top of page

בחירת מנשא לניובורן כבד

עודכן: 12 באפר׳ 2022

אם התינוק שלך נולד גדול, במשקל לידה מכובד,

או במשקל רגיל אבל מרגע שנולד הוא שובר עקומות כלפי מעלה,

או אם יש לך גב רגיש במיוחד, אין לך את הפריווילגיה לבחור כל מנשא שבא לך עליו סתם כי הוא נראה מגניב או פשוט לתפעול.

השיקול הראשון עבורך בבחירת מנשא צריך להיות תמיכה אופטימלית בגב שלך וחלוקת משקל נכונה.

המדריך הזה מיועד לאלה שמסתכלים על העקומות מלמעלה כבר מהחודשים הראשונים. אם התינוק שלך באחוזון ממוצע או קטן כדאי לך להציץ במדריכים שלנו לבחירת מנשא לתינוק רך או בגיל חודשיים. אם הוא כבד אבל גדול גם בגיל (4-5 חדשים וצפונה) יש גם מדריך לבחירת מנשא לתינוק גדול.

נשיאת תינוק רך שמשקלו גבוה הרבה יותר מאתגרת מאשר נשיאת תינוק בוגר כבד, מכמה סיבות:

  • ככל שהתינוק צעיר יותר, השרירים שלו חלשים יותר והיכולת שלו לשאת את עצמו במצב זקוף נמוכה יותר. לכן לשאת אותו יהיה כבד יותר מאשר תינוק באותו משקל אשר כבר מסוגל להחזיק את גבו זקוף, לשבת עצמאית ואולי כבר ללכת.

  • ככל שאת קרובה יותר למועד הלידה, הנשיאה יותר מאתגרת עבורך ועבור גופך שמתאושש מטראומת ההריון והלידה. לשאת 6-7 קילו סמוך ללידה הרבה יותר מאתגר מאשר לשאת את אותו משקל כעבור חצי שנה, וגם הופך את סרגל המאמצים שלך לתלול בהרבה.

אז מה חשוב לדעת כשבוחרים מנשא לתינוק צעיר וכבד כדי למקסם את נוחות הנשיאה?

  • המנשא חייב להיות מבד אריג. כל מנשאי הבד הנמתחים למיניהם מחוץ לתחום.

  • המנשא חייב להיות בעל חגורת מתניים, כמה שיותר רחבה קשיחה ותומכת. מנשאים ללא חגורת מתניים מחוץ לתחום.

  • המנשא חייב להיות סימטרי ולחלק את המשקל בצורה שווה בין שתי הכתפיים.

  • המנשא חייב לאפשר אופציה של נשיאת גב – ברוב המקרים נמליץ לעבור לנשיאת גב מוקדם ככל האפשר (4-6 חודשים, תלוי במנשא שלך ובהמלצות השימוש של היצרן)

  • תנוחת הנשיאה חייבת להיות תנוחה זקופה (בטן לבטן - עם תינוקות גדולים בדרך כלל מדלגים על שלב התנוחות העובריות כמו צפרדע או ערסול).

  • וכמובן, כדי להתאים לנשיאת תינוק רך - המנשא חייב להיות מנשא פיזיולוגי מתכוונן שמאפשר שמירה על גב עגול ופישוק רחב.

כאן אפשר לקרוא עוד על תמיכה בגב ומה באמת הופך מנשא לתומך בגב.

אלו מנשאים מתאימים לתינוק צעיר וכבד?

כשנדרשת תמיכה טובה מאד בגב כבר בחודשים הראשונים, אנחנו ממליצות להוריד מרשימת המנשאים האופציונליים את מנשאי הבד הרכים ואת מנשא הצד הקליל ולהתמקד בשתי קטגוריות עיקריות: מנשאי ילקוט מלידה, ומנשאים היברידיים.

למיטיבי לכת יש גם קטגוריה שלישית: מנשא בד ארוך ארוג (יריעת בד ארוכה מאריג לא נמתח) נחשב כמנשא נוח במיוחד גם במשקלים גבוהים, אך מצריך רמה גבוהה בהרבה של מיומנות קשירה. מנשאי בד ארוג מגיעים בשלל אריגים מסיבים שונים, במידות שונות ובטכניקות אריגה שונות וכדי לדעת לבחור את המנשא הארוג הנכון עבורך וללמוד את הקשירות השונות צריך להתיעץ עם מדריכת מנשאים המתמחה בסוג זה של מנשאים. מומלץ להצטרף לפורומים שעוסקים ב woven wraps בחו״ל, שם התחום הזה מפותח יותר.

מנשאי ילקוט ייעודיים לניובורן מתאימים ממשקל 4 קילו ואילך ולכן יכולים להתאים מלידה לתינוקות שנולדו במשקל גבוה ו/או עולים במשקל במהירות. יתרונם הגדול בפשטות הלבישה- מנשאי אבזמים ללא קשירות, ויש כיום מבחר מנשאי ילקוט שמאפשרים נשיאה במנח פיזיולוגי שמתאים גם לתינוק רך.

מנשאי ילקוט מלידה: ככה זה נראה

מנשאים היברידיים מתאימים ממשקל 4 קילו ולפעמים אפילו פחות (תלוי במותג) ולכן גם הם מתאימים מלידה לתינוקות שנולדו במשקל גבוה ו/או עולים במשקל במהירות. יתרונם הגדול בתמיכה המעולה בגב ההורה, ובמנח המעוגל והעטוף יותר של התינוק- מנשא מושלם לניובורן צעיר אבל כבד ולהורה שרוצה לשאת אותו לפרקי זמן ממושכים בלי להרגיש כלל את הגב.

מנשא היברידי: ככה זה נראה


Yorumlar


Post: Blog2_Post
bottom of page