top of page

מנשא בד: כותנה, לייקרה, דרייפיט או ארוג?

עודכן: 19 ביולי 2022

אחת הקניות הנפוצות לקראת לידה היא מנשא בד לתינוק. אבל איך שהתחלת לבדוק איך בוחרים מנשא בד, התחילו להפגיז אותך בשמות של סוגי בדים שלא אומרים לך כלום, והלכת לאיבוד.

במדריך הזה נעשה לך סדר בכל השמות והמונחים, ונעזור לך להבין מאיזה בד צריך להיות המנשא שלך, בלי לעשות תואר שני בהנדסת טקסטיל.


למה הכוונה במנשא בד?


כל מנשא לתינוק בעצם עשוי מבד. גם המנשאים הקשיחים והמובנים יותר הם בעצם מנשאי בד, בשילוב עם רצועות, אבזמים וריפודים שונים.

בדרך כלל כשהורים מדברים איתנו על מנשאי בד, הכוונה היא למנשא בד רך שמתאים לתינוק מיד מלידה ועשוי רק מבד.

אנחנו קוראות להם גם מנשאי כריכות, כי הם מנשאים רכים שנכרכים סביב ההורה והתינוק ומאפשרים לשאת קטנטנים כשהם מחובקים ועטופים כהמשך טבעי לבטן (״הטרימסטר הרביעי״).

מנשאי בד/כריכות יכולים להיות רצועת בד ארוכה, אבל הם יכולים להיות גם מנשאי בד מהירי לבישה ללא קשירות. אפשר לקרוא עוד על מנשאי בד/כריכות ומה שמאפיין אותם במדריך הזה.מנשא בד אלסטי


אי שם בתחילת המאה הנוכחית, כשאני הפכתי לאמא, מנשא בד היה מילה נרדפת למנשא בד אלסטי ארוך.

בהתחלה לא היה שום מנשא בד אחר: רק יריעת בד מסריג כותנה שמכיל כמה אחוזי לייקרה באורך 6 מטר בערך שאפשר היה לקנות בחנות ואפשר היה לקנות לפי מטר ולחתוך לבד בבית בנחלת בנימין, ללפף סביב הגוף ולקשור בפנים את התינוק.

מנשא בד אלסטי, או בד נמתח, או סטרץ׳, נוחים מאד לנשיאה של תינוק קטנטן כי הודות ללייקרה מתקבל בד גמיש שמאפשר הצמדה טובה מאד של התינוק להורה.

ללייקרה יש גם חסרונות: העיקרי בהם זה החום - בד שמכיל לייקרה מחמם יותר מבד ללא לייקרה.

עוד חסרון זה העובי; הסריג יכול להיות פחות או יותר עבה, כשהסריגים הדקים בדרך כלל פחות מוצלחים בתור מנשאים כי הם גמישים מדי ולא מספיק תומכים, והעבים תומכים מעולה אבל בקיץ יש הורים שמרגישים שהם מחממים מדי.

המוח היהודי שממציא לנו פטנטים הביא לנו את הדור המתקדם יותר של מנשאי הבד האלסטי מהירי הלבישה, שיש להם את יתרונות מנשא הבד האלסטי הארוך, רק בלי הששה מטר בד שצריך לקשור וללפף כל פעם מחדש.


שרון דרור למשל הוא מנשא בד אלסטי מהיר לבישה, הוא תפור מבד אלסטי בעובי בינוני (מספיק עבה לתמיכה מעולה בתינוק, מספיק בד כדי לא להיות מחמם מדי) ונלבש כמו חולצות מעטפת - לובשים על הגוף ומהדקים כל הורה למידתה או מידתו. עוד מנשא בד אלסטי מהיר לבישה הוא לופיקס שנלבש ממש כמו חולצה ללא כוונונים או קשירות, וכמו חולצה הוא מגיע בכמה מידות.
מנשא בד גמיש ללא לייקרה


בעוד שפה בישראל מנשאי הבד המובילים היו עשויים מסריג שמכיל לייקרה, בחו״ל המותגים המובילים הציעו דווקא מנשאי בד מסריג כותנה נטול לייקרה.

בדומה לבד האלסטי, מדובר בסריג גמיש, פחות נמתח, אבל גם פחות מחמם, דומה מאד לבד של חולצות טריקו וכמוהו יחסית ידידותי ללבישה גם בקיץ.

למי שרגיל למנשאי בד אלסטי, בד טריקו ללא לייקרה יכול להרגיש קצת מוזר, כי התינוק פחות צמוד ודבוק לגוף של ההורה.

יש לזה גם יתרון כי הרבה הורים ותינוקות מרגישים שהלייקרה צמודה ולוחצת מדי, ודווקא בד הטריקו שלא ממש צמוד מרגיש פחות לוחץ ומועך.

גם מנשאי בד ללא לייקרה מגיעים היום בגרסה של מנשא בד ארוך פשוט ובגרסאות של מנשאים מהירי לבישה, כמו מובי פיט המתכוונן, המקבילה הלא נמתחת של שרון דרור, או בייבי קט׳ן שהוא המקבילה הלא נמתחת של לופיקס, ומגיע כמוהו במידות.

עוד סוג של מנשאי בד ללא לייקרה הם מנשאים מסיבים מלאכותיים כמו ויסקוזה (בד שמופק מעץ), או מבד משולב ויסקוזה, למשל חלק מדגמי מובי ראפ, או בד שמופק מקני במבוק. בדומה למנשאי הכותנה אלה בדים גמישים אך חזקים, והמגע שלהם בקיץ מרגיש צונן ונעים אפילו יותר מהכותנה.


מנשא מבד רשת מנדף זיעה


בשנים האחרונות תעשיית הטקסטיל הוסיפה לנו למשוואה גם בדים סינטתיים.

למרות שבהקשר של מוצרי תינוקות יש לנו נטייה להעדיף תמיד את מה שהוא ״טבעי״, כשמדובר בפיתוחים סינטתיים צריך לבדוק כל חומר לגופו לפני שפוסלים אותו, כי כמו שיש בדים סינטתיים שהמגע שלהם מגרד ולא נעים, יש בדים סינטתיים שמרגישים אפילו יותר רכים ונעימים מבדים טבעיים 100% כותנה.

מה זה בעצם בד סינטתי? לכותנה, במבוק ושאר חומרים שמגיעים מהטבע יש תכונות משלהם שהטבע מכתיב. כותנה למשל נוטה להתכווץ בכביסה ויוצאת מקומטת, בגלל תכונות של סיב הכותנה.

כשמייצרים סיב סינטתי במעבדה, אפשר להכתיב את התכונות שאנחנו רוצים שיהיו לו- למשל שלא יהיה קמיט, או ידחה רטיבות, או יהיה גמיש בדיוק במידה המסוימת שמתאימה לנו כדי לשאת תינוק.

בד רשת מנדף זיעה הוא פיתוח שנועד לייצר בגדי ספורט שמאפשרים להתאמן בלי להרגיש רטובים ובלי לסבול מהמשקל וחוסר הנוחות של חולצת כותנה רטובה מזיעה.


מפה הדרך לפיתוח מנשאים מבד קליל מנדף זיעה כבר לא היתה ארוכה. כך נולד למשל המובי פלקס– מנשא בד ארוך 100% סינטתי, שעשוי בד רשת שמותאם לשמש כמנשא לתינוק, גמיש בדיוק במידה שצריך, ולמרות שהוא סינטתי הוא רך נעים ומלטף כאחרוני מנשאי הכותנה.

היתרון המשמעותי של מנשא מבד מנדף זיעה הוא בסיטואציות שבהן המנשא מועד להרטב: טיולים שכוללים הליכה במים, בילויים על שפת הים או הבריכה או במתחם עירוני של מזרקות רחוב. כמובן שאי אפשר להכנס למים בעצמך עם תינוק במנשא, אבל אם למשל יושבים ליד הבריכה בחצר עם התינוק במנשא כשהאחים הגדולים משחקים ומתיזים מים והמנשא נרטב, מנשא מבד רשת יתיבש במהירות ולא יינזק, בשונה ממנשא כותנה שישאר רטוב למשך שעות.


מנשא בד ארוג


מנשא בד ארוג הוא קטגוריה נפרדת משאר מנשאי הבד.

כל הבדים שדיברנו עליהם עד עכשיו הם בדים דקים, גמישים ונעימים, שמאפשרים לעטוף ולשאת תינוק צעיר בחודשים הראשונים לחייו בנשיאה קדמית, עד לשלב שבו כל הצדדים מוכנים לעבור למנשא מובנה יותר שמתאים לשימוש לטווח ארוך.

בד ארוג הוא אריג חזק ותומך יותר שיכול לשמש לנשיאה של אותו לתינוק מלידה ועד גיל כמה שנים.

המיוחד בבד ארוג הוא שיטת האריגה האלכסונית שמאפשרת לו להיות בעת ובעונה אחת גם גמיש ורך וגם חזק ולא נמתח.

מנשאי בד ארוג ארוך מגיעים במגוון אורכים ומידות וגם במגוון אריגים שונים - הם יכולים להיות 100% כותנה או שילובים שונים של כותנה, פשתן, במבוק, משי וסיבים נוספים. הם יכולים להיות דקים ואווריריים ומתאימים גם לניובורנים קטנטנים, או עבים וקשיחים יותר ומתאימים יותר לנשיאת פעוטות.

מנשאי בד ארוג ארוך הם נישה בפני עצמה. הם מצריכים מיומנות גבוהה ועקומת למידה ארוכה כדי לקשור אותם בצורה נכונה ויש מדריכות מנשאים שההתמחות העיקרית שלהן היא קשירה נכונה של בדים ארוגים ארוכים. אפשר לקשור אותם באינסוף שיטות, על הבטן, על הגב ועל הצד, והם גם מגיעים בשלל צבעים ודוגמאות יפיפיים. בארץ הם קצת פחות רלוונטיים בקיץ, למעט האריגים הדקים והאווריריים ביותר.

אנחנו מעדיפות מנשאים מבד ארוג שמגיעים בלי הסרבול והקושי של הקשירות: אפשר להשיג אצלנו מנשא בד ללא קשירות, מנשאי צד, מנשאים היברידיים וגם מנשאי ילקוט, כולם מבד ארוג יעודי למנשאי תינוקות.


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
Post: Blog2_Post
bottom of page