top of page

מנשא עם הפנים החוצה

עודכן: 30 ביולי 2023

״התינוק שלי סקרן, הגיע הזמן לסובב אותו עם הגב אלי״

סקרן? בטוח. צריך לסובב אותו? פחות…

סקרנות היא התכונה שיותר מכל דוחפת את התינוק שלך להתפתח: לנוע על ציר, לזחול, לעמוד וללכת, הכל כדי להגיע ולראות את האובייקטים המסקרנים שנמצאים מחוץ לטווח הראיה שלו.

תינוק בריא=תינוק סקרן.

אבל האם המסקנה היא שבעת הנשיאה במנשא השיקול המרכזי הוא לאפשר לו לספק את סקרנותו ללא מאמץ?

התשובה, לדעתנו, היא לא.

נשיאה עם הפנים החוצה היא נשיאה פחות נוחה שמגיעה עם שורה ארוכה של חסרונות, ורלוונטית לתקופה מאד קצרה.

את הצורך של התינוק להחשף לגירויים שסביבו אפשר ועדיף לספק גם בנשיאה עם הפנים להורה.

במאמר הזה אסביר איזה חסרונות יש לנשיאה עם הפנים החוצה, על מה חשוב להקפיד אם בכל זאת חשוב לך לשאת עם הפנים החוצה, ואיזה מנשא כדאי לבחור לשם כך.

חסרון מס׳ 1: עומס מיותר על גב ההורה

במאמר על תמיכה בגב יש הסבר מפורט על המומנט שנוצר כשהמשא על הגוף שלך מתרחק ממרכז הכובד שלך.

כשהתינוק עם הפנים קדימה, המומנט יהיה גדול יותר:

 • הגוף שלו נוטה קדימה, הרחק ממך = מומנט

 • הרגליים שלו תלויות למטה כשהן ישרות, או מורמות קדימה רחוק מהבטן שלך = מומנט

במילים פשוטות, ברגע שהתינוק עם הגב אליך - הגב והכתפיים שלך עובדים קשה יותר.

לעומת זאת, תנוחת בטן לבטן כשהתינוק שעון כלפי הגוף שלך ורגליו פשוקות ומחבקות אותך, מצמידה את משקל התינוק היטב לגוף הנושא ומקרבת אותו למרכז הכובד של הגוף שלך ובכך מקטינה למינימום ההכרחי את העומס על הגב שלך. אם אתה גבר ואין לך בעיה עם קצת יותר עומס על הכתפיים, יכול להיות שהסעיף הזה חסר משמעות עבורך.

אם את אישה ולא מזמן גם עברת הריון ולידה, סיכוי גבוה שאת לא באמת מחפשת איך להעמיס על הגוף שלך שלא לצורך.

חסרון מס׳ 2: מתאימה לתקופה של כמה חודשים (במקרה הטוב)

בהמשך ישיר לסעיף העומס על הגב, כדאי לדעת שנשיאה קדמית מראש רלוונטית עד אזור 10 קילו, בכל מנשא שהוא.

מעבר למשקל הזה רוב ההורים יגלו שנשיאה קדמית מעמיסה ולא נוחה לפרקי זמן של מעבר לכמה דקות.

על אחת כמה וכמה נשיאה עם הפנים החוצה לא מעשית עם תינוק שעבר או אפילו מתקרב למשקל 10 קילו. זה יכול להיות גיל שנה פלוס אבל יש גם בני חצי שנה ששוקלים 10 קילו או קרוב…

במקביל חשוב לדעת שרוב אנשי המקצוע בתחום התפתחות התינוק לא ימליצו על נשיאה עם הפנים החוצה לפני גיל 4-6 חודשים לפחות+שליטת ראש מלאה, וזו גם תהיה בד״כ התווית השימוש במנשאים יעודיים לנשיאה עם הפנים החוצה. יש מנשאים שמגיעים גם עם התוויה לשאת עם הפנים החוצה רק ממשקל מינימום של 6-7 קילו.

נשיאה עם הפנים החוצה תהיה רלוונטית לתקופה של כחצי שנה במקרה הטוב, ולשבועות בודדים במקרה של תינוק כבד במיוחד.

חסרון מס׳ 3: תנוחה לא פיזיולוגית

במאמר מהו מנשא פיזיולוגי יש הסבר מפורט מה זה אומר תנוחה פיזיולוגית, ולמה זה חשוב. 

לתפיסתנו, מנשא אמור לספק לתינוק תמיכה ותנוחה אופטימליות כדי שאפשר יהיה לשאת אותו בהנאה ללא הגבלת זמן.

גב עגול וגוף רפוי

תנוחה פיזיולוגית מאפשרת לתינוק להרפות שרירים, להאריך את הגב, לשים ראש כשהוא מתעייף ולשקוע לשינה בלי מאמצי הרדמה אקטיביים ומתישים לשני הצדדים. 

נשיאה עם הפנים החוצה לעומת זאת מעודדת הקשתה של הגב ואימוץ של השרירים הזוקפים. 

תמיכה במפרק הירך

בתנוחה פיזיולוגית מפרק הירך יהיה ממוקם בזוית הנכונה להתפתחות תקינה. בנשיאה עם הפנים החוצה ניתן לשמור על תמיכה בירכיים רק במנשאים מאד ספציפיים.

ברוב המנשאים הנשיאה עם הפנים החוצה היא ללא כל תמיכה בירכיים, כלומר שלא בהתאם להמלצות IHDI (המכון הבינלאומי לפריקה של מפרק הירך).

החזר ורידי

בנשיאה עם הפנים החוצה כשהרגליים תלויות ללא תמיכה עלול להווצר גם לחץ על כלי הדם העוברים באזור המפשעה וכתוצאה מכך לגרום ל”החזר ורידי” או בשפת הרחוב, לרגל “שנרדמה”. לכן חשוב לשמור על ערנות ולשים לב לשינוי בצבע עור הרגליים או לסימני אי נוחות של התינוק.

זו עוד סיבה להעדיף רק מנשאים שיש בהם אפשרות לתמיכה בירכיים בעת נשיאה עם הפנים החוצה.

מאחר שזו לא תנוחה פיזיולוגית, ההמלצה היא להגביל את משך הנשיאה עם הפנים החוצה לפרקי זמן של 10-20 דקות ברצף לכל היותר. אם עבורך המנשא הוא דרך חיים, והיית רוצה לשאת את התינוק כמה ששניכם רוצים בלי להסתכל על השעון, זו לא תנוחה רלוונטית עבורך.

חסרון מס׳ 4: עומס גירויים

גם אם נדמה שנחמד לתינוק לראות עולם במנשא, או ש״משעמם לו״ עם הפנים אליך – נשיאה כזאת מעמיסה עליו גירויים חזותיים ושמיעתיים. תינוק כביכול רגוע במנשא עם הפנים החוצה, עשוי למעשה להיות במצב של SHUT-DOWN - הוא “מכבה” את עצמו בשל עומס הגירויים, אותם הוא עשוי לעבד בשעות הערב במשך שעות של בכי בלתי מוסבר.

בתפיסה שלנו מנשא הוא דרך נהדרת ללמד את התינוק להיות רגוע ונינוח, להניח ראש ולשקוע לשינה ללא מאמץ.

תכלס, מה יעזור לך יותר בהתנהלות היומיומית עם התינוק - תינוק דרוך שעסוק בעיבוד אינסופי של גירויים, או תינוק נינוח שיודע לשים ראש ולעצום עיניים?

ואם נראה שהתינוק שלי מתנגד להנשא עם הפנים אלי?

תינוקת נהנית משדה ראיה רחב ופתוח במנשא ילקוט של ארגובייבי
גם עם הפנים להורה, שדה הראיה פתוח

הכל טוב ויפה, אבל מה קורה כשהתינוק שלך לא קרא את המאמר ונראה לך שהוא לא זורם?

קודם כל - לא לוותר ישר.

לפעמים מה שהורים מתארים כהתנגדות לנשיאה עם הפנים להורה היא התנהגות רגילה ותואמת גיל - פשוט התינוק השתנה והרגלי הנשיאה צריכים להשתנות איתו.

אם למשל התינוק מסובב את הראש לאחור - זו לא בעיה! להפך, זה תרגול מעולה של שרירי הצוואר שיסיע לתינוק במקביל להרים ראש טוב יותר וגם להתהפך יותר בקלות.

אם התינוק פחות נינוח ורגוע במנשא זה יכול להיות קשור לכך שהוא גדל והשתנה וזקוק לגירויים שונים ומותאמים לגילו (למשל יותר תנועה).

תכל'ס: מה לעשות כשהתינוק לא זורם (או לפחות, ככה נראה לך):

 • מראש לא כדאי להציע את האופציה. כמו שלא נציע לתינוק שוקולד כטעימות ראשונות, למרות שברור לנו שהוא יאכל אותו בהתלהבות, אין סיבה להציע לו להנשא בתנוחה שאנחנו יודעים שיש לה חסרונות עבור כל הצדדים.

 • מגיל 2-3 חודשים תינוק בריא כבר מחזיק את הראש יפה. זה הזמן לעבור לתנוחה שמתאימה לתינוק שכבר אינו קטנטן ועוברי, כלומר בטן לבטן עם הרגליים בחוץ.

 • לא להתעקש לתמוך בראש! (למעט בזמן שינה או תנועות חדות שלך), זה יעורר התנגדות ויראה כאילו התינוק מתנגד למנשא. משלב החזקת ראש אין צורך לתמוך את הראש בעירות, רק לשמור על ערנות ולשים לב מתי התינוק מתעייף ונזקק לתמיכה. וכמובן, עם הפנים אליך הוא תמיד יכול להניח ראש כשהוא מתעייף.

 • סביב 4-5 חודשים אפשר גם להתחיל להניח לתינוק להוציא יד אחת כדי להקל עליו לסובב את פלג גופו העליון.

 • אם התינוק שלך מסרב באופן עקבי להנשא עם הפנים אליך, לא משנה מה, צריך קודם כל לבדוק מה גורם לו להתנגד. אולי הוא תינוק שלא אוהב מנשאים? יש לזה עוד פתרונות חוץ מפנים החוצה.

 • פתרון מעולה לתינוקות סקרנים הוא שימוש במנשא צד או נשיאה על הגב.

 • לתינוק ערני וסקרן ובפרט לגדולים וליציבים יחסית שווה לשקול מעבר מוקדם לטיולון! טיולון הוא הדרך הנוחה ביותר לכל הצדדים לאפשר לתינוק שדה ראיה רחב. אם התינוק מסרב לטיולון ומעדיף מנשא, כנראה שמה שחשוב לו יותר באותו רגע זה לא הנוף.

החלטת לשאת עם הפנים החוצה - מה חשוב לדעת?

למרות כל החסרונות, נשיאה עם הפנים החוצה יכולה להיות מהנה ונעימה אם מקפידים על כמה דגשים בסיסיים:

 • כדאי להמתין לגיל 5 חודשים ומשקל 7 קילו לפחות. אצל פגים ותינוקות שנולדו מוקדם - עדיף אפילו יותר. נשיאה עם הגב להורה מתאימה רק לתינוק בשל ויציב עם החזקת ראש מלאה ושליטה טובה ככל האפשר בפלג הגוף העליון (ישיבה עצמאית או סימנים שהיא בדרך). ככל שהתינוק בשל ויציב יותר יש לתנוחה יותר יתרונות עבורו, ופחות חסרונות.

 • תשומת לב מלאה לתינוק. כשהתינוק עם הגב אליך קשה יותר אבל גם חשוב הרבה יותר לשים לב לסימני עייפות ואי נוחות כדי להגיב אליהם בזמן. אפשר לשאת עם הגב אליך רק במצבים שבהם תשומת הלב שלך פנויה לתינוק ולא מופנית להתעסקות בדברים שמסיחים את דעתך.

 • נשיאה בערות בלבד! תנוחה עם הגב להורה אינה מיועדת לשינה. כדאי לשים לב מתי התינוק מיצה את הנוף והיה רוצה לשים ראש ולישון. כשהתינוק עם הגב אליך, חשוב לעקוב אחרי מצב הערנות שלו ולסובב אותו פנימה כשצריך.

 • הידוק. כמו בכל תנוחה חשוב להקפיד על מנשא מהודק ומתוח קפדני שיצמיד את התינוק היטב לגופך וימנע ממנו להשען קדימה.

 • בד לא אלסטי. בד אלסטי פחות תומך בתינוק כבד ובפרט כשהתינוק פונה החוצה ועשוי לנטות קדימה. יש לתעדף מנשאים מבד לא נמתח ורק כאלה שמיועדים לפי המלצת היצרן לנשיאה עם הפנים החוצה.

 • תמיכה אופטימלית בגב שלך ובמפרק הירך. אנחנו ממליצות לבחור מנשא עם חגורת מתניים ועם תמיכה בירכיים גם כשהתינוק עם הגב להורה. הדגמים הרלוונטיים נכון ל-2023 הם: ארגו אומני (דרים ובריז) או טולה אקספלור. לא, אף אחד מהם לא נמכר אצלנו - אנחנו מעדיפות להציע את הדגמים המקבילים שמיועדים לנשיאה עם הפנים להורה.

 • הגבלת זמן. נשיאה עם הפנים החוצה מומלץ להגביל לפרקי זמן קצרים יחסית (10-20 דקות).

לנוחותך, הטיפים לנשיאה נכונה עם הפנים החוצה מרוכזים גם בוידאו קצר:


コメント


Post: Blog2_Post
bottom of page