקה משפיעה ואף עוזרת להתפתחות התינוק.

והיתרון הכי גדול: המוסיקה היא כלי זמין לכולם באופן מיידי וכמעט ללא מאמץ.

 

החיים ברחם והימים שלאחר הלידה

כבר ברחם שומע העובר קולות וצלילים. בראש ובראשונה שומע העובר את קולה של אמו, זרימת הדם ופעימות הלב שלה, קולות שנשמעים תת מימיים, וכן צלילים וקולות חיצוניים הנשמעים עמומים.
החיים ברחם מספקים לתינוק הגנה ללא צורך לדאוג למזון או לנשימה, הוא נמצא במקום חשוך, מימי וחמים.

הלידה נחווית אצל התינוק כטראומה, שכן הוא יוצא למקום שבו קר לו, הוא צריך ללמוד לנשום בכוחות עצמו, הוא מרגיש רעב, חווה אורות בוהקים וקולות רמים וזקוק למקור נחמה שידמה עבורו את הרחם.

פה נכנס לתמונה הקול- קולה של אמו, אותו מזהה התינוק ואף מבדיל בינו לבין קולות אחרים, הוא מקור גדול לנחמה עבורו, וכך גם קולו של ההורה השני.

ככל שנדבר יותר עם התינוק, נשיר לו שירים תוך כדי מגע עור לעור, ונשמיע לו מוסיקה שקטה ומונוטונית, בעלת מקצב שקט ורגוע החוזר על עצמו, ניצור עבור התינוק חוויה שמזכירה את תחושותיו ברחם, ונסייע לו להירגע וגם להירדם בקלות רבה יותר.

 

על מוסיקה והתקשרות (bonding)

תיאוריית ההתקשרות, שפותחה בתחילת שנות ה-50 של המאה הקודמת ע”י ג’ון בולבי, פסיכיאטר ילדים ופסיכואנליטיקאי, טוענת כך:

  • בנפש התינוק טבוע צורך ראשוני ופנימי להתקשרות עם דמות מטפלת לצורך הגנה וקרבה.
  • תינוקות נולדים עם נטיות התנהגותיות כגון: בכי, מציצה, לפיתה, מעקב וחיוך אשר מסמנות לדמות המטפלת מתי יש צורך להתקרב אל התינוק, ליצור עמו קשר ולטפל בו.
  • כאשר תינוקות מתנסים בטיפול רגיש החוזר על עצמו שוב ושוב, התינוק מתחיל לצפות שטיפול כזה יהיה זמין לו תמיד- וזה מה שייצור אצל התינוק התקשרות בטוחה והיא תהווה בסיס להתפתחות הביטחון העצמי של התינוק ואמונו בעולם.

קולה של האם (הורה) כמו גם דיבור אל התינוק, שירה והשמעת מוסיקה לתינוק כבר מרגע הלידה ובמהלך אינטראקציות בזמן ערות, מרגיעה את התינוק ומסייעת ביצירת הקשר בין ההורה לתינוק.

זוהי ההתקשרות – bonding. התינוק שלומד לצפות לתקשורת המרגיעה, ובהמשך מגיב אליה בהתאם.

 

הקשר בין מוסיקה להתפתחות

מחקרים רבים במוסיקה מצאו כי ההתפתחות המוסיקלית מתרחשת אצל תינוקות כבר מיום היוולדם. אפשר ורצוי לייצר פעילות מוסיקלית עם התינוק בכל גיל.

עם זאת חשוב להתאים את המבנה והתוכן של הפעילות המוסיקלית ליכולת הקשב של התינוק בכל רגע נתון.

 

כיצד משפיעה המוסיקה על התינוק ומה כדאי להשמיע לתינוק?

קולם של אבא ואמא מדברים ושרים ומפיקים צלילים שונים בסביבת התינוק הוא למעשה פעילות מוסיקלית  שכל הורה יכול להציע לתינוק מרגע היוולדו.

פעילות זו ניתן לבצע במספר צורות אשר לכולן יש חשיבות רבה להתפתחות המוסיקלית של התינוק:

  • קולות שההורה מפיק כגון: מילים, הברות, תנועות, נקישות לשון, נשיקות, משחקי שפתיים ועוד.
  • קולות וצלילים הבוקעים מחפצים בקרבתו של התינוק כגון: רעשנים למיניהם, תופים קטנים, פעמוני רוח, משחקים, בובות ועוד.
  • קולות שירה ודקלום בליווי משחקי ידיים ואצבעות, בעת הנעת איברי גופו של התינוק או בריקוד כאשר התינוק על הידיים (או במנשא!).

לקולו של ההורה חשיבות רבה בהתפתחותו המוסיקלית של התינוק ותרומתו בחודשים הראשונים, והוא הרבה יותר חשוב מחשיפה למוסיקה הבוקעת ממערכות שמע ומיוטיוב.

יש לך נטייה לזייף? זו לא סיבה לא לשיר לתינוק שלך!

בהקשר הזה מחקרים רבים מצאו כי התינוק מעדיף כבר מרגע היוולדו את קולה של אמו (וסליחה מכם האבות), ואף מדגישים את יכולתו המולדת של התינוק לא רק לזהות את קולה של אמו, אלא גם להקשיב לו באיכות גבוהה יותר מאשר כשהוא שומע קולות או לצלילים אחרים.

 

איזה שירים ודקלומים מומלץ להשמיע לתינוק?

מומלץ לשיר ולדקלם שירים קצרים, המתמקדים בנושא אחד, כמו שירי הילדות המוכרים לנו: מאחורי ההר, האוטו שלנו, השפן הקטן, וכדומה.

מומלץ לבחור לא יותר משלושה עד ארבעה שירים ולחזור עליהם שוב ושוב. לא רצוי לחשוף את התינוק לכמות גדולה של שירים, דקלומים וגירויים וגם לא לצלילים המשתנים במהירות גבוהה.

 

על חשיבות קשר העין

בחודשי חייו הראשונים זקוק התינוק לקשר עין ממושך ועקבי עם הוריו. קשר עין מסייע לתינוק להתמקד בקולות שהוא שומע. על כן חשוב לדבר, לשיר ולדקלם תוך כדי שמירה על קשר עין עם התינוק.

קשר עין רצוף מאפשר לנו גם לצפות בתגובתו של התינוק לגירוי המוסיקלי.

 

מוסיקה ושימוש במנשא

ראינו שלמוסיקה יש השפעה גדולה וחיובית על התינוק.

קולו של ההורה וצלילים אחרים המזכירים קולות שהתינוק שמע ברחם יכולים לסייע בשחזור חווית הרחם המרגיעה והמיטיבה, ולייצר תחושה של רגיעה אצל התינוק.

אם התינוק מגלה קושי או התנגדות למנשא, ואפילו אם הוא ממש ״סרבן מנשאים״, מוסיקה עשויה להוות את אחד הכלים היעילים לסייע לו להרגע ולהרפות: אפשר לבחור דקלום או שיר קצר קבוע שילווה את ההכנסה למנשא, תוך התאמה של תנועותיך למקצב השיר.


Loading...
×
×

עגלת קניות