מה זה מנשא טיולים קשיח?

עודכן: 8 בפבר׳

פוסט אורח של הבלוגר ילדטבע, בעל הבלוג ילדטבע ודף הפייסבוק ילדטבע, חובב טיולים מושבע ואבא לשניים, שמשתף מנסיונו העשיר בשימוש במנשאי טיולים קשיחים.

לפני הטיפים של ילד טבע - כמה מילים על מה זה מנשא טיולים קשיח:

אבא עם פעוט במנשא טיולים קשיח עם גגון
התמונה באדיבות הבלוג ״ילדטבע״
 • מנשאי טיולים קשיחים הם בעצם כסא נישא, וככזה מיועדים לתינוקות משלב ישיבה עצמאית בלבד, ואינם יכולים לספק תמיכה בגב של תינוק שאינו מסוגל לזקוף ולשאת את גבו יציב בכוחות עצמו.

 • מנשאי טיולים קשיחים מגיעים עם מסגרת אלומיניום קשיחה בעלת משקל ונפח משלה, בשונה ממנשאים מובנים רכים כגון מנשאי ילקוט או מנשאים היברידיים שניתן לקפל לחבילה קטנה וקומפקטית.

 • חלוקת המשקל הארגונומית במנשא טיולים קשיח היא פונקציה של מערכת גב, בדומה לתיקי טיולים מקצועיים המיועדים לנשיאת משקלים גבוהים, בשונה ממנשאים מובנים רכים שבהם משקל התינוק צמוד ישירות לגב הנושא.

 • במנשא טיולים קשיח המרחק בין ההורה והתינוק הופך את הנשיאה למאווררת יותר ומקל על הנשיאה בקיץ (לא שלא תזיעו, אבל קצת פחות).

 • במנשאי טיולים קשיחים מחברים תחילה את התינוק למנשא, ומניפים את המנשא והתינוק כיחידה אחת על הגב, בשונה ממנשאים מובנים רכים שבהם יש ללמוד להעביר את התינוק אל הגב וללבוש מעליו את המנשא.

 • מנשאי טיולים קשיחים יכולים להיות משולבים עם תיק קטן, צילון, תא לבקבוק מים וכו׳, בשונה ממנשאים מובנים רכים שמיועדים נטו לנשיאת התינוק.

 • מנשאי טיולים קשיחים מיועדים רק לנשיאת גב ואין בהם תנוחות נוספות.

עוד דבר שחשוב לדעת לגבי מנשאי טיולים קשיחים היא שהם בדרך כלל הבחירה המועדפת על הגברים שבחבורה.

אם אתם אבא ואמא שאוהבים לטייל הרבה, יתכן מאד שלכל אחד מכם תהיה העדפה אחרת באשר למנשא גב - בעוד נשים רבות מעדיפות מנשא מובנה רך שמצמיד את הפעוט אל גופן, לגברים רבים נוח יותר מנשא טיולים קשיח עם מערכת גב מקצועית. הבחירה במנשא צריכה להתחשב גם בשאלה מי מכם יהיה המשתמש העיקרי בו.

הטיפים של ילדטבע לבחירת מנשא טיולים קשיח

״כשחיפשתי במאות התמונות כדי למצוא את אלו הנכונות לפוסט הזה, ראיתי כמה המנשא שלנו היה אחד הדברים הכי מועילים שקנינו לאחר שנולדה הבכורה שלנו. לאורך עשרות ואולי מאות ק”מ שצעדנו במשעולי הארץ תמיד היה אחד הילדים שלי צמוד אלי, נושף את נשיפותיו הקטנות בעורף שלי. הגדולה היתה מזמזמת לי שירים דמיוניים ומשחקת לי בשיער, והקטנצ’יק היה בודק מה עומק האוזן שלי באמצעות ענפים שהיה מוצא בדרך.

אין ספק שרכישה של מנשא גב משדרגת באופן משמעותי את חוויית הטיולים עם ילדים ומאפשרת הגעה למסלולים ארוכים יותר, ובהכרח גם עמוסים הרבה פחות."

מאיזה גיל כדאי לשים ילד במנשא גב?

״את שני הילדים שלנו העברנו ממנשא קדמי למנשא גב ממש כשהתחילו לשבת בצורה יציבה ובאופן סדיר. ולא, לא שאלנו אותם אם נוח להם… פשוט קבענו להם עובדה ואיך שהוא הם זרמו עם זה.

מנסיוני, להכניס ילד גדול יחסית (נגיד בן שנה וחצי-שנתיים) פתאום ככה באמצע החיים למנשא גב זו משימה מורכבת מאוד שעשויה להתבצע בסביבה רווית דציבלים ודמעות, ולא בשביל זה אנחנו יוצאים לטייל.

אגב, אי שם בגיל שלוש גם לגמול אותם מהמנשא זה ממש לא פשוט, אבל זה כבר לפוסט אחר."

למה הכי חשוב לשים לב במנשא טיולים קשיח?

"מאז שקניתי את מנשא הגב שלנו נכנסו עוד שכלולים ופירוטכניקות לתחום. בכל מקרה יש תמיד כמה תכונות קריטיות שצריך לשים לב אליהן ברכישה של מנשא גב-

 • רצועות ומערכת גב - אלו מאיתנו שסחבו פק”לים בצבא, או חרשו את העולם עם תיק על הגב זוכרים שחלוקת משקל נכונה היא קריטית לנוחות ולבריאות. אותו הסיפור בדיוק גם במנשאי גב, רק שבמקרה הזה “הפק”ל” שלנו גם זז וחי ולכן חשוב מאוד שהמנשא יהיה כזה שישב בנוחות, ויאפשר התאמה מקסימלית לסוחב/ת. חשוב לראות שהרצועות מתכווננות בקלות ושניתן להתאים גם את גובה המנשא עצמו ואת המרחק שלו מהכתפיים. רצועות בטן וחזה חשובות כדי להוריד עומס מהגב. אל תוותרו על מדידה של המנשא עם ילד בתוכו.

 • אבטחת הילד - חובה שיהיו רצועות בטיחות לילד בתוך המנשא. במרבית המנשאים יש רצועות כאלה, אך צריך לראות שאפשר להתאים, להדק ולשחרר אותן בנוחות.

 • נוחות לילד - החוק פשוט, אם לילד לא נוח במנשא - הלך הטיול. אל תוותרו על מדידה של המנשא עם ילד בתוכו, כבר אמרתי? חשוב לודא שאפשר לכוון את גובה ה”כסא” של הילד, כדי שלא יהיה מצב שלאורך כל הטיול הראש שלו קבור בין דפנות המנשא והוא לא יראה כלום, וגם שלא יהיה ממוקם גבוה מדי.

 • רגלית להצבה על הקרקע - ברוב המנשאים יש רגלית שנפתחת כדי לאפשר הצבה של המנשא על הקרקע לפני שמוציאים את הילד ממנו בהפסקות ועצירות. אם אין רגלית כזו, הוצאת הילד והכנסתו למנשא פחות בטיחותית ופחות נוחה.

 • צילון - פחות חשוב מהפרמטרים האחרים, אבל עדיין בטח בארץ שלנו כדאי מאוד לרכוש מנשא שמגיע עם צילון קטן שאפשר לפרק ולהרכיב.

כמה זה עולה?

״טווח המחירים של מנשאי טיולים קשיחים רחב מאד ונע בין 500-1500 בקירוב. אני לא חושב שבמקרה הזה החוק של “זול יוצא יקר” הוא נכון. את המנשא שלנו קנינו במחיר שנמצא בטווח התחתון של הסקאלה והוא לא היה של אחד ממותגי הטיולים המפורסמים. עברנו איתו שני ילדים ועכשיו עבר לילד שלישי והוא עדיין עושה את העבודה מצויין.

כל עוד הפרמטים שפירטתי בסעיף הקודם מתקיימים, לא חייבים לבחור את המנשא הכי יקר בשוק. אני כן ממליץ ללכת לחנויות למדוד ולהרגיש איך זה על הגב ולא לקנות קניה עיוורת באינטרנט. אל תוותרו על מדידה של המנשא עם ילד בתוכו. יש להשיג מנשאי טיולים קשיחים גם בחנויות ציוד למטיילים וגם בחנויות סטנדרטיות של ציוד לתינוקות.

כמובן שאפשר למצוא היום גם מנשאים יד שניה במצב מעולה, רק חשוב גם במקרה הזה לבדוק טוב טוב שהמנשא לא קרוע, הרצועות והאבזמים השונים במצב טוב ואין פרימות בתפרים בעיקר באזור הרצועות."

מה צריך לבדוק לפני שקונים מנשא טיולים קשיח?

 • האם הרוכסנים נפתחים ונסגרים בקלות או נתקעים?

 • האם התפרים במיוחד באזורי הרצועות הם תפרים כפולים, או נראים כמו משהו שהכינו בשיעור מלאכה?

 • האם החומרים מהם עשוי המנשא איכותיים או שמדובר בחומר דק שנראה שיתבלה ויקרע במפגש הראשון עם שיח קוצני?

סיכום

״מנשא גב טוב הוא האביזר הכי חשוב למשפחות שמעוניינות לטייל עם ילדים בטבע. רכישה מוקפדת של מנשא תבטיח שנים רבות של טיולים מגוונים לצד שמירה על בריאות הגב של הסוחב.

״מגוון המנשאים והחנויות היום עצום, אבל כדאי מאוד להקפיד על כל הפרמטרים במאמר הזה כדי להבטיח לעצמכם רכישה של מנשא טוב שישרת אתכם שנים.״

 

טו מאץ׳ אינפורמיישן?

 יש דרך פשוטה ומהירה לגלות מה המנשא הנכון שלך: לשאול את הַמִּנְסַנֶנֶת.

הַמִּנְסַנֶנֶת- שאלון חכם להתאמת מנשא מבית המנשא הנכון