top of page

בחירת מנשא לילד שני

עודכן: 24 בינו׳ 2022

ככה נשמעת אחת השיחות הנפוצות אצלנו:

״שלום, איך אפשר לעזור?״ ״הי, נולד לי תינוק חדש, והמנשא שיש לי מהילד הראשון לא נוח לי״

בילד השני כללי המשחק משתנים.

הרבה הורים מגלים שהמנשא הנהדר מהילד הראשון פתאום לא נוח.

הצרכים של הורה לשניים שונים ובעיקר מורכבים יותר מהצרכים של הורה לילד יחיד, ולכן קורה שמנשא שהיה מושלם והתאים בול לצרכים שלך כהורה לילד יחיד, לא בהכרח יתאים באותה מידה לצרכים שלך לאחר הלידה השניה.

תינוק שונה

כשאנחנו מדברות על התאמה אישית של המנשא להורה ולתינוק - אנחנו באמת מתכוונות לזה. המנשא צריך לענות על מכלול הצרכים של כולם. כשמחליפים במשוואה את תינוק א׳ בתינוק ב׳ - התוצאה עשויה להשתנות בהתאם.

התינוק השני שלך עשוי להיות שונה מאד במידותיו (למשל תינוק גדול וכבד מאד אחרי ילד ראשון קטנטן),

או בטמפרמנט שלו (למשל תינוק ערני וסקרן מאד אחרי ילד ראשון נינוח ורגוע),

או בטונוס שלו (למשל תינוק עם טונוס בטווח הנמוך של הנורמה שנוזל לך בכל מנשא זקוף אחרי תינוק עם טונוס בטווח הגבוה של הנורמה שהחזיק את עצמו בעצמו גם במנשא הכי רפוי).

כל הבדל כזה עשוי להשפיע על בחירת המנשא, ולהפוך את המנשא שיש לך בבית לפחות מתאים עבור התינוק החדש.

את השתנית

הסעיף הזה נכתב בכוונה בלשון את, כי הוא רלוונטי בעיקר לאמהות שמתמודדות עם נשיאת התינוק רגע אחרי שהן מתאוששות מהריון ולידה.

עברו שנה-שנתיים או אפילו יותר מאז הלידה הקודמת. בטח שמת לב שההריון כבר היה מאד שונה, אולי הרגשת שהגיל שלך מתחיל לעשות את שלו. דבר אחר בטוח - זה לא נהיה יותר קל מבחינת הגוף שלך.

הריון ולידה הם תמיד סוג של טראומה גופנית, גם כשהם עוברים בצורה החלקה והקלה ביותר. תכלס - אצל רובנו זה לא עובר הכי חלק שאפשר.

אחרי הלידה השניה (והשלישית, והרביעית וכו') הגוף שלך עשוי להזדקק לתמיכה טובה יותר בגב.

זו הסיבה שבהרבה מקרים אמהות שנהנו ממנשא בד בחודשים הראשונים של הילד הראשון, מגלות שבילד השני הן זקוקות למנשא תומך יותר, ומעדיפות לשאת את הילד השני משלב מוקדם ככל האפשר במנשא ילקוט.

סיטואציה שונה

הטיפול בתינוק אחד אינו דומה לטיפול בתינוק כשיש בבית גם פעוט (או כמה).

כשיש רק תינוק אחד, כשהוא ישן אפשר לישון איתו, כשהוא עם ההורה השני אפשר לשתות קפה חם בשקט, וכשיוצאים לרחוב והתינוק רוצה ידיים - מקסימום שמים את התיק בעגלה וממשיכים ללכת.

כל זה משתנה כשמגיע הילד השני. הלוגיסטיקה מתחילה להיות הרבה יותר מסובכת: איך מקלחים את הפעוט עם תינוק על הידיים? איך יוצאים לגינה ומתרוצצים אחרי הפעוט? והרשימה עוד ארוכה…

בשלב הזה ההורים שהסתדרו בלי מנשא בילד הראשון מגלים שעם הילד השני זה כבר פריט חובה, ואלה שהשתמשו במנשא בקטנה פה ושם מגלים שעם הילד השני השימוש במנשא נחוץ לפרקי זמן ארוכים יותר ולפעילות אינטנסיבית יותר.

יש הורים שצריכים בשלב הזה מנשא מהיר יותר ללבישה, אחרים מחפשים מנשא שאפשר להתנועע איתו יותר בחופשיות, ואחרים מחפשים מנשא שיכול לשמש לסירוגין את התינוק ואת אחיו הגדול.

שורה תחתונה: הצרכים השתנו, ולצרכים שונים לפעמים נדרש מנשא שונה.

רגע לפני שקונים עוד מנשא - שווה לקבל הדרכה ורענון

לפני שקונים מנשא חדש כדאי לוודא שלא שכחת איך להשתמש במנשא שיש לך.

לפעמים מספיק לרענן את זכרונך או ללמוד כמה טריקים חדשים כדי לגלות שהמנשא שכבר יש לך יכול לתת לך מענה.

אם בילד הראשון הסתפקת בסרטוני הדרכה ולא הפריע לך שהמנשא קצת רפוי ולא נוח - בילד השני כבר כדאי להקפיד על כל כללי הטקס. לבישה נכונה יותר או הידוק טוב יותר יכולים לשנות משמעותית את הנוחות שלך.

אם קנית את המנשא שלך אצלנו, כדאי לבדוק איתנו אם מגיעה לך הדרכה חוזרת ללא עלות או בתשלום סמלי.

אם קנית את המנשא במקום אחר נשמח להציע לך הדרכה בתשלום - אפשר גם בשיחת וידאו.

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page