בחירת מנשא לתינוק רך

עודכן: 19 ביולי

במאמר מהו מנשא פיזיולוגי הסברתי מה חשוב בעינינו לחפש במנשא שמיועד לתינוק רך: מנח מעוגל ואסוף שמאפשר מנוחה והרפייה; הצמדה יציבה של התינוק לגוף ההורה עם תמיכה בראש; ופישוק פיזיולוגי ברוחב שניתן להתאים למידת התינוק.

כיום יש מבחר מגוון מאד של מנשאים שעונים לכל הדרישות שלנו, גם מנשאי בד וגם מנשאים מובנים, גם מנשאים נקשרים וגם מנשאים ללא קשירות, כך שכל הורה יכול למצוא את המנשא הנכון עבורו מבלי להתפשר על המנח הפיזיולוגי.

המדריך הזה יעשה לך סדר בבלגן: אם כבר יש לך מנשא, הדגשים שלנו יאפשרו לך לבדוק אם הוא עונה על הדרישות שלנו, ואם אין לך מנשא, יש לך סקירה של כל קטגוריות המנשאים הרלוונטיות עם הסבר למי כל קטגוריה יכולה להתאים במיוחד.

אם התינוק שלך כבר בן חודשיים ויותר כדאי לדלג ישר למדריך לבחירת מנשא בגיל חודשיים, ואם הוא כבר גדול ויציב (4-5 חדשים וצפונה) יש גם מדריך לבחירת מנשא לתינוק גדול. אם רק ילדת אבל המשקל כבר עומד על 4 קילו ויותר אפשר לעבור למדריך לבחירת מנשא לניובורן כבד.

דגשים לבחירת מנשא לתינוק רך

מה צריך לבדוק שקיים במנשא לפני שהולכים לקנות, או אם כבר יש מנשא בבית:

תינוק רך, מנשא רך

בחודשים הראשונים חשוב שהמנשא יתאים את צורתו לצורת התינוק ויאפשר לתינוק להנשא כשגבו מעוגל ורגליו כפופות ומפושקות לצידי הגוף. ככל שהמנשא קשיח יותר ויש לו צרוה משלו גם כשהתינוק לא בתוכו, זה מעלה סימן שאלה לגבי ההתאמה לתינוק רך.

מרחק נשיקה

מנשא מתוח הוא מנשא בטוח

תמיכה מברך ועד ראש

אפשרות לשאת בתנוחה זקופה

הנקה במנשא אפשרית בכל מנשא


אלו סוגי מנשאים מתאימים לתינוקות רכים?


חברות המנשאים מודעות כיום יותר מתמיד לכל הדרישות שפרטנו כאן, שהן למעשה הסטנדרט החדש בייצור מנשאים, וניתן למצוא מנשאים פיזיולוגיים שמתאימים לניובורן בכל קטגוריה- החל ממנשאי הבד הנקשרים וכלה במנשאי הילקוט המובנים. לנוחותך פירוט כל הקטגוריות הרלוונטיות והדגשים הספציפיים לגבי כל אחת מהן.


אם המנשא שלך יוצר בשנים האחרונות, סיכוי לא רע שהוא עונה על כל או רוב הדרישות שלנו, אבל כדאי לדעת שעדיין מסתובבים בשוק די הרבה מנשאים מיושנים שלא מתאימים לפי התפיסה שלנו לתינוקות רכים, והם לא רק פחות פיזיולוגיים אלא גם הרבה פחות נוחים. אם ירשת או קנית מנשא יד 2 ממישהי שילדה לפני 10-20 שנה, סיכוי טוב שהוא לא ממש עומד בסטנדרטים העדכניים של ימינו, וחווית הנשיאה שלך יכולה להשתדרג מאד.


מנשא בד ללא קשירות

אמא עם תינוק ניובורן במנשא בד ללא קשירות מסוג שרון דרור
מנשא בד ללא קשירות: הבחירה הפופולרית ביותר (בתמונה: מנשא שרון דרור)

מנשא בד ללא קשירות הוא מנשא רך, לרוב מבד סריג גמיש על בסיס כותנה, עם או בלי תוספת כמה אחוזי לייקרה, שמיועד לשימוש בתקופה הראשונה בלבד ורק בנשיאה קדמית, ובהמשך מצריך החלפה למנשא שמתאים לגיל ומשקל גדולים.

הדור החדש של מנשאי הבד הם ללא קשירות ונלבשים כמו חולצה (בשונה ממנשאי הבד הארוך- קטגוריה בפני עצמה).

מנשאי בד ללא קשירות קלים ללבישה, מתאימים מאזור 3 קילו וצפונה, מאפשרים כמה תנוחות נשיאה ולכן מתאימים גם לתינוקות קטנים יחסית וכאלה שנמצאים עדיין במנח עוברי וזקוקים לתנוחות מכונסות יותר.

במנשאי בד ללא קשירות ניתן לתמוך את הראש באמצעות פרישת אחת הרצועות על הצד האחורי של הראש, כאשר הפנים נשארות גלויות, או לאפשר לתינוק להנשא כשהראש מחוץ למנשא כשהוא מספיק יציב ורוצה להתחיל להביט סביבו ללא הגבלת של התנועתיות של הראש.


מנשא בד גמיש ללא קשירות מתאים לך במיוחד אם…

  • התינוק שלך שוקל סביב 4 קילו או פחות, ולא ממהר לעלות במשקל

  • מרגיש לך נכון להשתמש במנשא בד רך ועוטף בתקופה הראשונה, או יש לך כבר מנשא להמשך ודרוש לך פתרון רק לתקופה הראשונה

  • חשובה לך לבישה מהירה ופשוטה

כיום יש מנשא בד ללא קשירות גם מבד ארוג, שיכול להתאים לטווח ארוך וגם לנשיאת פעוטות, עם כל היתרונות של מנשא בד ללא קשירות ביחד עם רוב היתרונות של מנשא בד ארוך ארוג מבחינת הנוחות והתמיכה בגב. 

מנשא בד ארוך

בחירת מנשא לתינוק רך - מנשא בד ארוך- המנשא הנכון
מנשא בד ארוך: קלסיקה שלא מתיישנת (בתמונה: מנשא מובי ראפ)

מנשא בד ארוך הוא יריעת בד ארוכה נקשרת מבד סריג (גם כאן לרוב על בסיס כותנה, עם או בלי תוספת כמה אחוזי לייקרה). גם מנשא בד ארוך מיועד לשימוש בתקופה הראשונה, ובהמשך מצריך החלפה למנשא שמתאים לגיל ומשקל גדולים.

מנשאי בד ארוך היו מגיעים בעבר רק מסריג המכיל לייקרה שנחשב יחסית חם ועבה. כיום ניתן להשיג מנשאי בד ארוך גם מבד סריג דק וקל יותר ללא לייקרה וגם מבד אוורירי מנדף זיעה.

מנשאי בד ארוך מצריכים ללמוד קשירה אחת פשוטה שמאפשרת נשיאת תינוקות רכים מאזור 3 קילו וצפונה בכמה תנוחות נשיאה, ולכן גם הם מתאימים לתינוקות קטנים יחסית וכאלה שנמצאים עדיין במנח עוברי וזקוקים לתנוחות מכונסות יותר.

כמו במנשאי בד ללא קשירות ניתן לתמוך את הראש באמצעות פרישת אחת הרצועות על הצד האחורי של הראש, כאשר הפנים נשארות גלויות, או לאפשר לתינוק להנשא כשהראש מחוץ למנשא כשהוא מספיק יציב ורוצה להתחיל להביט סביבו ללא הגבלת של התנועתיות של הראש.

חשוב להבדיל בין מנשאי בד ארוך גמישים, למנשאי בד ארוך ארוג שהם קטגוריה בפני עצמה. מנשאים ארוגים מצריכים רמה גבוהה בהרבה של מיומנות קשירה ומגיעים בשלל בדים ארוגים מסיבים שונים, במידות שונות ובטכניקות אריגה שונות. מנשאים ארוגים מצריכים התיעצות עם מדריכות מנשאים המתמחות בסוג זה של מנשאים- מומלץ להצטרף לפורומים שעוסקים ב woven wraps בחו״ל, שם התחום הזה מפותח יותר.

מנשא בד ארוך מתאים לך במיוחד אם…

  • התינוק שלך שוקל סביב 4 קילו או פחות, או קצת יותר אבל לא ממהר לעלות במשקל

  • מרגיש לך נכון להשתמש במנשא בד רך ועוטף בתקופה הראשונה, או יש לך כבר מנשא להמשך ודרוש לך פתרון רק לתקופה הראשונה

  • אין לך בעיה עם קשירות, יותר חשוב לך להדק ללא הגבלה

  • חשוב לך שיהיה נוח להעביר את המנשא בין ההורים בלי כוונונים שכל אחד צריך להתאים מחדש למבנה הגוף שלו

 

מנשא ילקוט מלידה

אמא עם תינוק ניובורן במנשא ילקוט מסוג ארגו אדאפט
מנשא ילקוט מלידה: בלי מתאם ובלי קשירות (בתמונה: מנשא ארגו אדאפט סופט פלקס)

מנשא ילקוט מלידה הוא מנשא מובנה עם חגורת מתניים תומכת, כתפיות מרופדות שנסגרות באבזמים ופאנל מתכוונן שמאפשר התאמה של המנשא למידת ניובורן.

מנשאי ילקוט מלידה מתאימים לרוב ממשקל 4 קילו לפחות וחשוב לודא שהתינוק ממוקם בתוכם בצורה נכונה והכוונון שלהם מאפשר התאמה מדויקת למידתו (הסבר מלא כאן). היתרון הגדול שלהם הוא שהם גדלים עם התינוק מגיל רך כל עוד רוצים להמשיך לשאת (2-3 שנים ויותר) ויכולים לשמש גם כמנשא גב בשלב מאוחר יותר.

בשונה ממנשאי הבד הרכים לסוגיהם, מנשא ילקוט מיועד לנשיאה בתנוחת בטן לבטן עם רגליים בחוץ בכל שלב ולכן לא מתאים לתינוקות קטנים מאד שזקוקים עדיין למנח יותר מכונס במנשא. חשוב גם לא לבלבל ביניהם לבין מנשאי ילקוט בסיסיים ללא כוונון שמתאימים רק לתינוקות גדולים יותר.מנשא ילקוט מלידה מתאים לך במיוחד אם…

  • התינוק שלך שוקל 4 קילו או יותר

  • חשוב לך שהמנשא יהיה פשוט ללבישה, מובנה ובלי קשירות

  • חשוב לך שהמנשא ישמש אותך לטווח ארוך ולא יהיה צורך להחליף אותו בעוד כמה חודשים


 

מנשא היברידי