מדריך תנוחות נשיאה


יצרני מנשאים רבים מתפארים בריבוי התנוחות שהמנשא שלהם מאפשר.

בעוד שריבוי תנוחות עשוי להיות שימושי מאד כשרוצים תינוק, ברגע שהתינוק כבר כאן, אין באמת צורך במנשא שיכול להתחרות עם הקאמה סוטרה.

לגישתנו אין יותר משלוש תנוחות נשיאה אפשריות ומומלצות בכל רגע נתון ולעיתים לא יותר משתיים או אחת. המדריך הזה יעשה לך סדר- איזה תנוחות רלוונטיות לאיזה גיל, ואיך יודעים מהי התנוחה המתאימה ביותר עבורך ועבור התינוק שלך בכל רגע נתון.

מה חשוב לדעת לגבי בחירת תנוחה במנשא לתינוק?

הדבר הראשון שצריך לדעת הוא שיש שפע של חילוקי דיעות והמלצות סותרות באשר לתנוחות הנשיאה המומלצות לתינוקות. אם קראת פה המלצה מסוימת ונתקלת בהמלצה שונה במקום אחר- זו ההחלטה שלך כהורה למי להקשיב. אם זה יעזור אנחנו תמיד נשמח להסביר לך מה עומד מאחורי ההמלצה שלנו.

ההמלצות שלנו מבוססות על היכרות עם גישות של אנשי מקצוע מתחומים שונים ועל ההמלצות של פיזיותרפיסטית הבית שלנו, מירי כנען, פיזיותרפיסטית נוירו-התפתחותית מומחית להתפתחות תינוקות, המלווה ומייעצת לצוות המנשא הנכון באופן שוטף.

השיקולים שכדאי לקחת בחשבון בבחירת תנוחת הנשיאה הם:

  • גיל,
  • משקל,
  • שלב התפתחותי,
  • טמפרמנט,
  • העדפה- של התינוק ושל ההורה.

מבחינת התינוק, חשוב לנו שהתנוחה תאפשר לתינוק להרפות ולהרגע ולא תהיה בעלת פוטנציאל להפריע או לעכב את התהליך ההתפתחות הטבעי שלו.

מבחינת ההורה, חשוב להתיחס לאופן שבו התנוחה משפיעה על חלוקת המשקל על גוף ההורה, בפרט במשקלים הכבדים.

לתשומת לבך: כל המידע במדריך ובאתר מתיחס להורים ותינוקות בריאים אשר לא אובחנו כסובלים מכל בעיה/מחלה/נכות או מגבלה גופנית מכל סוג.
ההמלצות הן כלליות ואינן נכונות בהכרח לגבי התינוק הפרטי שלך.
המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.

איזה תנוחות נשיאה מומלצות בגיל רך?

מדריך תנוחות נשיאה-ניובורן

יש שלוש תנוחות מומלצות לנשיאת ניובורן: ערסול, רגלי צפרדע, ובטן לבטן.

ערסול ורגלי צפרדע יהיו רלוונטיות, אם בכלל, רק בשבועות הראשונים, ויש תינוקות והורים שיעדיפו לדלג עליהן לחלוטין.

תנוחת בטן לבטן לעומת זאת עשויה להתאים גם מיום הלידה וגם בשלבים מאוחרים יותר. היא מתאימה במיוחד לתינוקות באחוזונים גבוהים- שנולדו במשקל גבוה או עולים במשקל מאד מהר, ולתינוקות עם נטייה להקשית את הגב ולישר את הגפיים.

דגשי בטיחות והנחיות מפורטות לכל תנוחה כאן:  ערסול  |  רגלי צפרדע  |   בטן לבטן

איזה תנוחות נשיאה מומלצות לתינוקות גדולים?

מדריך תנוחות נשיאה-גדולים

סביב גיל חודשיים ב 99% מהמקרים תנוחות הקטנטנים- ערסול ורגלי צפרדע- מפסיקות להיות רלוונטיות.

תנוחת בטן לבטן ממשיכה להיות רלוונטית בכל גיל, ובנוסף אליה ניתן להתחיל להתנסות, בתלות בתינוק הספציפי ובמנשא שיש לך, בתנוחות צד וגב.

ככל שהתינוק מתקרב למשקל 10 קילו, ההמלצה שלנו היא יותר על נשיאת גב ופחות על נשיאה קדמית.

חשוב לדעת שתנוחת גב זהה לחלוטין לתנוחת בטן, כאשר ההבדל היחיד ביניהן הוא מיקומו של התינוק ביחס לגוף ההורה (והאומץ שצריך לגייס כדי למקם אותו שם בלי לחטוף בדרך התקף לב…)? מטעמי בטיחות, ההמלצה שלנו היא להמתין לגיל 4 חודשים לפחות לנשיאת גב, גם במנשאים שמאפשרים טכנית נשיאה על הגב גם בגיל צעיר יותר. הסבר מפורט על התחלת שימוש במנשא גב

דגשי בטיחות והנחיות מפורטות לכל תנוחה כאן:  בטן לבטן  |  תנוחת צד  |  נשיאת גב

מה לגבי פנים החוצה?

נשיאה עם הפנים החוצה נחשבת פחות מומלצת ויש לכך שורה ארוכה של סיבות.

עם זאת, יש תינוקות שיהנו, סביב גיל 2-3 חודשים, מנשיאה מזדמנת בתנוחת לוטוס, בין אם כאמצעי להקלה על גזים, בין אם כדרך להתידד עם המנשא וללמד את התינוק לשהות במנח מכורבל ומעוגל.  זו בדרך כלל לא התנוחה הראשונה שנמליץ עליה, אך אם מכירים ומקפידים על כללי בטיחות ועל מינון סביר ניתן להנות גם ממנה.

דגשי בטיחות והנחיות מפורטות כאן: תנוחת לוטוס 


Loading...
×
×

עגלת קניות