מנשא עם הפנים החוצה


בחייו של כל תינוק מגיע השלב בו הוא מתחיל להיות סקרן לגבי הנעשה סביבו, במנשא ומחוצה לו, מעוניין להניע את ידיו ורגליו בחופשיות ומתנגד להפרעות לשדה הראיה שלו.

בשלב הזה רוב התינוקות נראים מרוצים כשנושאים אותם במנשא עם הפנים החוצה בתנוחה המכונה “תינוק רואה עולם”.

הורים רבים בוחרים להשתמש במנשא באופן זה ברגע שהתינוק נראה כמעוניין בכך, לעתים אף בלי לבדוק האם יש התנגדות לתנוחות אחרות, מתוך הנחה ש״ככה צריך״.

למעשה, זו תנוחה שיש לה רשימה ארוכה של חסרונות- ומעט מאד יתרונות, אם בכלל.

אפשר ורצוי להמנע מתנוחת פנים החוצה- בלי למנוע מהתינוק להנות מהנוף!

מה הבעיה עם פנים החוצה?

1. עומס על גב ההורה

ברגע שהתינוק נישא מקדימה, על הבטן שלך, יש עומס על הכתפיים והגב בגלל מעבר של מרכז הכובד קדימה. זו פיזיקה פשוטה, ככל שהמטען הנוסף רחוק מהגוף – הוא מעמיס עליו יותר (כמו לשאת שקית קניות ביד מושטת ישר קדימה. קשה, נכון? בפיזיקה קוראים לזה “מומנט”).

נשיאה נכונה, בתנוחת בטן לבטן כשהתינוק שעון כלפי הגוף שלך ורגליו פשוקות ומחבקות אותך, מצמידה את משקל התינוק היטב לגוף הנושא ומקרבת אותו למרכז הכובד של הגוף שלך.

נשיאה עם הפנים קדימה שולחת את הגפיים קדימה, רחוק יותר ולרוב גם נמוך יותר ובכך מוסיפה לעומס על הכתפיים. אם בנוסף המנשא נלבש כשהוא רפוי והתינוק ממוקם נמוך מדי, יש לנו מתכון מושלם לכאבי גב.

גם אם המנשא עצמו מספק תמיכה סבירה בגב ההורה, מנח עם הפנים החוצה מגביל את המשקל הריאלי שאפשר לשאת כך לפחות מ 10 קילו- כשבתנוחה פיזיולוגית אין בעיה לשאת בנוחות עד 15 קילו ויותר.

כאן אפשר לקרוא עוד על נשיאת תינוקות גדולים.

 

2. הקשתה של הגב

נשיאה עם הפנים החוצה מעודדת יישור והקשתה של עמוד השדרה ואימוץ שלא לצורך של שרירי הגב. ההמלצה שלנו היא להקפיד דווקא על עיגול והארכה של הגב והרפייה מוחלטת של השרירים, באופן התורם להתפתחות מוטורית תקינה וליכולת ההרפייה והרגיעה של התינוק באופן כללי.
כאן אפשר לקרוא עוד על מנח מעוגל ופיזיולוגי במנשא.

 

3. חוסר תמיכה במפרק הירך

נשיאה עם הפנים החוצה כשהרגליים תלויות כלפי מטה כשהן ישרות והירכיים ללא תמיכה, מעלה את הסיכון לפריקה של מפרק הירך ומנוגדת להמלצות IHDI (המכון הבינלאומי לפריקה של מפרק הירך).
כאן אפשר לקרוא על התפתחות בריאה של מפרק הירך.

 

4. עומס גירויים

גם אם נדמה שנחמד לתינוק לראות עולם במנשא, או ש״משעמם לו״ עם הפנים אליך – נשיאה כזאת מעמיסה עליו גירויים חזותיים ושמיעתיים.
תינוק כביכול רגוע במנשא עם הפנים החוצה, עשוי למעשה להיות במצב של SHUT-DOWN- הוא “מכבה” את עצמו בשל עומס הגירויים, אותם הוא עשוי לעבד בשעות הערב במשך שעות של בכי בלתי מוסבר.
כאן אפשר לקרוא עוד על חשיבות השעמום.

 

5. מגבלת גיל ומשקל

נשיאה עם הפנים החוצה רלוונטית מראש לתקופת זמן מוגבלת.
ההמלצה המקובלת היום על יצרני מנשאים ועל אנשי מקצוע מתחום התפתחות תינוקות היא להמתין לגיל 5 חודשים+החזקת ראש מלאה ויציבה לגמרי כדי להתחיל לשאת עם הפנים החוצה. בשלב הזה התינוק שוקל לרוב כ 6-7 קילו.
נשיאה קדמית, ובפרט כשהתינוק עם הגב להורה ומשקלו נוטה קדימה (ע״ע סעיף 1), נוחה רק במשקלים נמוכים יחסית ולא מעבר ל 10 קילו.
כלומר, סביב גיל שנה/10 קילו (המוקדם מביניהם), נשיאה עם הפנים החוצה תהפוך להיות כבדה ואפשרית אם בכלל רק עבור הורים חסונים במיוחד.
בשלב הזה, תינוק שהתרגל להנשא עם הפנים החוצה עשוי לגלות התנגדות לכל תנוחה אחרת.
לכן אם חשוב לך להשתמש במנשא לטווח ארוך, כדאי להתרגל מראש לתנוחות הנוחות לכולכם כבר בגיל צעיר.
כאן אפשר לקרוא עוד על תמיכה בגב, ועל נשיאת גב.

 

6. מגבלת זמן

נשיאה עם הפנים החוצה היא התנוחה היחידה שבה מומלץ להגביל את משך השימוש במנשא לפרקי זמן קצרים בלבד, 10-20 דקות בכל פעם.
אם עבורך המנשא הוא דרך חיים, ומתאים לך לשאת את התינוק כמה ששניכם רוצים בלי להסתכל על השעון, פנים החוצה היא לא התנוחה בשבילכם.
כאן אפשר לקרוא עוד על כמה זמן מותר להיות במנשא.

 

6. החזר ורידי, או “אמא נרדמה לי הרגל”:

בנשיאה עם הפנים החוצה כשהרגליים תלויות ללא תמיכה, בפרט במנשאי בד, המנשא עלול ללחוץ על כלי הדם העוברים באזור המפשעה וכתוצאה מכך לגרום ל”החזר ורידי” או בשפת הרחוב, לרגל “שנרדמה”.
ההמלצה שלנו: להשתמש רק במנשאים מובנים יעודיים לנשיאה עם הפנים החוצה על פי הוראות היצרן, להעדיף מנשאים עם תמיכה לירכיים (כגון דגמי 360 של ארגובייבי), לשים לב שלא מופעל לחץ ישיר על אזור החיבור הפנימי של הירך והאגן, ולהיות ערניים לשינוי בצבע עור הרגליים או לסימני אי נוחות של התינוק.

איך כן נושאים תינוק בכיף בלי להתפשר על הנוחות ועל הסקרנות?

 • מראש לא להציע את האופציה. כמו שלא נציע לתינוק שוקולד כטעימות ראשונות, למרות שברור לנו שהוא יאכל אותו בהתלהבות, אין סיבה להציע לו להנשא בתנוחה שאנחנו יודעים שיש לה חסרונות עבור כל הצדדים.
 • מגיל 2-3 חודשים תינוק בריא כבר מחזיק את הראש יפה. זה הזמן לעבור לתנוחת בטן לבטן כשהראש בחוץ ללא תמיכה כדי לאפשר שדה ראיה פתוח.
 • לא להתעקש לתמוך בראש! (למעט בזמן שינה או תנועות חדות שלך), זה יעורר התנגדות ויראה כאילו התינוק מתנגד למנשא.
 • אם התינוק שלך לא מוכן לשום תנוחה אחרת במנשא, אולי הוא תינוק שלא אוהב מנשאים? יש לזה עוד פתרונות חוץ מפנים החוצה.
 • פתרון מעולה לתינוקות סקרנים הוא שימוש במנשא צד או בנשיאת גב גבוהה.
 • תנוחת לוטוס עשויה להתאים לפרקי זמן קצרים בלבד, בזמני עירות ותוך וידוא שהראש לא מיטלטל.
 • לתינוק ערני וסקרן ובפרט לגדולים וליציבים יחסית שווה לשקול מעבר מוקדם לטיולון! טיולון הוא הדרך הנוחה ביותר לכל הצדדים לאפשר לתינוק שדה ראיה רחב. אם התינוק מסרב לטיולון ומעדיף מנשא, כנראה שמה שחשוב לו יותר באותו רגע זה לא הנוף.

קראת הכל והחלטת שבכל זאת זו התנוחה שהכי מתאימה לכם?

הנה כמה טיפים לנשיאה נכונה יותר עם הפנים החוצה:

 • להמתין לגיל 5 חודשים ומשקל 7 קילו לפחות. אצל פגים ותינוקות שנולדו מוקדם- עדיף אפילו יותר.
  נשיאה עם הגב להורה מתאימה רק לתינוק בשל ויציב עם החזקת ראש מלאה ושליטה טובה ככל האפשר בפלג הגוף העליון (ישיבה עצמאית או סימנים שהו קרוב לכך). ככל שהתינוק בשל ויציב יותר יש לתנוחה יותר יתרונות עבורו, ופחות חסרונות.
 • תשומת לב מלאה לתינוק. כשהתינוק עם הגב אליך קשה יותר אבל גם חשוב הרבה יותר לשים לב לסימני עייפות ואי נוחות כדי להגיב אליהם בזמן. אפשר לשאת עם הגב אליך רק במצבים שבהם תשומת הלב שלך פנויה לתינוק ולא מופנית להתעסקות בדברים שמסיחים את דעתך.
 • הידוק. כמו בכל תנוחה חשוב להקפיד על מנשא מהודק ומתוח קפדני שיצמיד את התינוק היטב לגופך וימנע ממנו להשען קדימה.
 • בד לא אלסטי. בד אלסטי פחות תומך בתינוק כבד ובפרט כשהתינוק פונה החוצה ועשוי לנטות קדימה. יש לתעדף מנשאים מבד לא נמתח ורק כאלה שמיועדים לפי המלצת היצרן לנשיאה עם הפנים החוצה.
 • תמיכה במפרק הירך. יש היום מנשאים שמאפשרים נשיאה בפישוק עם תמיכה בירכיים גם כשהתינוק עם הגב להורה. אם כבר נושאים כך, רק במנשא כזה (ארגו 360, אומני 360 או טולה אקספלור).
 • חגורת מתניים. לטובת הגב שלך- לא כדאי לוותר על חגורת מתניים, בטח לא בנשיאה עם הגב אליך.
 • נשיאה בערות בלבד. תנוחה עם הגב להורה אינה מיועדת לשינה. כדאי לשים לב מתי התינוק מיצה את הנוף והיה רוצה לשים ראש ולישון. כשהתינוק עם הגב אליך, חשוב לעקוב אחרי מצב הערנות שלו ולסובב אותו פנימה כשצריך.
 • הגבלת זמן. נשיאה עם הפנים החוצה מומלץ להגביל לפרקי זמן קצרים יחסית (10-20 דקות).

 


כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.


 


Loading...
×
×

עגלת קניות