בחירת מנשא לתינוק רך

עודכן: 29 במאי

במאמר מהו מנשא פיזיולוגי הסברתי מה חשוב בעינינו לחפש במנשא שמיועד לתינוק רך: מנח מעוגל ואסוף שמאפשר מנוחה והרפייה; הצמדה יציבה של התינוק לגוף ההורה עם תמיכה בראש; ופישוק פיזיולוגי ברוחב שניתן להתאים למידת התינוק.

כיום יש מבחר מגוון מאד של מנשאים שעונים לכל הדרישות שלנו, גם מנשאי בד וגם מנשאים מובנים, גם מנשאים נקשרים וגם מנשאים ללא קשירות, כך שכל הורה יכול למצוא את המנשא הנכון עבורו מבלי להתפשר על המנח הפיזיולוגי.

המדריך הזה יעשה לך סדר בבלגן: אם כבר יש לך מנשא, הדגשים שלנו יאפשרו לך לבדוק אם הוא עונה על הדרישות שלנו, ואם אין לך מנשא, יש לך סקירה של כל קטגוריות המנשאים הרלוונטיות עם הסבר למי כל קטגוריה יכולה להתאים במיוחד.

אם התינוק שלך כבר בן חודשיים ויותר כדאי לדלג ישר למדריך לבחירת מנשא בגיל חודשיים, ואם הוא כבר גדול ויציב (4-5 חדשים וצפונה) יש גם מדריך לבחירת מנשא לתינוק גדול. אם רק ילדת אבל המשקל כבר עומד על 4 קילו ויותר אפשר לעבור למדריך לבחירת מנשא לניובורן כבד.

דגשים לבחירת מנשא לתינוק רך

מה צריך לבדוק שקיים במנשא לפני שהולכים לקנות, או אם כבר יש מנשא בבית:

 • תינוק רך, מנשא רך בחודשים הראשונים חשוב שהמנשא יתאים את צורתו לצורת התינוק ויאפשר לתינוק להנשא כשגבו מעוגל ורגליו כפופות ומפושקות לצידי הגוף. ככל שהמנשא קשיח יותר ויש לו צרוה משלו גם כשהתינוק לא בתוכו, זה מעלה סימן שאלה לגבי ההתאמה לתינוק רך.

 • מרחק נשיקה תינוק רך חשוב למקם גבוה כדי להיות איתו בקשר עין בקלות ולודא שהפנים גלויות. מנשא שמתאים לתינוק רך צריך לאפשר לך למקם את התינוק באזור שבין הטבור ועצם הבריח שלך, כשראשו סמוך לעצם הבריח, פניו גלויות ואפשר לראות כל הזמן שהאף והפה לא מכוסים בבד ולא תקועים בגוף שלך. על רוב האמהות הגובה הנכון יהיה ב״מרחק נשיקה״ כלומר כשהראש בגובה שאפשר לנשק. על אנשים גבוהים מאד הגובה הנכון יהיה קצת מתחת למרחק נשיקה, לכן הרפרנס הכי טוב בעינינו הוא לודא שראש התינוק קרוב לעצם הבריח של ההורה.

 • מנשא מתוח הוא מנשא בטוח מנשא שמתאים לתינוק רך צריך להיות הדוק ומתוח ללא קפלים על גוף התינוק, באופן שלא יאפשר לו לזוז או לשנות תנוחה בתוך המנשא. אם זה מנשא שמגיע במידות המידה חייבת להיות מספיק צמודה, ואם זה מנשא מתכוונן צריכה להיות אפשרות להדק מספיק כדי להגיע להצמדה מלאה של כל חלקי המנשא.

 • תמיכה מברך ועד ראש מנשא שמתאים לתינוק רך צריך לתמוך בכל גופו של התינוק מהברכיים ומעלה, כולל תמיכה בראש באופן שלא מצריך כיסוי או הסתרה של הפנים, ותמיכה בירכיים במנח הפיזיולוגי המומלץ לשמירה על התפתחות תקינה של מפרק הירך.

 • אפשרות לשאת בתנוחה זקופה התנוחה המומלצת כברירת מחדל בכל גיל היא תנוחת בטן לבטן עם הרגליים מחוץ למנשא. יש מנשאים שניתן לשאת בהם גם בתנוחות אסופות יותר כמו רגלי צפרדע או ערסול, אך מכיוון שהן פחות מומלצות, לא מתאימות לכל תינוק ולא רלוונטיות לאחר השבועות הראשונים, כל מנשא שמיועד לתינוק רך צריך לאפשר גם את האופציה לנשיאה בתנוחת בטן לבטן.

 • הנקה במנשא אפשרית בכל מנשא אין צורך לודא במיוחד שהמנשא שבחרת מאפשר הנקה במנשא, כי בכל מנשא אפשר להיניק, והפקטורים שמשפיעים על נוחות ההנקה במנשא הם בעיקר מבנה הגוף שלך ומידת הנכונות של התינוק לזרום איתך. כן עדיף לוותר על מנשאים שמגיעים במידות, אם חשוב לך להיניק במנשא, כי איתם זה מסורבל וקשה יותר.


אלו סוגי מנשאים מתאימים לתינוקות רכים?

חברות המנשאים מודעות כיום יותר מתמיד לכל הדרישות שפרטנו כאן, שהן למעשה הסטנדרט החדש בייצור מנשאים, וניתן למצוא מנשאים פיזיולוגיים שמתאימים לניובורן בכל קטגוריה- החל ממנשאי הבד הנקשרים וכלה במנשאי הילקוט המובנים. לנוחותך פירוט כל הקטגוריות הרלוונטיות והדגשים הספציפיים לגבי כל אחת מהן.


אם המנשא שלך יוצר בשנים האחרונות, סיכוי לא רע שהוא עונה על כל או רוב הדרישות שלנו, אבל כדאי לדעת שעדיין מסתובבים בשוק די הרבה מנשאים מיושנים שלא מתאימים לפי התפיסה שלנו לתינוקות רכים, והם לא רק פחות פיזיולוגיים אלא גם הרבה פחות נוחים. אם ירשת או קנית מנשא יד 2 ממישהי שילדה לפני 10-20 שנה, סיכוי טוב שהוא לא ממש עומד בסטנדרטים העדכניים של ימינו, וחווית הנשיאה שלך יכולה להשתדרג מאד.


מנשא בד ללא קשירות

אמא עם תינוק ניובורן במנשא בד ללא קשירות מסוג שרון דרור
מנשא בד ללא קשירות: הבחירה הפופולרית ביותר (בתמונה: מנשא שרון דרור)

מנשא בד ללא קשירות הוא מנשא רך מבד סריג (לרוב על בסיס כותנה, עם או בלי תוספת כמה אחוזי לייקרה) שמיועד לשימוש בתקופה הראשונה בלבד ורק בנשיאה קדמית, ובהמשך מצריך החלפה למנשא שמתאים לגיל ומשקל גדולים.

הדור החדש של מנשאי הבד הם ללא קשירות ונלבשים כמו חולצה (בשונה ממנשאי הבד הארוך- קטגוריה בפני עצמה).

מנשאי בד ללא קשירות קלים ללבישה, מתאימים מאזור 3 קילו וצפונה, מאפשרים כמה תנוחות נשיאה ולכן מתאימים גם לתינוקות קטנים יחסית וכאלה שנמצאים עדיין במנח עוברי וזקוקים לתנוחות מכונסות יותר.

במנשאי בד ללא קשירות ניתן לתמוך את הראש באמצעות פרישת אחת הרצועות על הצד האחורי של הראש, כאשר הפנים נשארות גלויות, או לאפשר לתינוק להנשא כשהראש מחוץ למנשא כשהוא מספיק יציב ורוצה להתחיל להביט סביבו ללא הגבלת של התנועתיות של הראש.


מנשא בד ללא קשירות מתאים לך במיוחד אם…

 • התינוק שלך שוקל סביב 4 קילו או פחות, ולא ממהר לעלות במשקל

 • מרגיש לך נכון להשתמש במנשא בד רך ועוטף בתקופה הראשונה, או יש לך כבר מנשא להמשך ודרוש לך פתרון רק לתקופה הראשונה

 • חשובה לך לבישה מהירה ופשוטה

מנשאי בד ללא קשירות שזמינים אצלנו: מובי פיט, שרון דרור, לופיקס.

 

מנשא בד ארוך

בחירת מנשא לתינוק רך - מנשא בד ארוך- המנשא הנכון
מנשא בד ארוך: קלסיקה שלא מתיישנת (בתמונה: מנשא מובי ראפ)

מנשא בד ארוך הוא יריעת בד ארוכה נקשרת מבד סריג (גם כאן לרוב על בסיס כותנה, עם או בלי תוספת כמה אחוזי לייקרה). גם מנשא בד ארוך מיועד לשימוש בתקופה הראשונה, ובהמשך מצריך החלפה למנשא שמתאים לגיל ומשקל גדולים.

מנשאי בד ארוך היו מגיעים בעבר רק מסריג המכיל לייקרה שנחשב יחסית חם ועבה. כיום ניתן להשיג מנשאי בד ארוך גם מבד סריג דק וקל יותר ללא לייקרה וגם מבד אוורירי מנדף זיעה.

מנשאי בד ארוך מצריכים ללמוד קשירה אחת פשוטה שמאפשרת נשיאת תינוקות רכים מאזור 3 קילו וצפונה בכמה תנוחות נשיאה, ולכן גם הם מתאימים לתינוקות קטנים יחסית וכאלה שנמצאים עדיין במנח עוברי וזקוקים לתנוחות מכונסות יותר.

כמו במנשאי בד ללא קשירות ניתן לתמוך את הראש באמצעות פרישת אחת הרצועות על הצד האחורי של הראש, כאשר הפנים נשארות גלויות, או לאפשר לתינוק להנשא כשהראש מחוץ למנשא כשהוא מספיק יציב ורוצה להתחיל להביט סביבו ללא הגבלת של התנועתיות של הראש.

חשוב להבדיל בין מנשאי בד ארוך גמישים, למנשאי בד ארוך ארוג שהם קטגוריה בפני עצמה. מנשאים ארוגים מצריכים רמה גבוהה בהרבה של מיומנות קשירה ומגיעים בשלל בדים ארוגים מסיבים שונים, במידות שונות ובטכניקות אריגה שונות. מנשאים ארוגים מצריכים התיעצות עם מדריכות מנשאים המתמחות בסוג זה של מנשאים- מומלץ להצטרף לפורומים שעוסקים ב woven wraps בחו״ל, שם התחום הזה מפותח יותר.

מנשא בד ארוך מתאים לך במיוחד אם…

 • התינוק שלך שוקל סביב 4 קילו או פחות, או קצת יותר אבל לא ממהר לעלות במשקל

 • מרגיש לך נכון להשתמש במנשא בד רך ועוטף בתקופה הראשונה, או יש לך כבר מנשא להמשך ודרוש לך פתרון רק לתקופה הראשונה

 • אין לך בעיה עם קשירות, יותר חשוב לך להדק ללא הגבלה

 • חשוב לך שיהיה נוח להעביר את המנשא בין ההורים בלי כוונונים שכל אחד צריך להתאים מחדש למבנה הגוף שלו

מנשאי בד ארוכים שזמינים אצלנו: מובי ראפ מסריג כותנה/ויסקוזה ללא לייקרה, מובי פלקס מבד מנדף זיעה

 

מנשא ילקוט מלידה

אמא עם תינוק ניובורן במנשא ילקוט מסוג ארגו אדאפט
מנשא ילקוט מלידה: בלי מתאם ובלי קשירות (בתמונה: מנשא ארגו אדאפט סופט פלקס)

מנשא ילקוט מלידה הוא מנשא מובנה עם חגורת מתניים תומכת, כתפיות מרופדות שנסגרות באבזמים ופאנל מתכוונן שמאפשר התאמה של המנשא למידת ניובורן.

מנשאי ילקוט מלידה מתאימים לרוב ממשקל 4 קילו לפחות וחשוב לודא שהתינוק ממוקם בתוכם בצורה נכונה והכוונון שלהם מאפשר התאמה מדויקת למידתו (הסבר מלא כאן). היתרון הגדול שלהם הוא שהם גדלים עם התינוק מגיל רך כל עוד רוצים להמשיך לשאת (2-3 שנים ויותר) ויכולים לשמש גם כמנשא גב בשלב מאוחר יותר.

בשונה ממנשאי הבד הרכים לסוגיהם, מנשא ילקוט מיועד לנשיאה בתנוחת בטן לבטן עם רגליים בחוץ בכל שלב ולכן לא מתאים לתינוקות קטנים מאד שזקוקים עדיין למנח יותר מכונס במנשא. חשוב גם לא לבלבל ביניהם לבין מנשאי ילקוט בסיסיים ללא כוונון שמתאימים רק לתינוקות גדולים יותר.


מנשא ילקוט מלידה מתאים לך במיוחד אם…

 • התינוק שלך שוקל 4 קילו או יותר

 • חשוב לך שהמנשא יהיה פשוט ללבישה, מובנה ובלי קשירות

 • חשוב לך שהמנשא ישמש אותך לטווח ארוך ולא יהיה צורך להחליף אותו בעוד כמה חודשים

מנשאי ילקוט מלידה שזמינים אצלנו: ארגו אדאפט, טולה free to grow, דיוה wrap conversion, לני אפגרייד.

 

מנשא היברידי

אמא עם תינוק ניובורן במנשא טולה היברידי
מנשא היברידי: דומה לילקוט, אבל רך ועוטף יותר (בתמונה: מנשא טולה היברידי)

מנשא היברידי הוא מנשא מבד לא נמתח המורכב מפאנל מלבני שמצמיד את התינוק לגוף ההורה, חגורת מתניים ורצועות כתפיים ארוכות נקשרות. מנשא היברידי מושלם לנשיאת תינוק צעיר וכבד, נוח ותומך גם במשקלים כבדים, אבל בשונה ממנשאי ילקוט הוא רך ועוטף והרבה פחות מובנה. כמו מנשאי ילקוט מלידה אפשר לכוונן את רוחב ואורך הפאנל שלו ולהתאימו למידת התינוק מגיל רך ועד גיל מאוחר ולהשתמש בו בהמשך גם כמנשא גב. לבישה של מנשא היברידי דורשת קשירה אחת פשוטה שקל ללמוד, ומפצה על כך בנוחות מושלמת, גם ובעיקר כשרוצים לשאת את התינוק לפרקי זמן ממושכים, כשהתנוק כבד מאד לגילו או כשיש לך נטיה לכאבי גב.


מנשא היברידי מתאים לך אם…

 • חשוב לך שהמנשא יהיה תומך, אבל גם רך ועוטף

 • התינוק שלך כבד לגילו או עולה במשקל במהירות

 • יש לך בעיות גב וחשוב לך לא להתפשר על הנוחות שלך

 • המנשא ישמש אותך לנשיאות ממושכות וכתחליף לעגלה

 • התינוק שלך נוטה להיות מתוח ולא רגוע וחשוב לך שהמנשא יסייע לו להרפות ולשחרר

מנשאים היברידי שזמינים אצלנו: טולה HB היברידי, לני היבריד

 

מנשא צד

אמא עם תינוק במנשא צד עם טבעות
מנשא צד: הכי קיצי, קליל וכיפי (בתמונה: מנשא מובי סלינג)

מנשא צד הוא מנשא מבד ללא אלסטיות העשוי כטבעת הנלבשת באלכסון על כתף אחת. מנשאי צד שמתאימים לקטנטנים הם כאלה שניתן להדק ללא הגבלה בהתאם למידת ההורה והתינוק. הלבישה של מנשא צד מהירה וקלה ללא קשירות, החלק היחיד שדורש מעט תרגול הוא הידוק עודפי הבד כך שהתינוק יהיה צמוד אליך היטב במנח הנכון.

מנשא צד מתאים לכל גיל- קטנטנים בתנוחת בטן לבטן כשזנב המנשא משמש ככרית תמיכה לראש, המקופלת לתוך שולי המנשא, וקצת יותר גדולים אפשר לשאת על המותן באופן שמפנה לך את הפרונט תוך כדי שהתינוק נהנה משדה ראיה פתוח ומהאפשרות להיות שותף לפעילות שלך. אפשר לעבור בקלות לתנוחת שכיבה לצורך הנקה במנשא ולחזור חזרה לתנוחה זקופה. אפשר ללבוש את המנשא גם כשהתינוק בידיים שלך מבלי להניח אותו, וקל במיוחד להוציא ממנו תינוק ישן בלי שיתעורר. זה מנשא מושלם במיוחד לניובורן קיץ - הוא קליל וקומפקטי ויש רק שכבת בד אחת על התינוק. אם רק המחשבה על מנשא בד עם שלוש שכבות בד גורמת לך להזיע- יתכן מאד שזה המנשא האידאלי עבורך.


מנשא צד מתאים לך אם…

 • יש לך נטייה לסבול מחום

 • התינוק שלך נוטה להתנגד למנשאים

 • התינוק שלך בעל תבנית גוף נוקשה המקשה עליו לפשק את רגליו ולעגל את גבו

 • חשוב לך שהמנשא יהיה קומפקטי וקל ללבישה

 • חשוב לך להיניק במנשא במקסימום נוחות, גם בגיל גדול

 • דרוש לך מנשא קומפקטי שנוח להרדים בו פעוט במהלך טיסה

 • יש לך כבר מנשא בטן/גב נוח ודרוש לך גם מנשא מהיר יותר לנשיאת קצרות

מנשאי צד שזמינים אצלנו: מובי סלינג, לני סלינג.

 

טו מאץ׳ אינפורמיישן?

 יש דרך פשוטה ומהירה לגלות מה המנשא הנכון שלך: לשאול את הַמִּנְסַנֶנֶת.

הַמִּנְסַנֶנֶת- שאלון חכם להתאמת מנשא מבית המנשא הנכון