למה התינוק בוכה במנשא?


למה התינוק בוכה במנשא?

קודם כל- כי זה קורה לכולם.

רוב התינוקות מוחים בפעמים הראשונות שמנסים להכניס אותם למנשא.

זה ממש לא אומר שצריך לוותר על המנשא.

זה כן אומר שכנראה עדיין לא הבנת מה מציק לו ואיך לפתור את זה.

אם קראת ויישמת את הטיפים להתחלת השימוש במנשא והתינוק עדיין בוכה, במאמר הזה הכנו פירוט של כל הסיבות האפשריות לבכי וכיצד לפתור אותן.

השלב הבא הוא לבדוק בשיטת ניסוי וטעיה איזה סעיף מהרשימה הוא הסיבה לבכי של התינוק שלך, וכיצד לתת לה מענה הולם.

1. הצילו, אני עייף!

לא כל בכי בזמן מדידת המנשא מעיד על התנגדות למנשא עצמו. ברוב המקרים הבכי נובע ממשהו אחר שמפריע לתינוק באותו זמן- עייפות (תינוק שלא רגיל למנשא עשוי להתקשות להרדם בו, ותינוק שעבר את סף העייפות יתקשה להרדם ויבכה עם או בלי מנשא), רעב, חיתול מלא, חום, קור, מקום לא מוכר או שיבוש של שנות היום.
תינוק שמשהו מפריע לו יתעצבן מאד- ובצדק- אם במקום לקבל את מה שנחוץ לו באותו רגע, הוא צריך להתמודד עם הנסיונות שלך להבין איך מתפעלים את המנשא החדש (תינוק= אפס דחיית סיפוקים).

הפתרון: לנטרל כל בעיה חיצונית

יוצאים מהמנשא, פותחים חיתול, מאכילים, מרדימים, ומנסים שוב לאחר שוידאנו שכל הצרכים האחרים של התינוק באו על סיפוקם.

לפני שמחליטים שהבעיה קשורה למנשא- חשוב לוודא שנטרלת כל גורם אפשרי אחר לבכי.

2. חוסר תנועה

לבשת את המנשא, נעמדת באמצע הסלון והתינוק בוכה ובוכה? הכלל הראשון: עם מנשא לא עומדים! התינוק מצפה לתנועה, כמו שהתרגל ברחם, ומוחה כשהוא מוצא את עצמו במצב המוזר של להיות על בן אדם שלא זז.

הפתרון: לזוז

ללכת, או לרקוד, או לקפצץ על כדור פיזיו, והכי טוב: תנועה פונקיונלית- לעשות משהו, כגון עבודות בית, שמייצר תזוזה ועל הדרך גם מרגיע אותך (כי הכביסה חוזרת לארון, או ערימת האבק עפה החוצה)
אם אפשר לצאת לטיול בחוץ, עוד יותר טוב. אוויר צח מחולל פלאים, ותנועה נמרצת עוזרת לתינוקות להרגיש בטוחים ורגועים.

מומלץ להתחיל לנוע כבר תוך כדי לבישה של המנשא- בעמידה או בקפיצה על כדור פיזיו, כדי לעזור לתינוק להרגע כבר תוך כדי לבישה.

3. איפה המוצץ שלי?

מציצה היא פעולה מרגיעה שעוזרת לשחרר מתחים ומסייעת מאד לתינוק להסתגל למצב החדש ואולי מלחיץ של שהייה במנשא. גם אם התינוק שלכם סרבן מוצצים מקצועי, המנשא הוא מקום מצוין להציע לו את המוצץ בכל זאת.

הפתרון: למצוץ

כדאי מאד להציע מוצץ בכל נסיון נשיאה.
אם יש לך אג׳נדה סדורה נגד מוצצים, אפשר לתת לתינוק למצוץ את האצבע שלך.

המציצה מרגיעה ומאפשרת לתינוק להתרכז בה ולהרגע. השילוב של מנשא, תנועה ומוצץ הוא שילוב שרוב התינוקות יתקשו לעמוד בו…

 

4. חוסר מיומנות

הסיבה הכי הנפוצה ביותר להתנגדות ובכי היא לבישה מסורבלת ולא נכונה של המנשא; אין מה לעשות, בפעמים הראשונות לוקח יותר זמן ללבוש את המנשא, והתינוק עדיין אינו יודע לקשר את הפעולות המסורבלות שלך לחוויה הנעימה של שהייה במנשא.

הפתרון: להתאמן

קודם כל מסיימים ללבוש את המנשא עד הסוף ולא מפסיקים באמצע. רק כשהמנשא יהיה מהודק ופרוש כמו שצריך (ע״ע סעיף הבא) אפשר בכלל לבדוק אם לתינוק נעים בו או לא.

אם התינוק נרגע זמן קצר לאחר שגמרת להכניס אותו למנשא והתחלת ללכת, כנראה זו היתה הבעיה, וכל מה שצריך לעשות הוא להמשיך להשתמש במנשא באופן קבוע ולהרגיל את התינוק לרוטינה של לבישת המנשא. חשוב לודא (באמצעות סרטוני הדרכה, או פגישת הדרכה, שאופן הלבישה נכון).

 

5. מנשא רפוי מדי

הטעות הנפוצה ביותר של רוב ההורים באשר הם היא לבישה של המנשא כשהוא רפוי מדי. אם מחשש להכאיב לתינוק, או מחוסר ידע כיצד להדק את המנשא בצורה נכונה, זו הטעות הכי נפוצה שאני רואה על בסיס יומיומי כל פעם שאני יוצאת לרחוב.
מעבר להיבט הבטיחותי של סכנת נפילה ממנשא רפוי מדי, הנשיאה לא תרגיש נוחה לא להורה ולא לתינוק: לתינוק חסרה תחושת הבטחון כשהוא צמוד ומהודק לגוף הנושא, וההורה ירגיש שהתינוק נוזל לצדדים, נמוך מדי וצריך כל הזמן לשים עליו יד.

הפתרון: ל ה ד ק

יוצאים מהמנשא, צופים בסרטוני ההדרכה ומנסים שוב, הפעם הרבה יותר הדוק (הטריק הוא להדק הרבה יותר ממה שנראה לך כמקסימום האפשרי- רוב הסיכויים שזה עדיין יהיה קצת רפוי מדי, אבל הרבה יותר טוב).

המוטו שלנו הוא: מנשא מתוח הוא מנשא בטוח! אם צפייה בסרטונים לא עוזרת, אפשר ורצוי להעזר בנו פנים אל פנים.

6. חוסר בטחון

הפחד הכי נפוץ: שהתינוק עלול ליפול, להמעך, לא לנשום או להפגע מהמנשא.
חששות של הורים טריים הם טבעיים ומובנים, אך חשוב לדעת שכאשר מכניסים את התינוק למנשא לפעמים הכל תקין אבל הוא בוכה פשוט מפני שהוא חש את חוסר הבטחון שלך והמתח בגופך. הבכי של התינוק מגביר כמובן את חוסר הבטחון שלך, ונוצר מעגל קסמים…

הפתרון: לקבל עזרה

לנסות ללבוש מנשא לבד בפעם הראשונה זה מפחיד. נקודה.

אפשר וכדאי להעזר  במדריכת מנשאים שמאשרת לך שעשית הכל נכון. אפשר לקבוע פגישת הדרכה או להתיעץ אונליין ללא עלות בקבוצת התמיכה שלנו בפייסבוק.

7. מציאת התנוחה הנכונה במנשא הנכון

אם התינוק ממשיך לבכות לאחר שנכנס למנשא מהודק היטב ולא נרגע גם אחרי 5 דקות או יותר, תוך כדי הליכה מהירה או קפיצה על כדור פיזיו, כדאי לבדוק האם יעדיף להנשא בתנוחה אחרת או במנשא אחר.

הפתרון: להתנסות במגוון מנשאים ותנוחות

בשלב ראשון אפשר להתנסות בתנוחה אחרת במנשא שיש לך ולבדוק אם מדובר בהעדפת תנוחה זקופה על פני ערסול או להפך. אפשר ורצוי להעזר במדריך התנוחות שלנו.

אם נסית כל תנוחה אפשרית במנשא שלך ושום דבר לא הועיל- זה הזמן לבדוק מנשאים אחרים. 

8. אמא, אבא, גדלתי!

בכי במנשא שמופיע פתאום אחרי כמה שבועות או חודשים של שימוש במנשא קשור בדרך כלל לשינויים שעוברים על התינוק ולאי התאמה בין המנשא או התנוחה שבחרת עבורו מיד אחרי הלידה, לגילו המתקדם הנוכחי (גם חודשיים הוא גיל מתקדם ביחס לבן שבוע…).

הפתרון: להתעדכן

מה שכבר לא עובד, לא עובד. זה הזמן לשנות תנוחה, אולי אפילו להחליף מנשא, וגם לבדוק מה השתנה בהעדפות הנשיאה של התינוק מבחינת זמן ומקום?

זה קורה בדרך כלל סביב גיל 2-3 חודשים. כדאי לקרוא על ״מרד מנשאים״ סביב גיל חודשיים וגם לבדוק למה התינוק שלך ״התקלקל״.

9. תינוק שלא אוהב מנשאים??

התינוק רק צורח וצורח, קראת את כל המאמר, ניסית הכל ושום דבר לא עוזר. כנראה שהתינוק שלך פשוט לא אוהב מנשאים. לא?
נכון שיש תינוקות שמתקשים במיוחד להכנס למנשא בגלל סיבות שונות. תינוקות כאלה הם בדרך כלל לא נינוחים באופן כללי, ולא רק במנשא.
החדשות הטובות הן שגם לתינוקות כאלה אפשר לעזור.

הפתרון: לנשום עמוק- יש לך הרבה עבודה…

נכון- יש תינוקות שקשה להם במיוחד להתרגל למנשאים. אבל אפשר לעזור גם להם.
זה ידרוש ממך השקעה של זמן וסבלנות, ולא יקרה מעצמו.

ריכזתי כאן את כל העצות להתמודדות עם תינוקות שלא אוהבים מנשאים.

אם לך חשוב להשתמש במנשא, ויש לך את הכוונה להתאמץ כדי שזה יקרה, זה רק ענין של זמן עד שזה יצליח.
כדאי להמשיך להתעקש ולא לוותר, ואם צריך עזרה- אנחנו כאן ונשמח לעזור בהדרכת מנשאים אישית.

כל המידע במדריך (ובאתר בכלל) מתיחס להורים בריאים ותינוק בריא שנולד במועד ומוגדר בהתפתחות תקינה.
כאשר מדובר בתינוק הסובל מבעיה רפואית מכל סוג, מחלה/תסמונת/נכות ו/או עיכוב התפתחותי יש להתיעץ עם הגורם המטפל המוסמך באשר לאופן השימוש במנשא הנכון עבורו, אם בכלל.

המידע באתר אינו מחליף התיעצות עם רופא ילדים ו/או אורתופד ו/או פיזיותרפיסט ו/או כל גורם רפואי אחר בהתאם למצבו הרפואי של התינוק ו/או ההורה.


Call Now Button
Loading...
×
×

עגלת קניות

×