top of page

בחירת מנשא לתינוק רך

במאמר מהו מנשא פיזיולוגי הסברתי מה חשוב לחפש במנשא לתינוק רך:

 • מנח מעוגל ואסוף שמאפשר מנוחה והרפייה;

 • הצמדה יציבה של התינוק לגוף ההורה עם תמיכה בראש;

 • פישוק פיזיולוגי ברוחב שניתן להתאים למידת התינוק.

יש מבחר גדול מאד של מנשאים שעונים לכל הדרישות שלנו לשלב הניובורן. זה יכול להיות מנשא בד, או מנשא מובנה כגון מנשא ילקוט מלידה. יש גם מנשאים נקשרים וגם מנשאים ללא קשירות שמתאימים לשלב הניובורן, כך שכל הורה יכול למצוא את המנשא הנכון עבורו מבלי להתפשר על המנח הפיזיולוגי.


המדריך הזה יעשה לך סדר בבלגן:

אם כבר יש לך מנשא לתינוק, הדגשים שלנו יאפשרו לך לבדוק אם הוא עונה על הדרישות שלנו,

ואם עדיין אין לך מנשא לתינוק, המדריך הזה יעזור לך למקד את החיפוש לקטגורית המנשאים הרלוונטית עבורך בלבד.

אם התינוק שלך כבר בן חודשיים ויותר כדאי לדלג ישר למדריך לבחירת מנשא בגיל חודשיים, ואם הוא כבר גדול ויציב (4-5 חדשים וצפונה) יש גם מדריך לבחירת מנשא לתינוק גדול. אם רק ילדת אבל המשקל כבר עומד על 4 קילו ויותר אפשר לעבור למדריך לבחירת מנשא לניובורן כבד.

דגשים לבחירת מנשא לתינוק רך

מה צריך לבדוק שקיים במנשא לפני שהולכים לקנות, או אם כבר יש מנשא בבית:

תינוק רך, מנשא רך

בחודשים הראשונים חשוב שהמנשא יתאים את צורתו לצורת התינוק ויאפשר לתינוק להנשא כשגבו מעוגל ורגליו כפופות ומפושקות לצידי הגוף. ככל שהמנשא קשיח יותר ויש לו צרוה משלו גם כשהתינוק לא בתוכו, זה מעלה סימן שאלה לגבי ההתאמה לתינוק רך.

מרחק נשיקה

מנשא מתוח הוא מנשא בטוח

תמיכה מברך ועד ראש

אפשרות לשאת בתנוחה זקופה

הנקה במנשא אפשרית בכל מנשא


אלו מנשאים מתאימים לתינוקות רכים?


חברות המנשאים מודעות כיום יותר מתמיד לכל הדרישות שפרטנו כאן, שהן למעשה הסטנדרט החדש בייצור מנשאים, וניתן למצוא מנשאים פיזיולוגיים שמתאימים לניובורן בכל קטגוריה- החל ממנשאי הבד הנקשרים וכלה במנשאי הילקוט המובנים. לנוחותך פירוט כל הקטגוריות הרלוונטיות והדגשים הספציפיים לגבי כל אחת מהן.


אם המנשא שלך יוצר בשנים האחרונות, סיכוי לא רע שהוא עונה על כל או רוב הדרישות שלנו. חשוב לדעת שעדיין מסתובבים בשוק הרבה מנשאים מיושנים, לא ארגונומיים, לא נוחים ובטח לא מתאימים לתינוקות רכים. אם ירשת או קנית מנשא יד 2 ממישהי שילדה לפני 10-20 שנה, סיכוי טוב שהוא לא ממש עומד בסטנדרטים העדכניים של ימינו, וחווית הנשיאה שלך יכולה להשתדרג מאד.


מנשא בד ללא קשירות

אמא עם תינוק ניובורן במנשא בד ללא קשירות מסוג שרון דרור
מנשא בד ללא קשירות: הבחירה הפופולרית ביותר (בתמונה: מנשא שרון דרור)

מנשא בד ללא קשירות הוא מנשא רך, לרוב מבד סריג גמיש על בסיס כותנה, עם או בלי תוספת כמה אחוזי לייקרה, שמיועד לשימוש בתקופה הראשונה בלבד ורק בנשיאה קדמית, ובהמשך מצריך החלפה למנשא שמתאים לגיל ומשקל גדולים.

הדור החדש של מנשאי הבד הם ללא קשירות ונלבשים כמו חולצה (בשונה ממנשאי הבד הארוך- קטגוריה בפני עצמה).

מנשאי בד ללא קשירות קלים ללבישה, מתאימים מאזור 3 קילו וצפונה, מאפשרים כמה תנוחות נשיאה ולכן מתאימים גם לתינוקות קטנים יחסית וכאלה שנמצאים עדיין במנח עוברי וזקוקים לתנוחות מכונסות יותר.

במנשאי בד ללא קשירות ניתן לתמוך את הראש באמצעות פרישת אחת הרצועות על הצד האחורי של הראש, כאשר הפנים נשארות גלויות, או לאפשר לתינוק להנשא כשהראש מחוץ למנשא כשהוא מספיק יציב ורוצה להתחיל להביט סביבו ללא הגבלת של התנועתיות של הראש.מנשא בד גמיש ללא קשירות מתאים לך במיוחד אם…

 • התינוק שלך שוקל סביב 4 קילו או פחות, ולא ממהר לעלות במשקל

 • מרגיש לך נכון להשתמש במנשא בד רך ועוטף בתקופה הראשונה, או יש לך כבר מנשא להמשך ודרוש לך פתרון רק לתקופה הראשונה

 • חשובה לך לבישה מהירה ופשוטה


כיום יש מנשא בד ללא קשירות גם מבד ארוג, שיכול להתאים לטווח ארוך וגם לנשיאת פעוטות, עם כל היתרונות של מנשא בד ללא קשירות ביחד עם רוב היתרונות של מנשא בד ארוך ארוג מבחינת הנוחות והתמיכה בגב. 

מנשא בד ארוך

בחירת מנשא לתינוק רך - מנשא בד ארוך- המנשא הנכון
מנשא בד ארוך: קלסיקה שלא מתיישנת (בתמונה: מנשא מובי ראפ)

מנשא בד ארוך הוא יריעת בד ארוכה נקשרת מבד סריג (גם כאן לרוב על בסיס כותנה, עם או בלי תוספת כמה אחוזי לייקרה). גם מנשא בד ארוך מיועד לשימוש בתקופה הראשונה, ובהמשך מצריך החלפה למנשא שמתאים לגיל ומשקל גדולים.

מנשאי בד ארוך היו מגיעים בעבר רק מסריג המכיל לייקרה שנחשב יחסית חם ועבה. כיום ניתן להשיג מנשאי בד ארוך גם מבד סריג דק וקל יותר ללא לייקרה וגם מבד אוורירי מנדף זיעה.

מנשאי בד ארוך מצריכים ללמוד קשירה אחת פשוטה שמאפשרת נשיאת תינוקות רכים מאזור 3 קילו וצפונה בכמה תנוחות נשיאה, ולכן גם הם מתאימים לתינוקות קטנים יחסית וכאלה שנמצאים עדיין במנח עוברי וזקוקים לתנוחות מכונסות יותר.

כמו במנשאי בד ללא קשירות ניתן לתמוך את הראש באמצעות פרישת אחת הרצועות על הצד האחורי של הראש, כאשר הפנים נשארות גלויות, או לאפשר לתינוק להנשא כשהראש מחוץ למנשא כשהוא מספיק יציב ורוצה להתחיל להביט סביבו ללא הגבלת של התנועתיות של הראש.
חשוב להבדיל בין מנשאי בד ארוך גמישים, למנשאי בד ארוך ארוג שהם קטגוריה בפני עצמה. מנשאים ארוגים מצריכים רמה גבוהה בהרבה של מיומנות קשירה ומגיעים בשלל בדים ארוגים מסיבים שונים, במידות שונות ובטכניקות אריגה שונות. מנשאים ארוגים מצריכים התיעצות עם מדריכות מנשאים המתמחות בסוג זה של מנשאים- מומלץ להצטרף לפורומים שעוסקים ב woven wraps בחו״ל, שם התחום הזה מפותח יותר.

מנשא בד ארוך מתאים לך במיוחד אם…

 • התינוק שלך שוקל סביב 4 קילו או פחות, או קצת יותר אבל לא ממהר לעלות במשקל

 • מרגיש לך נכון להשתמש במנשא בד רך ועוטף בתקופה הראשונה, או יש לך כבר מנשא להמשך ודרוש לך פתרון רק לתקופה הראשונה

 • אין לך בעיה עם קשירות, יותר חשוב לך להדק ללא הגבלה

 • חשוב לך שיהיה נוח להעביר את המנשא בין ההורים בלי כוונונים שכל אחד צריך להתאים מחדש למבנה הגוף שלו

 

מנשא ילקוט מלידה

אמא עם תינוק ניובורן במנשא ילקוט מסוג ארגו אדאפט
מנשא ילקוט מלידה: בלי מתאם ובלי קשירות (בתמונה: ארגו אדאפט סופט פלקס)

מנשא ילקוט מלידה הוא מנשא מובנה עם חגורת מתניים תומכת, כתפיות מרופדות שנסגרות באבזמים ופאנל מתכוונן שמאפשר התאמה של המנשא למידת ניובורן.

מנשאי ילקוט מלידה מתאימים לרוב ממשקל 4 קילו לפחות וחשוב לודא שהתינוק ממוקם בתוכם בצורה נכונה והכוונון שלהם מאפשר התאמה מדויקת למידתו (הסבר מלא כאן). היתרון הגדול שלהם הוא שהם גדלים עם התינוק מגיל רך כל עוד רוצים להמשיך לשאת (2-3 שנים ויותר) ויכולים לשמש גם כמנשא גב בשלב מאוחר יותר.

בשונה ממנשא בד, מנשא ילקוט מיועד לנשיאה בתנוחת בטן לבטן עם רגליים בחוץ בכל שלב ולכן לא מתאים לתינוקות קטנים מאד שזקוקים עדיין למנח יותר מכונס במנשא. חשוב גם לא לבלבל בין מנשא ילקוט מתכוונן שמיועד לשימוש מלידה ללא מתאם, לבין מנשאי ילקוט בסיסיים שמתאימים רק לתינוקות גדולים.מנשא ילקוט מלידה מתאים לך במיוחד אם…

 • התינוק שלך שוקל 4 קילו או יותר

 • חשוב לך שהמנשא יהיה פשוט ללבישה, מובנה ובלי קשירות

 • חשוב לך שהמנשא ישמש אותך לטווח ארוך ולא יהיה צורך להחליף אותו בעוד כמה חודשים


 

מנשא היברידי (״מאי טאי״)

אמא עם תינוק ניובורן במנשא טולה היברידי
מנשא היברידי: דומה לילקוט, אבל רך ועוטף יותר (בתמונה: מנשא טולה היברידי)

מנשא היברידי הוא מנשא לתינוק מבד לא נמתח המורכב מפאנל מלבני שמצמיד את התינוק לגוף ההורה, חגורת מתניים ורצועות כתפיים ארוכות נקשרות. מנשא היברידי מושלם לנשיאת תינוק צעיר וכבד, נוח ותומך גם במשקלים כבדים, אבל בשונה ממנשאי ילקוט הוא רך ועוטף והרבה פחות מובנה. כמו מנשאי ילקוט מלידה אפשר לכוונן את רוחב ואורך הפאנל שלו ולהתאימו למידת התינוק מגיל רך ועד גיל מאוחר ולהשתמש בו בהמשך גם כמנשא גב. לבישה של מנשא היברידי דורשת קשירה אחת פשוטה שקל ללמוד, ומפצה על כך בנוחות מושלמת, גם ובעיקר כשרוצים לשאת את התינוק לפרקי זמן ממושכים, כשהתנוק כבד מאד לגילו או כשיש לך נטיה לכאבי גב.מנשא היברידי מתאים לך אם…

 • חשוב לך שהמנשא יהיה תומך, אבל גם רך ועוטף

 • התינוק שלך כבד לגילו או עולה במשקל במהירות

 • יש לך בעיות גב וחשוב לך לא להתפשר על הנוחות שלך

 • המנשא ישמש אותך לנשיאות ממושכות וכתחליף לעגלה

 • התינוק שלך נוטה להיות מתוח ולא רגוע וחשוב לך שהמנשא יסייע לו להרפות ולשחרר

 

מנשא טבעות

אמא עם תינוק במנשא צד עם טבעות
מנשא צד עם טבעות: הכי קיצי, קליל וכיפי (בתמונה: מנשא מובי סלינג)

מנשא צד עם טבעות הוא מנשא לתינוק מבד אריג (ללא אלסטיות) שלובשים באלכסון על כתף אחת.

מנשאי טבעות שמתאימים לקטנטנים הם כאלה שניתן להדק ללא הגבלה בהתאם למידת ההורה והתינוק. הלבישה של מנשא טבעות מהירה וקלה ללא קשירות. החלק היחיד שדורש תרגול הוא הידוק עודפי הבד כך שהתינוק יהיה צמוד אליך היטב במנח הנכון.

מנשא טבעות מתאים לכל גיל- קטנטנים בתנוחת בטן לבטן כשזנב המנשא משמש ככרית תמיכה לראש, המקופלת לתוך שולי המנשא, וקצת יותר גדולים אפשר לשאת על המותן באופן שמפנה לך את הפרונט תוך כדי שהתינוק נהנה משדה ראיה פתוח ומהאפשרות להיות שותף לפעילות שלך. אפשר לעבור בקלות לתנוחת שכיבה לצורך הנקה במנשא ולחזור חזרה לתנוחה זקופה. אפשר ללבוש את המנשא גם כשהתינוק בידיים שלך מבלי להניח אותו, וקל במיוחד להוציא ממנו תינוק ישן בלי שיתעורר. זה מנשא מושלם במיוחד לניובורן קיץ - הוא קליל וקומפקטי ויש רק שכבת בד אחת על התינוק. אם רק המחשבה על מנשא בד עם שלוש שכבות בד גורמת לך להזיע- יתכן מאד שזה המנשא האידאלי עבורך.

מנשא טבעות מתאים לך אם…

 • יש לך נטייה לסבול מחום

 • התינוק שלך נוטה להתנגד למנשאים

 • התינוק שלך בעל תבנית גוף נוקשה המקשה עליו לפשק את רגליו ולעגל את גבו

 • חשוב לך שהמנשא יהיה קומפקטי וקל ללבישה

 • חשוב לך להיניק במנשא במקסימום נוחות, גם בגיל גדול

 • דרוש לך מנשא קומפקטי שנוח להרדים בו פעוט במהלך טיסה

 • יש לך כבר מנשא בטן/גב נוח ודרוש לך גם מנשא מהיר יותר לנשיאת קצרות

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page