top of page

תנוחת ערסול במנשא תינוקות

עודכן: 9 בפבר׳ 2022

האם מומלץ לערסל?

ערסול מחייב הקפדה על דגשי בטיחות רבים על מנת לשמור על בטיחות התינוק.

יישום שגוי של תנוחת ערסול עלול להיות מסוכן.

לכן ההמלצה שלנו היא לוותר על ערסול, אלא אם כן קיבלת הדרכה פנים אל פנים לערסול נכון. 


מה זה ערסול ומה היתרונות שלו?


ערסול מאפשר לתינוק להשאר במנח העוברי והמכונס הטבעי שלו, עם רגליים כפופות לצידי הגוף וגב מעוגל, כל עוד הוא זקוק לכך, ועוזר להכנס למצב של הרפייה המקל על כאבי גזים, קשיי הרדמות ועוד.

חשוב לדעת שניתן לשאת את התינוק באותו מנח מעוגל ומכונס גם בתנוחת בטן לבטן או רגלי צפרדע, ולהנות מאותם יתרונות- ואלה תנוחות שקל יותר להקפיד בהן על מנח נכון ובטיחותי.

חשוב לדעת גם שתנוחת ערסול רלוונטית אם בכלל למספר שבועות בלבד אחרי הלידה, ואחרי גיל חודש כבר אין טעם להציע לתינוק להתערסל.

דגשי בטיחות לערסול


אם בכל זאת חשוב לך לערסל את התינוק, או אם התינוק מראה העדפה מאד מובהקת לערסול, הנה דגשי הבטיחות הקריטיים שצריך להקפיד עליהם.

ההמלצה שלנו- לערסל רק לאחר הדרכה פנים אל פנים, במהלכה נוודא שהבנת כיצד ליישם ולהקפיד על כל דגשי הבטיחות.

1. מנשא מהודק היטב  יש לודא תמיד שהמנשא מהודק היטב, שהבד מתוח ללא קפלים ואינו מאפשר לתינוק לנוע.  מרגיש לך צפוף? מצוין! סימן שהמנשא הדוק כמו שצריך.

2. מיקום התינוק במרחק נשיקה ראש התינוק אמור להיות ממוקם באזור החזה של הנושא כשפניו קרובות לעצם הבריח

(אם ההורה הנושא גבוה במיוחד - זה יהיה קצת יותר נמוך).

3. פנים גלויות בכל עת! פניו של התינוק יפנו למעלה ותמיד יהיו גלויות. יש לשמור על קשר עין בכל עת. לעולם לא מכסים פנים של תינוק במנשא, או מאפשרים לו ״לטבוע״ עמוק לתוך המנשא.

4. סנטר רחוק מהחזה יש לשים לב שיש תמיד רווח של אצבע לפחות בין סנטר התינוק והחזה שלו. אם אתם שומעים שהתינוק נושם בכבדות יש לשפר מיד את התנוחה, להטות את הראש לאחור ולהרחיקו מהחזה.

5. גב התינוק נתמך לכל אורכו ונשאר עגול

6. ראש בקו האמצע, גבוה מהאגן חשוב למקם את התינוק כך שראשו נתמך בקו האמצע בהמשך לגב. הראש צריך להיות גבוה מהחזה והאגן, כלומר התינוק לא במצב שכיבה אלא חצי זקוף.

7. ברכיים רחוקות זו מזו וכפות הרגליים פונות החוצה אפשר וחשוב לערסל תינוקות כשרגליהם בפישוק על מנת להמנע מפריקה של מפרק הירך. הכוונה לפישוק הטבעי שנוצר כאשר תינוקות מכופפים את הברכיים ומקרבים את הירכיים לבטן, כמו בישיבה מזרחית.

שימו לב - אם אובחנה אצל התינוק שלכם בעיה במפרקי הירכיים יש להתיעץ עם הגורם המטפל בנוגע לשימוש במנשא.

8. איזון של שני הצדדים ערסול היא תנוחה לא סימטרית ומייצרת כפיפה צידית של גוף התינוק בצד הקרוב לגוף ההורה. מומלץ לערסל אותו כל פעם לצד אחר, כדי לא ליצור חוסר איזון בין שני צידי הגוף. במקרה שקיימת בעיה של א-סימטריה בצוואר התינוק יש להתיעץ עם הגורם המטפל בכל הנוגע לשימוש במנשא.

איך ערסול אמור להראות?

איור של ערסול נכון ולא נכון. בערסול נכון הבד מתוח, הפנים גלויות, הסנטר רחוק מהחזה ויש קשר עין


איור של ערסול נכון ולא נכון. בערסול נכון הברכיים רחוקות זו מזו , הרגליים כפופות ומפרק הירך בזוית הנכונה


איור של ערסול נכון ולא נכון. בערסול נכון הראש גבוה יותר מהאגן

יש סיבה בכל זאת לשאת בערסול?

בשקלול של כל היתרונות והחסרונות, בעינינו אין סיבה לערסל תינוק במנשא. אמנם יש תינוקות שאוהבים ומתמסרים לערסול, אך ניתן ללמוד איך לאפשר להם לשהות במנח מעוגל ומכונס גם בתנוחות אחרות, או לספק את הצורך בערסול באמצעות ערסל תינוקות או פוף.

יש הרבה תינוקות שמסרבים להתערסל כבר מגיל רך, ואיתם בודאי אין סיבה להתעקש על תנוחה שהיא מראש פחות בטיחותית.

באיזה מנשאים אפשר לערסל?

המנשאים היחידים בהם ניתן לערסל הם מנשאי בד לסוגיהם, בתנאי שהמנשא קשור או מכוון למצב הדוק מספיק. יש לשים לב שמנשאים שמגיעים במידות (כמו לופיקס) מתאימים לערסול אך ורק כאשר משתמשים במידה מספיק קטנה כדי לאפשר את ההידוק הנדרש.

ההמלצה שלנו?

תמיד כדאי להעדיף תנוחת בטן לבטן,

אם ניסית לערסל ולא ברור לך אם הערסול בטיחותי או לא- עדיף לא לערסל

אם ממש קריטי לך לערסל- זה הזמן לקבוע לך פגישת הדרכה, במהלכה מדריכת מנשאים תסביר לך איך לערסל נכון ותוודא שהבנת כיצד לערסל בצורה נכונה.

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page